​SANATÇININ MİLLET HAYATINDAKİ YERİ

6.6.2016 15:16:02

Fikret Başar

8.GÜN & basarfikret [at] gmail.com

Pablo Picasso: ‘Çocukken herkes bir sanatkârdır, zor olan yetişkinken sanatkâr kalabilmektir.’
Türkeş: "İyi yetişmiş bir sanatçı, ülkemizin tanıtılması için bir kaç üniversite kadar kıymetlidir.’
Türk Ocakları Bolu Şubesi 10.geleneksel şiir yarışması ödül töreni, 02 Haziran 2016 günü yapıldı. Beni de davet etmişlerdi törene. Davete icabet ‘kültürümüzdendir’ diyerek katıldım.
İyiki katılmışım. Katılmayanların çok şey kaybettiğine inanıyorum. Duygusallık, heyecan, samimiyet, sevinç, mutluluk, üzüntü bir aradaydı.
Yarışma, Ortaokullar, Liseler ve Üniversiteler kategorisinde düzenlenmişti.
Yarışmaya katılan öğrenciler salonda hazır bulunuyorlardı. Çünkü dereceye giren Şiirler daha önce açıklanmamış yeni açıklanacaktı.  Ortaokullardan yarışmaya katılan öğrencilerin çoğu öğretmen ve velisi ile katılmışlardı. Liselerden ve üniversitelerden katılan öğrencilerin yanlarında daha çok arkadaşları vardı. Herkes salonda yerlerini almıştı. Yarışmaya eser gönderen öğrenciler  hemen belli oluyordu. Şöyle dikkatlice bakınca ayakları titriyor, yanında bulunan ya annesine, ya öğretmenine ya da arkadaşına sarılıyor, heyecanını bastırmak için sürekli konuşmak istiyordu.
Açılış ve protokol konuşmaları tamamlandı. Sıra dereceye giren eserlerin açıklanmasına gelmişti. Salonda birden bire bir sessizlik. Koca salonda sinek uçsa kanat sesi duyulacak sanki. Herkes pür dikkat sunucunun dudaklarından dökülecek dereceye giren eserleri bekliyordu.
‘Ortaokullar kategorisinden başlıyorum’ dedi sunucu Serhan BALKANAL, birazda meraklandırıyordu hazerunu. Elindeki zarfların arasından yavaşça birini seçti, gözüm bir ara salondaki ortaokul öğrencilerine gitti. Hepsi yarı doğrulmuş eli ağzında nefes almadan bekliyorlardı. ‘Önce üçüncülük kazanan eseri açıklıyorum. Köroğlu Ortaokulu’ndan Özgürlük Sancağı adlı şiiriyle Halime Çoşgun’….. Sessizliği müthiş bir kız çoğunun çığlığı bozdu. Herkes sesin geldiği yöne döndü, Halime önce annesine, sonra yanındaki arkadaşına öyle bir sarıldı ki anlatılamaz ancak yaşanırdı. Ardından alkış sesleri… Kendini toparlayan Halime sahneye ödülünü almaya çıktı.
Şeyma Nur ERTÜRK ile Edanur EYİ Cumhuriyet Ortaokulu’nda okuyorlar, salonda da yan yana oturuyorlardı.
‘İkincilik Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Sadece Sen Olsan Yeter Türkiyem adlı şiiriyle Şeyma Nur Ertürk’ anonsu ile Şeyma aynı heyecanla ve aynı çığlıkla yanında oturan arkadaşı Edanur’a sarıldı.
Asıl sürpriz birincilik ödülündeydi. Aynı okuldan salonda yan yana oturan Edanur  EYİ’nin ‘Vatanımın Kokusu’ adlı eseri birincilik ödülüne layık görülünce iki arkadaşın çığlık sevinçleri salonu bir defa daha inletti. Bir birlerine sarılmaları görülmeye değerdi. Ödül almak için sahneye Türkçe öğretmenlerini çağırmaları ayrı bir güzeldi.
Lise kategorisinde ise heyecan daha farklıydı. Üçüncülük ödülü Bolu Fen Lisesi’nden Ulu Sefer adlı şiiriyle Muhammed Koç,kürsüde eserini okurken fon müziğini beğenmeyip kapattırması, salondakilerce ‘medeni cesareti yüksek’ olarak algılandı tekdir topladı.İkincilik ödülü yine aynı okuldan  Abideler adlı şiiriyle Ferkan Yeşil’e gitti.Ferhan ile Muhammed salonda yan yana oturuyorlardı. Eserleri dereceye girdikçe bir birlerine sarılıp yumruklarını havaya kaldırarak duygularını ifade ettiler.
Birincilik ödülü Bolu Atatürk Anadolu Lisesi’nden Göçen Kurtlar adlı şiiriyle Ata Oytun Akfırat’a  gitti.
Asıl duygusallık Üniversite kategorisinde yaşandı. AİBÜ Bolu MYO’da okuyan şehit kızı olduğunu söyleyen Gamzegül SEYHAN, babasına atfen yazdığı Yusufum adlı, üçüncülük kazanan  eserini okurken,kendisi ve salondakiler oldukça duygusal anlar yaşadı.Şiirin sonuna doğru sesi titreyen boğazı düğümlenen ağlamaklı olan Gamzegül SEYHAN bütün salondakileri ağlattı.Eseri uzun süre ayakta alkışlandı.
Ve duysallık tavan yapmıştı. Öyle ki AİBÜ İlahiyat Fakültesi’nde okuyan Kamile KANDEMİR ikincilik kazanan Uyan Türk Evladı adlı eserini istediği gibi okuyamadı. Oysa şiir salondaki edebiyat öğretmenleri tarafından büyük takdir toplamış, bu duygu ve düşüncelerini Edebiyat Öğretmeni Aykut KARAGÜZEL kürsüde dile getirmişti.
Birincilik ödülünü ise AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Dokuz Asrın Destanı adlı şiiriyle Murat Çetin’e gitti.
Herkes kendini şiirin atmosferine öyle kaptırmıştı ki kendilerini şair sanmaya başladılar. Sunucu Serhan BALKANAL da bunlardan biriydi. Yönetim kurulu muhasip üyesi Yusuf CEBE’ye, üye aidatlarıyla ilgili maniler düzmeye başlaması salondakileri kahkahaya boğdu.
Bize bu güzel anları yaşatan Türk Ocakları Bolu Şube Bşkanı Yrd.Doç.Dr.  Hamdi ZENGİNBAL’a ve Yönetim Kuruluna teşekkür ederiz.
Dereceye giren ve giremeyen şiirlerin hepsi güzel.Bu gençlerin tamamı birer yetenek,kabiliyet.Hepsinde sanatçı ruhu var.
Pablo Picasso: ‘Çocukken herkes bir sanatkârdır, zor olan yetişkinken sanatkâr kalabilmektir.’ der.
Tamamen katılıyorum. Emsalleri arasından sivrilip, seçilip gelen bu gençlere sahip çıkılmalıdır. Ellerinden tutulmalıdır. Yalnız bırakılmamalıdır. Medeni güven, moral motivasyonu, yeteneklerini besleyecek, destekleyecek ortam hazırlanmalıdır.
İşte, Pablo Picasso’nun dediği o zor olan; ‘yetişkinken sanatkâr kalabilmeyi’ başardığımız an, Rahmetli Alparslan TÜRKEŞ’in     "İyi yetişmiş bir sanatçı, ülkemizin tanıtılması için bir kaç üniversite kadar kıymetlidir.’ Sözü kıymet kazanacaktır.  
Devrinin Mehmet Akif ERSOYLARI, Yahya Kemal BEYATLILARI, Ziya GÖKALPLERİ, Nazım HİKMETLERİ  bu gençlerden çıkacaktır. Ve bu gençler  TÜRKEŞ’in dediği gibi ‘bir kaç üniversite kadar kıymetli’ olacaktır.
 Her Millet sanatçısına benzer. Sanatçısı olmayan milletlerin ruhu da olmaz.
Kültür ve sanat, milli birlik ruhunun oluşturulmasında, yaşatılmasında oldukça yer tutar.
Aynı devrin insanlarının aynı ruhu taşımaları için, güçlü sanatçılara ihtiyacı vardır.   Nasıl bir insandaki karakter, onun bütün iç benliğinin bir tezahürü ise bunun gibi bir milletin kültür ve sanatı da onun bir tezahürüdür. Sanatçı  milletin karakteridir ve bu bakımdan milli olmalıdır.
O zaman bu GENÇLERE  sahip çıkalım. Yetmez sanatın her dalında ‘SANATÇI’ yetiştirelim.
Sağlık,huzur,mutluluk dileklerimle.
 
Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 4
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Köroğlu Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu değildir.

TV İZLE

RADYO DİNLE

 

 

 

Powered by Taksim Bilişim