reklam
reklam
Köroğlu Gazetesi | Bolu
reklam

AİBÜ’ne Bir REKTÖR İstiyorum

AİBÜ’ne Bir REKTÖR İstiyorum
Bu haber 29 Haziran 2017 - 13:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir BOLU sevdalısı ve BOLU aşığı olan Rahmetli İzzet BAYSAL Babamız ‘Üniversite En Büyük Hayalim’ derken, “sevdalısı ve aşığı” olduğu Bolu’muzun sosyo ekonomik durumunu, çok önemsediği eğitimine, sağlığına, mimarisine yol göstersin, rehberlik etsin, Bolu insanı eğitimli olsun, sağlıklı olsun, Bolu ilimin, irfanın, yüksek teknolojinin başkenti olsun,güzel mimarisi ile yaşanabilir huzurlu bir şehir olsun, insanları mutlu olsun istemiştir. Rahmetlinin hayallerinden bazıları bunlardı.
Eğitimde Okul öncesinden üniversiteye, sağlıkta aile hekimliğinden tıp fakültesine kadar nereye bakarsanız bakın rahmetlinin eserlerini görürüz.

Üniversite orta öğretim gibi değildir. Bulunduğu ile katma değer sağlamalıdır.
Mesela; ziraat fakültesi akademik araştırma yapıp ilimizde buğday ve patetesden başka ne yetiştirileceğini araştırmalıydı. Ancak ne yazık ki üniversitenin yapamadığı bu görevi Belediye Başkanımız Sayın Alaattin YILMAZ Bey yapmıştır. Çayırköyü Mahallesinin sınırları içinde hatırı sayılır bir tarım araştırma çiftliği kurmuştur. Çiftçi kardeşlerimizin ufkunu, hayalini genişletmeye, ilimizde daha verimli daha kaliteli ürünler yetiştirmeye yöneltmektedir. Çok da güzeldir. Meraklı dostlarımın gidip görmesini tavsiye ederim. Sayın Başkanımızı canı gönülden tebrik edip kutluyorum.
Sağlıkta Tıp Fakültesi 3. Basamakta en büyük hizmeti vermeli. Bolu’dan hiçbir hasta başka illere sevk edilmemelidir. Sağlık hizmeti, morali motivasyonu yüksek güleryüzlü, bilgili, becerikli, tecrübeli personelden, maksimum derecede en güzel şekilde alınmalıdır. Tıp Fakültemizin altyapısı oluşturulup yurdumun en iyi hekimleri getirilmeli; fakültemiz bölgenin sağlık üssü-merkezi- olmalıdır. Bolu bunu hak ediyor.
Ve EĞİTİM; eğitimde İzzet Baysal Vakfımız sayesinde, okulöncesinden üniversiteye kadar altyapı sorunu olmayan illerden biriyiz. Ancak, okulöncesi, ilk ve ortaöğretimde üniversitemizden gereği gibi yararlanabiliyor muyuz? Kanaatim HAYIR.
Örneğin,
a) Aileden kaynaklanan sorunlar,
b)Çevreden kaynaklanan sorunlar,
c)Öğrenciden kaynaklanan sorunlar,
ç)Öğretmenden kaynaklanan sorunlar,
d)İdareciden kaynaklanan sorunlar,
e)Bakanlıktan kaynaklanan sorunlar. Bunların üzerinde akademik düzeyde bilimsel olarak çalışılıp, bulgular rapor haline getirilip, aksaklıkların giderilmesi için il müdürlüğü ile koordineli olarak çalışıldı mı?
Şehirleşme konusunda Üniversitemiz Belediyemiz ile koordineli çalışıp:
a)İmar Planı,
b)Nazım Planı,
c)Alt Yapı Planları,
d)Kent İçi Ulaşım Planları,
e)Çevre Koruması Planları gibi ana başlıklar, birlikte çalışılıp akademik düzeyde bilimsel araştırmalar yapıldı mı?
Bildiğim kadarıyla Belediyemiz kendi imkânları ile bu ve buna benzer araştırmaları yapıp yürütüyor.
İleri teknolojinin alt yapısı Üniversitemizde oluşturulup,özellikle savunma sanayiye yönelik çalışmalara zaman kaybedilmeden geçilmelidir.Bu konu Vakıf yöneticilerine ve Sayın Alaattin Başkana iyi anlatıldığı takdirde yardımcı olacağından eminim.Çünkü Sayın Başkan da Bolu sevdalısı ve aşığıdır.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz.
Şunu demek isterim; bize Rahmetli İzzet Baba’mızın hayallerini gerçekleştirecek 24 saatini mesaisine ayıracak, vizyoner bir Rektör gerekli.
İlimizi ve üniversiteyi yurt içinde ve yurtdışında başarılı çalışmaları ile temsil edebilecek, bilimsel bilgi üreten, yüksek teknoloji üreten, aklı, mantığı, araştırmayı öne çıkaran, ekip çalışmasını bilen, ufku açık, hayalleri geniş, ileriyi gören, dünyayı okuyan Rektör Hocaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Rektör adayları arasında Bolu’lu bir aday görünce heyecanlandım. İmkanlarım dâhilinde araştırdığımda ilimizi çok iyi tanıdığını, sosyo-ekonomik ve kültür yapısını bildiğini, insanları nasıl motive edeceğini bilen, yukarıda sağdığım hususlardaki bilgi birikiminde, tecrübesinde olduğunu gördüm.

Bir problem, onu yaratan bilinç düzeyi ile çözülemeyeceğine göre, Üniversitemize dışarıdan, bir üçüncü göz ile tarafsız bir anlayış ile bakılması gerekmektedir.

 

Eğer Sayın Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR atanırsa inancım odur ki kesinlikle Bolu ve bizler kazanırız.
İnşallah atanır, Üniversitemizi İSTEDİĞİMİZ YERE getirir.

Saygılarımla.
28.06.2017
Fikret BAŞAR

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER