BOLU

 
 

5 bin akasya fidanı dağıtıldı


   (2014-01-28)  Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği ortaklığında 5 bin adet yalancı akasya fidanı dağıtımı yapıldı. Bu sayede Bolu’da bal üretiminin arttırılması hedefleniyor.

    

 

 

Bolu’da bal üretiminin arttırılması amacı ile 5 bin akasya fidanı dağıtıldı. Dağıtım töreninde yapılan konuşmalarda fidan dağıtımının ve bal üretiminin önemine değinildi. Fidanların dağıtımın ardından ise akasya fidanın dikimi uygulamalı olarak gösterildi.

 

Fidan dağıtım programında ilk olarak Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin bir konuşma yaptı. Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:  Orman Bölge Müdürlüğü olarak, bölgemizde bulunan orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek ve genişletmek ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde yönetme gayreti içerisindeyiz. Bu bağlamda bölge müdürlüğümüz sınırları içerisinde bulunan 125 bin hektar verimsiz orman alanını verimli hale dönüştürme çalışmalarımız hızla devam etmekte. Arıcılığa da katkı sağlayacağını düşündüğümüz türleri, bozuk alanları rehabilite etme aşamasında değerlendirerek hatta bununun adına bal ormanı kurma çalışmaları da diyerek çalışmalarımız devam etmekte. Bu bağlamda nektarı bol olan ağaç türleri özellikle akasya, kestane, süs eriği, üvez gibi ağaç türlerini de bu ağaçlandırma çalışmalarında kullanmaktayız.

 

Bugün arıcılık sektörü bal ve bal ürünlerini üretmede değil, bitki çeşitliliğin arttırılmasında da çok büyük katkıları var. Yeryüzünde bilim damaları 25 bin adet arı türü bulunduğundan söz ediyor. Bunlardan bir tanesi bal arısı olarak ülkemizde mevcut. 10 tanesi yine bal arısı olarak uzak doğu ülkelerinde yaşamını sürdürmekte. Ülkemizde bulunan bal arıları aynı zamanda meyvecikte, sebzecilikte, diğer bitki türlerinin gelişimde çoğalmasında birim alandan fazla ürün alınmasında ve kaliteli ürün alınmasında çok büyük katkıları var. hatta bu katkının yine yapılan araştırmalar neticesinde bal ve bal ürünleri neticesinde elde edilen ürünlerin 10 katı daha fazla olduğu ifade edilmekte. Bu Amerika, Rusya, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde 20 kat olarak ortaya konmuş ve yine aynı bu ülkelerde arıcılar tarım sektöründe faaliyet gösteren, tarım sahiplerinden kira almaktalar. Bunu gönüllü olarak bu kirayı vermekte tarımla uğraşan kişiler. Gelirlerinin % 50’sini bu kiralardan elde etmektedirler.

 

Yine Macaristan’a baktığımızda, Budapeşte’de çalışmaları gözlemleme fırsatı buldum. Hakikaten orada 1 milyon 400 bin hektar bir ormanlık alanları var, ülke genelinde. Bunun %18’i akasya ormanları ile kaplı. Yalancı akasya dediğimiz türün varyeteleri geliştirilmiş. Erken, norma ve geç zamanda çiçek açan varyeteler. Bunlar yaklaşık olarak 30 ila 45 gün çiçekli gün sayısını meydana getiriyor ve bu süreler içerisinde de  çiçeklerde bol miktarda bulunan nektardan arılar faydalanarak bal ve bal ürünlerini üretmiş oluyorlar.

 

Bütün bu bilgiler ışığında bizde Bölge Müdürlüğümüzde ilimiz Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte ortaklaşa arıcılık sektörüne katkı sağlama adına ilimizde Düzce fidanlığından temin etmiş olduğumuz 5 bin adet yalancı akasya türünü dağıtarak, sizlerde bu fidanları dikerek hem arıcılığa bir katkı sağlamış olmanızı, hem de bizim canla başla mücadele ettiğimiz erozyonla mücadeleyi, bölgemizde bulunan verimsiz ormanları verimli hale dönüşmüş olmasını desteklemiş olacağımızı düşünerek bu faaliyete biz de destek verdik, katkı sağladık.

 

Öncelikli olarak bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde çok büyük rol oynayan, katkı sağlayan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanıma, yine kurumdan ilgili çalışma arkadaşlarıma, aşta müdür yardımcımız Ahmet Özaçar Bey’e çalışmalarından, katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:  Değerleri Müdürümüz önemli konuları açıklamış bulunmaktadır. Bizi ilgilendiren taraf ise önce Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Arıcılarımıza geçen sene 3 bin adet akasya fidanı dağıtılmış olup, bu senede 5 bin tane akasya fidanı dağıtımı yapılmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Macaristan seyahatimiz olmuştu. Macaristan’da bir kovandan 40-50 kilo civarında bal alınmakta. Biz ise bölgemizde 10 kilo bal alıyoruz. Macaristan ile mukayese edilemeyecek kadar aramızda bir fark var. Dolayısı ile bölge müdürlüğümüzle istişare yapmak sureti ile başta Orman Bakanımızın talimatları doğrultusunda bu alanı doldurmak sureti ile biz de Bolu’da bal üretimini arttırmak gayesi, amacı ile bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. İnşallah bu diktiğimiz fidanların ileriki yıllarda daha geniş bir sahada olmak kaydı ile geçen sene yapmış olduğumuz tespitler neticesinde her ilçemizde akasya fidanı dikilecek alanlar tespit edilmiş olup zaman dilimi içerisinde imkanlar dahilinde bu alanlar yine bölge müdürlüğümüzün inisiyatifi dahilinde akasya fidanları haline dönüştürülecektir. Dolayısı ile Bolu arıcılığının standardını yükseltmek bal üretimini arttırmak gayesi ile fidan dağıtımını yapmaktayız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

 Haber Yorumları:

 Ahmet Gülmez

29 Ocak 2014 10:59:45

Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan bu işi severek isteyerek gönül vererek yapıyor.Onun sayesinde iyi bir arı yetiştiricisi olduk.Sağolsun varolsun 

 hayrettin akkaya

E-posta

29 Ocak 2014 10:28:43

Bu uygulamanın Bolumuzda da hayat bulması oldukça sevindirici. Nasıl sevinmeyelim ki, 20 yıldır değişik illerde ve ilçelerde yaptığımız arıcılık eğitim toplantılarında AKASYA, KESTANE ve IHLAMUR gibi ballı orman bitkilerinin yanan veya bozuk veya ıslah edilmeye çalışılan alanlara dikilmesini önerdik. Bu sayede orman açısından kökleri derinlere giden ve toprağı tutan bu ağaçlar sayesinde erozyona dur denileceği gibi, en önemlisi de yangına dayanıklı olan bu ağaçlar yangına riskli bölgeleri ve reçineli ağaçlarımızı yanmaktan koruyacaktı. Faydaları sadece bununla kalmayacak ve Allah'ın "Midesinden Sizler İçin Şifa Yarattım" dediği bal arıları için aylarca sürecek bal akımı sağlanmasına vesile olunarak ülke ekonomisine direkt katkıda bulunulacaktı. Geç bile olsa bunu düşünen idarecilerimize teşekkür eder, bu uygulamanın tüm yurdumuzda devam etmesi ve yayılması iyönünde kamu oyu oluşturulması için desteklerinizi beklerim. Saygı ve sevgilerimle. 

 Sultan Kaya

29 Ocak 2014 10:11:23

Sağolsun Belediye merkezdeki canım ağaçları yok etti, onun için bu tür faaliyetlerin yayılarak çoğalmasını diliyorum 

 ÖZDEMİR

28 Ocak 2014 17:54:01

ÖĞRETMENİM. BU AĞAÇLARIN OKULLARDA ÖĞRENCİLERE DAĞITIMI YAPILIRSA DAHA İYİ OLUYOR. ÇÜNKÜ ORMANCILARIN DAHA ÖNCE DAĞITTIKLARI FİDANLARI ÇOCUKLARA SORUYORUM . GERÇEKTEN DİKİMİNİ YAPTIKLARINI GÖRDÜM. İYİ AKŞAMLAR Habere Yorum Ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.

Köroğlu Gazetesi: 5 bin akasya fidanı dağıtıldı (Bolu haber)
   Spor Haberleri:


 

 
 

Resmi İlanlar

 

 
 

 
Tüm Yazarlar
 


 
 Toplam Ziyaretçi: 3811720

 
 


Email:
koroglugazetesi (@) koroglugazetesi.com

Tel:
(0374) 217 23 53  Faks: (0374) 212 64 09  Adres: Aktaş mah. Öney sok. No: 6/4 BOLU - Türkiye

© 2006-2012. Tüm Hakları Saklıdır. Bolu Köroğlu Gazetesi www.koroglugazetesi.com
 

Tasarım: EvrenKENT Bilişim