BOLU

 
 

Özcan, ormancılar için önerge verdi


   (2013-03-13)  Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin sahada görev yapan Orman Muhafaza Memurlarının talepleri dikkate alınarak tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirten CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesini meclise sundu.

    Orman Muhafaza Memurları ile ilgili tayin çalışmalarının devam etmesinin kurum içerisindeki personel arasında huzursuzluğa sebep olduğunu belirten Özcan, “Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Sayıları bugün bu yönetmelikle tayin çalışmalarının devam etmesi kurum içerisindeki personel arasında huzursuzluğa sebep olmaktadır. Bu huzursuzluk hiç şüphesiz ki üretkenliği olumsuz etkileyeceği bilinmelidir. Bolu İlinde 50, Türkiye genelinde 6.500 olan Orman Muhafaza Memurları yayınlanan bu yönetmeliğe göre rotasyona tabi tutulmaktadır. Yapılan bu rotasyon uygulaması lüzumsuz bir uygulamadan öteye gitmemektedir. Yıllardır yaşadıkları tüm olumsuz çalışma koşulları ve yetersiz özlük haklarına rağmen görevlerini layıkıyla yapan Orman Muhafaza Memurlarını ve ailelerini tedirgin ve mağdur etmektedir. Bu yönetmeliğin çıkartılmasındaki asıl amaç olarak belirtilen, bazı bölgelerde oluşan yığılmanın önlenmesi söylense de bu söylemin kamu yararını gözetmekten çok Orman Muhafaza Memurları üzerinde baskı oluşturma ve bu baskının neticesinde çok sayıda Orman Muhafaza Memurunun emekliliğe ayrılmasının sağlanmasıdır. Rotasyon tehdidi ile emekli olacak personel yerine siyasi rant sağlamak amacıyla personel alımına hız vermek bu yönetmeliğin perde arkasındaki gerçektir. Sonuç olarak, halen yargı aşaması devam etmekte olan bu yönetmeliğin biran önce sahada görev yapan Orman Muhafaza Memurlarının talepleri dikkate alınarak tekrar gözden geçirilmelidir” diye konuştu.

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan konuyla ilgili soru önergesini de meclise sundu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından sorularının cevaplandırılmasını isteyen Özcan önergede şu ifadeleri kullandı; “Bolu ilinde sayıları 50, Türkiye genelinde ise 6500 olan Orman Muhafaza Memurları yayınlanan bu yönetmeliğe göre rotasyona tabi tutulmaktadır. Bu yönetmelikle, yıllardır yaşadıkları tüm olumsuz çalışma koşulları ve yetersiz özlük haklarına rağmen görevlerini layıkıyla yapan Orman Muhafaza Memurları ve aileleri tedirgin ve mağdur olmaktadır. Bu bağlamda; Bu yönetmelik ile umulan kamu yararı nedir? Bu uygulamadan Türkiye genelinde kaç personel doğrudan etkilenmektedir? Bu uygulamanın amacı dikiliden yapılan satışları artırmak ve bu yolla müteahhitlerin denetimini azaltmak mıdır? Uygulama sonucunda çok sayıda personelin emekli olması halinde, boşalan kadrolara yeni atamalar yapılması düşünülmekte midir?

Yönetmeliğin iptali için açılan dava var mıdır? Var ise, Bakanlığınız tarafından bu davanın neticesi neden beklenmemektedir? Bakanlığınız teşkilatında görev yapan ve bu yönetmelik sebebiyle mağdur olacak personelin ve ailelerinin durumu vicdanınızı ne ölçüde sızlatmaktadır?” 

 

 Haber Yorumları:

 ahmet

19 Haziran 2013 03:18:46

allah razı olsun orman muhafaza memurları sorun alrına değinmiş olan millet vekilime saygılarımza sunarız.bir nepzede olsa bizi sorunlarımız bize hatırladığı için teşekürederiz yıpranma verilmesi içinde bir soru önergesi verirse memnun oluruz  

 ahmet

19 Haziran 2013 03:15:00

allah razı olsun Habere Yorum Ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.

Köroğlu Gazetesi: Özcan, ormancılar için önerge verdi (Bolu haber)
   Spor Haberleri:


 

 
 

Resmi İlanlar

 

 
 

 
Tüm Yazarlar
 


 
 Toplam Ziyaretçi: 3811720

 
 


Email:
koroglugazetesi (@) koroglugazetesi.com

Tel:
(0374) 217 23 53  Faks: (0374) 212 64 09  Adres: Aktaş mah. Öney sok. No: 6/4 BOLU - Türkiye

© 2006-2012. Tüm Hakları Saklıdır. Bolu Köroğlu Gazetesi www.koroglugazetesi.com
 

Tasarım: EvrenKENT Bilişim