(HABER: AYNUR DURUKAN) - Geleneksel Akşemseddin Hazretleri'ni Anma Günü etkinliğinin 34’üncüsü Bolu’nun Göynük ilçesinde gerçekleştirildi. Akşemseddin Hazretleri Anma Gününe çevre illerden binlerce kişi katıldı.

foto galeri gif-2

Programa, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Göynük Kaymakamı Talha Battal, Göynük Belediye Başkanı Ali Oral, eski CHP genel başkanlarından Hikmet Çetin, eski milletvekilleri, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Etkinlikler, Bolu İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın ilçe girişinde yaptığı dua ile başladı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehter Takımı'nın marşları eşliğinde Gazi Süleyman Paşa Bulvarından Göynük Belediyesi önüne kadar yürüyüş yapıldı.

Belediye önündeki anma programında ilk olarak aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Göynük Belediye Başkanı Ali Oral, yaptığı konuşmada, 34. Akşemseddin Hazretleri'ni Anma Günü etkinliklerine destek veren firmalara ve katılımcılara teşekkür etti.

“İSTANBUL'UN FETHİNİN MANEVİ KOMUTANI”   

Göynük Kaymakamı Talha Battal ise konuşmasında, Akşemseddin Hazretleri'nin İstanbul'un fethine müritleriyle katıldığını ve İstanbul'un fethinin manevi komutanı olduğunu vurguladı. Battal, “Akşemsettin Hazretleri ilçemize manevi bir havaya vesile olmaktadır. Vefatının üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala ziyaret edilmektedir.” dedi.

“NE KADAR ŞÜKRETSEK AZDIR”

AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Çoşkunyürek, Akşemseddin Hazretleri'nin tarihe yön veren bir mutasavvıf, âlim, hak aşığı, bilim adamı ve şair olduğunu belirterek, “Bizlere büyük bir miras ve emanet bırakan ecdadımızı hürmet ve rahmetle yad ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bizlere böyle bir vatan bıraktıkları için ne kadar şükretsek azdır.” dedi.

“DEVLETLER AHLAKLA, İRFANLA, İLİMLE KURULUR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında, “Topraklar kılıçla fethedilir ama devletler ahlakla, irfanla, ilimle kurulur. Kılıçla fethedilen yerler ilimle vatan kılınmazsa, ahlakla kuşanmazsa, bir müddet sonra mutlaka kaybedilir. Anadolu toprakları eğer bugün hala medeniyetimizin en uç ve en derin özelliklerine sahipse bunu bu şahsiyetlere borçluyuz. Akşemsettin Hazretleri'nin hayatı bir ilim adamı olarak benim rehberimdir,” ifadelerini kullandı.

TASAVVUF GÖSTERİSİ SAHNELENDİ

Konuşmaların ardından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Meydan Meşkleri Topluluğu tarafından bir tasavvuf gösterisi sahnelendi.

Gösterinin ardından vatandaşlar hep birlikte meşk gösterisi gerçekleştirdi. Etkinlikler sırasında vatandaşlara etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Muhabir: AYNUR DURUKAN