(Haber: Selda Selin Say) – Akaryakıttaki tek fiyat düzenlemesinin detaylarını anlatan Akaryakıt Tesisi Sorumlusu Burak Kaplan, “Katkılı aynı fiyat, katkısız da aynı fiyat olacak. Bu şekilde bir düzenleme getirdi” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayımlanan kararla, 15 Mayıs tarihi itibariyle tüm Türkiye’de benzin ve motorinde tek fiyat düzenlemesi başladı. Kafa karışıklıklarına neden olan düzenlemeye ilişkin, Türkiye Petrolleri Bolu Abant Tesisi Sorumlusu Burak Kaplan detaylı bilgi verdi.

“BİRİSİ KATKILI, BİRİSİ KATKISIZ…”

Yeni düzenlemenin katkılı ve katkısız yakıtlarla ilgili olduğu ifade eden Kaplan, “Dağıtıcı firmalarda, motorin gruplarında, 2 tip motorinimiz var, birisi katkılı, birisi katkısız motorinimiz. Devlet’imiz dedi ki, ‘Bundan sonra katkılı ve katkısız motorinler, aynı tip olacak. Fiyatlandırması aynı olacak. Katkılı aynı fiyat, katkısız da aynı fiyat olacak. Bu şekilde bir düzenleme getirdi” dedi.

“İNTERNET ÜZERİNDEN DE TAKİP EDİLEBİLİYOR”

Fiyatların her şehirde aynı olmayacağını ifade eden Kaplan, “Tüm Türkiye’de, fiyatlar aynı değil. İlden ile ilçeden ilçeye fiyatlandırmalar değişiyor. Bütün dağıtıcı firmalar, kendileri için il ve ilçe bazlı fiyatlandırmayı ayarlıyorlar. Pompa fiyatları internet üzerinden de takip edilebiliyor” diye konuştu.

“FARKLI FİYAT ÜZERİNDEN OLUYOR”

Nakliye ve giderlerin fiyat farklılığına sebep olacağını dile getiren Kaplan, “Burada farklı farklı durumlar var. Nakliye, mesafe durumu var. Giderler var… Bunların hepsi hesaba katılarak, mesafe, uzunluk gibi farklı farklı durumlardan dolayı fiyatlandırma değişiyor. Dağıtıcı firmadan, dağıtıcı firmaya fark ediyor. Fiyatlandırmayı dağıtıcı firmalar belirliyor. Bazı firmalar farklı fiyat, bazı firmalar farklı fiyat üzerinden oluyor. Fakat dediğim gibi katkılı ve katkısız motorinler aynı olmak zorunda. Fiyatlandırmalar aynı olacak” şeklinde konuştu.

Editör: Oğuzhan EKE