(HABER: HURİ AFACAN) - Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi himayesinde Kadın Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KATUM) tarafından 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında “Sağlık Okuryazarlığı” temasında düzenlenen 9. Anneler Üniversitede Okulu’nun 3’üncü gün etkinlikleri, Mengen’de bulunan İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsünde gerçekleştirildi.

Kampüsün uygulama mutfağında, dünyaca ünlü Türk yemeklerinden mevsime uygun, sağlıklı lezzetler hazırlayan anneler, hünerlerini sergiledi.

Mengen’deki etkinlikte ilk olarak Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mengen Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Osman Çavuş, geçmişten günümüze Türk Mutfağı hakkında annelere bilgi verdi. Türk mutfağının ürün çeşitliliği ve mutfak tekniği açısından çok zengin olduğunu vurgulayan Çavuş, dört mevsim ürünlerinin bulunabildiği bir coğrafyaya ve mutfağa sahip olduğunu söyledi. Osmanlı’dan ve hatta öncesinden günümüze uzanan bu zengin mutfağın, dünyada daha çok tanınması için özellikle gençlerimizi Türk mutfağı ile tanıştırılması gerektiğini belirtti.

Sunumun ardından uygulama mutfağına geçen anneler, Doç. Dr. Osman Çavuş’la birlikte, daha sağlıklı, lezzetli ve yaratıcı yemek uygulamaları yaptı. Anneler; semiz otu, kırmızı pancar, kereviz, anavatanı Batı Karadeniz olan siyez bulguru ve çeşitli tahıllar kullanarak, yaratıcılıklarını konuşturdu ve sağlıklı lezzetler hazırladı. Annelere, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri yardımcı oldu. 3’üncü gün etkinlikleri, el birliğiyle hazırlanan lezzetli yemeklerin hep birlikte yenilmesinin ardından sona erdi.

Muhabir: HURİ AFACAN