(Haber: Aynur Durukan) - Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri için basın açıklaması yapan Bolu Turancılar Teşkilatı, “Türk Milletinin başı dertte ise onların feryadı olmaya devam edeceğiz. Doğu Türkistan sahipsiz değildir, Uygur Türkleri yalnız değildir” dedi.

Bolu’da Uğur Mumcu Parkı’nda bir araya gelen Bolu Turancılar Teşkilatı, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri için bir araya geldi. Basın açıklaması yapan grup, Çin’e tepki göstererek, bölgede Türklere karşı zulüm yapıldığını ifade etti. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“İNSANLIĞIN GÖRDÜĞÜ EN İĞRENÇ VE ADİ UYGULAMALARDIR”

“Bizim ata topraklarımızda kalan Doğu Türkistan Türkleri neredeyse iki buçuk asırdır Türklüğün binlerce yıllık düşmanı Çinlilere karşı vatanlarının müdafaası ve bağımsızlığı uğruna amansız bir mücadele vermektedirler. Onlar, hiçbir Türkün ödemediği bedeli ödeyerek son iki yüz yıldır işgalci Çin’in akıl almaz zulüm ve saldırılarına karşı koymaktadırlar. Özellikle Ocak 2017 tarihinden beri uygulamaya konan eğitim ve uyum bahanesiyle açılmış ‘Nazi Kampları’nı aratmayan zulüm merkezleri ve ‘kardeş aile’ uygulaması, insanlığın gördüğü en iğrenç ve adi uygulamalardır.

“HAYAL KIRIKLIĞINA VE ÇARESİZLİĞE İTMEKTEDİR”

Esasında Doğu Türkistan’daki dram bir insanlık dramıdır. Türkiye’deki kuruluşlar meseleye bu açıdan yaklaşmalıdır. Meseleyi ideolojik kompartımanların dışında tutarak daha gür sesle gündeme getirmeleri daha doğru ve isabetli kararlar almaya zorlamaları gerekmektedir. Zira bu sessizlik Türkiye’yi uzaktaki öz vatanı bilmiş, Türkiye Türklerini kan kardeşi, dindaşı ve dildaşı bilmiş Doğu Türkistanlıları çok derinden üzmekle birlikte onları sonu gelmez umutsuzluğa, hayal kırıklığına ve çaresizliğe itmektedir.

“BAŞI DERTTE İSE ONLARIN FERYADI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bolu Turancılar Teşkilatı ve Turancı Dernekler Birliği olarak hak mücadelemizin yanı sıra sorumlu Türkçülük anlayışımızın gereği ve milli bir sivil toplum teşkilatı olarak nerede bir insanlık ayıbı var ise, nerede Türk Milletinin başı dertte ise onların feryadı olmaya devam edeceğiz. Doğu Türkistan sahipsiz değildir, Uygur Türkleri yalnız değildir.”

Muhabir: Aynur Durukan