Bolu Abant izzet Baysal üniversitesince 60+ yaş üstü kişilere yönelik düzenlenen “Birlikte Öğrenme Üniversitesi”nin Bahar dönemini kapsayan 3 aylık ilk eğitim programı başarıyla tamamlandı. Ziraat Fakültesi’nde yapılan kapanış programında, eğitim programının ilk dönemini tamamlayan kıymetli büyüklerimize belgeleri takdim edildi. 

Programa; Bolu Valisi Erkan Kılıç, MHP Bolu Milletvekilleri İsmail Akgül, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Prof. Dr. Aydın Him, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım, Üniversite Senatörleri, akademik ve idari yönetici ve personel ile büyükler katıldı.

“Her Yaş Dostu Üniversite” mottosuyla toplumumuza katkı sunmak amacıyla düzenlenen 60+ Birlikte Öğrenme Üniversitesi 2023-2024 Bahar Dönemi kapanış programında ilk olarak Günay Kılıç teşekkür konuşması yaptı.

“BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ MİSALİ YAŞAMIŞ OLDUK”

5 Mart 2024’te başlayan eğitimlerin amacının, özellikle 60 yaş üstü bireylerin yaşam kalitelerini, üniversite ortamında sağlıklı şekilde artırmak olduğunu vurgulayan Kılıç, “Bizler için tam da böyle oldu. Üniversite hayatı yaşamamış kıymetli arkadaşlarımız bu duygularını, bu sıralarda bir üniversite öğrencisi misali yaşadılar” dedi. 

“TAZELENDİK, HEVESLENDİK, EN ÖNEMLİSİ BÜYÜK BİR AİLE OLDUK”

Konuşmasında duygu ve düşüncelerini aktaran Kılıç, “Diyor ki arkadaşlarımız; ‘Küllenmeye yüz tutmuş bilgilerimizi tazeledik; yeni kazanımlar öğrendik; tazelendik; psikolojik olarak başa döndük. Heveslendik, canlandık, yaşama sevincimizi artırdık. En önemlisi de, büyük bir aile olduk. Birbirimizi çok sevdik; hocalarımızı çok sevdik; sıralarımızı, birlikte oturmayı, teneffüse çıkmayı, ders bitiminde arkadaşlarımızı araçlarımıza davet etmeyi, serviste birlikte seyahat etmeyi sevdik.’ Nedeni ise, Birlikte Öğrenme projesiydi. 3 aylık süreci tamamladık; ayrılmak istemedik. Bu süreçte projeyi hayata geçiren kıymetli Rektörümüz başta olmak üzere Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi emekçilerine, çalışanlarına, yetkililerine, hocalarımıza minnet ve saygılarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu. 

“ÇOK DEĞERLİ DÖNÜŞLER ALDIM”

Birlikte Öğrenme Üniversitesi ile ilgili olumlu geri dönüşler aldığına işaret eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı;  “Mezuniyet törenimizde de inşallah hep birlikte olacağız. Sizlerin samimiyeti, derslere gelirken bizlere verdiğiniz önem, Birlikte Öğrenme Üniversitesi’ne ne kadar kıymet verdiğinizi bizlere gösteriyor. Bunlar çok değer verdiğimiz ve hedeflediğimiz bir durumdu. Çoğunuz emeklilik yaşamı sürüyorsunuz. Tazelenme üniversitesi, sizler için yeni bir bahar ve canlanma oldu. Üniversitemizin isim önerisi de büyüklerimizden geldi ve çok güzel oldu. Çünkü sadece akademisyenlerimiz burada sizlere eğitim vermiyor; sizlerden de bizler çok şey öğreniyoruz; birlikte öğreniyoruz. Sizler de iyi ki geldiniz ve bu projenin hayata geçirilmesine vesile oldunuz.” İfadelerine yer verdi. 

ANNELER ÜNİVERSİTESİ OKULU VE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ

BAİBÜ’nün “Her Yaş Dostu Üniversite” mottosuyla hareket ettiğini hatırlatan Rektör Alişarlı, diğer 2 önemli proje olan Anneler Üniversitede Okulu ve Çocuk Üniversitesi hakkında da bilgi vererek;  “9 sömestir yönettiğimiz Anneler Üniversitede Okulu projemiz var. Böylece anneler için de yeni şeyler öğrendikleri bir eğitim programı oluyor. Bu noktada da çok mutluyuz. İki dönem de Çocuk Üniversitesi’ni hayata geçirdik. Minik çocuklarımızın da heyecanını gördük. Amacımız onları heveslendirmek, meslek seçimlerini yapmalarına yardımcı olmaktı; bunu da başarıyoruz.” dedi.

  “DOĞRU BİR YOLDA İLERLEDİĞİMİZ KANAATİNDEYİM”

Rektör Alişarlı, topluma katkı çalışmaları kapsamında lise öğrencilerine de destek olduklarını vurgulayarak, okumak istedikleri bölümlerde bir hafta derse girmelerini ve kendilerine uygun meslekleri seçmelerine yardımcı olduğumuzu söyledi. Rektör Alişarlı, “Tüm bu çalışmalarla doğru bir yolda ilerlediğimiz kanaatindeyim. Bunun en büyük delilini de şu anda karşımda görüyorum, gülen yüzler. Bu bizi mutlu ediyor ve heveslendiriyor.” İfadeleri ile sözlerini noktaladı.

“BU PROJENİN DAHA GELİŞTİRİLEREK DEVAM EDECEĞİNDEN ŞÜPHEM YOK”

MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül; “Çok değerli bir projeyi hayata geçiren başta Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörümüze, kıymetli akademisyenlerimize ve emeği geçen tüm personele şükranlarımı sunuyorum. Bu projenin daha da geliştirilerek devam edeceğinden hiç şüphem yok. Çünkü Üniversitemiz gerçekten Türkiye’de belli sıralamalara gelmiş, proje ve çalışmalarıyla örnek üniversiteler arasında yer alıyor. Bizler de üniversite heyecanını burada sizlerle birlikte yaşamış oluyoruz.” diye konuştu.

 “BİRLİKTE ÖĞRENME ÜNİVERSİTESİ’Nİ HAYATA GEÇİREN ÜNİVERSİTEMİZİ KUTLUYORUM”

Bolu Valisi Erkan Kılıç ise, çok güzel ve anlamlı bir projenin hayata geçirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek,  “2019 yılında dünya nüfusunun yüzde 9’u yaşlı nüfus olarak nitelendiriliyor. 2100 yılında bu oranın yüzde 22’ye çıkacağı öngörülüyor. Ülkemizde de bu oran artıyor; insanın yaşam süresi uzuyor. Dolayısıyla değerli büyüklerimizin hayatın içinde olması, sosyal ve psikolojik yönden desteklenmesi son derece önemli. Hayatın aslında bitmediğini, heyecanın arttığını, daha sağlıklı yaşanılabileceğini bu projeler ortaya koyuyor. Bu proje aynı zamanda, büyüklerimizden alacağımız dersleri ve hayat tecrübelerini bizlere hatırlatıyor. Üniversitemiz de ismini çok güzel koymuş; Birlikte Öğrenme Üniversitesi olarak. Gerçekten böyle. Akademisyenlerimiz ve büyüklerimiz arasında karşılıklı bir öğrenme ve bunların öğrencilerimize, genç nesillere aktarımı söz konusu. Hayata tutunmak, güçlü olmak ve ülkemize hizmet etme noktasında hep beraber çalışacağız. Nasıl ki gençler geleceğimizin teminatı, sizler de şu anda bizlerin teminatısınız. Bu örnek projeyi başlatan başta Sayın Rektörüm olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üniversitemizi bu çalışmadan dolayı ayrıca kutluyorum” Şeklinde konuştu. 

BELGELER TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından 3 aylık eğitim sürecine katılan büyüklerimize, dönem sonu belgeleri; büyüklerimizin eğitimlerine katkı sunan akademisyenlerimize teşekkür belgeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Muhabir: ASLI AKIŞ