(Haber: Oğuzhan Eke) - Bolu’da, Dünya’nın en zehirli yılan türleri arasında yer alan boynuzlu engereğe rastlandı. Motor gezisi sırasında yılan denk gelen Ufuk Ak, yılana dokunarak onu inceledi.

At Yaylası mevkiinde 2 arkadaşıyla beraber motor turuna çıkan doğasever ve doğa sporları meraklısı 38 yaşındaki Ufuk Ak, Dünya’nın en zehirli yılan türlerinden olan boynuzlu engerek ile karşılaştı.  Ufuk Ak ve arkadaşları, motorları durdurarak, yılanın yanına gittiler. Ak, yılana yaklaşarak onu incelemeye başladı. Bir süre zehirli boynuzlu engerek yılanı ile ilgilendikten sonra, onu doğal yaşam alanına gitmesi için bıraktı. O anları ise telefon kamerası ile kayıt altına aldılar.

“ZARAR VERMEK İSTEMEDİK KESİNLİKLE”

Kendileri için güzel bir anı olduğunu ifade eden Ak, “Çok güzel, keyifli bir hatıra oldu bu. 3 arkadaştık, 2 arkadaş başındaydık yılanın. Önümüzden geçerken durduk. Zarar vermek istemedik kesinlikle. Görüntüledik, böyle bir yılanın Bolu’da olduğunu kayıt altına almak istedik, asıl amacım buydu. Sonrasında yakınlaştık, bir dokunmamız, tutmak biraz daha yakından incelemek istedim ama zehirli bir tür olduğunu biliyorum” dedi.

“BOLU’DA DA YAŞADIĞINI VATANDAŞLARA BİLDİRMEK”

Amacının Bolu’da böyle bir türün yaşadığını belgelemek olduğunu aktaran Ak, “Engerek yılanı türleri, Dünya üzerinde 34 türün, 300’den fazla alt türü olduğunu biliyorum. Türkiye’de yaşayan engerek yılanı cinsi de yaklaşık 15 civarı. Geçen gün gördüğümüz engerek yılanı, boynuzlu engerek ya da burunlu engerek yılanı olarak geçiyor.  Daha önce de maskeli bir engerek yılanına yine Bolu’da rast gelmiştim. Sosyal medyada tepkiler de aldım ama benim amacım kesinlikle onu rahatsız etmek değildi, böyle bir cinsin Bolu’da da yaşadığını bu civardaki insanlara vatandaşlara bildirmek. Çünkü piknik alanları inanılmaz doluyor Bolu’da, yerli yabancı turistler tarafından. Böyle zehirli bir türün burada olduğunu bildirmek istedim. Hiç zarar vermeden doğaya geri bıraktık” ifadelerini kullandı.

“ZEHRİN BÜYÜK BİR KISMINI ZERK EDEBİLİYORLAR”

Küçük yılanların, daha tehlikeli olabileceğinin altını çizen Ak, “Yılanlar büyüdükçe zehirleri artmıyor. Küçük yılanlar, büyük yılanlardan daha zehirli, daha tehlikeli olabiliyorlar, çünkü zehir salgılama bezleri, zehri zerk ederken gelişmediği için vücutlarındaki zehrin büyük bir kısmını zerk edebiliyorlar. Küçük yılanlar, büyük yılanlardan daha öldürücü olabiliyor bu sayede. Büyük yılanlar ne kadar zehir vereceklerini biliyorlar ve onu belirli miktarlarda tüketiyorlar. Vücutlarında sürekli depo bırakıyorlar. Bizim gördüğümüz de küçük bir yılandı” diye konuştu.

Muhabir: OĞUZHAN EKE