(Haber: Huri Afacan) - Bolu Valiliği koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 1122 öğrenciye “Okullarda Gıda Güvenilirliği ve İsraf” konusunda eğitim verildi.

​2024 yılında Bolu İl Müdürlüğü tarafından 1122 öğrenciye “Okullarda Gıda Güvenilirliği ve İsraf” konusunda eğitim verildi. Eğitimler Tarım ve Orman Bakanlığının 2018-2023 Stratejik Planı'nda yer alan "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda yürütülüyor.

Eğitimler Gıda Mühendisleri tarafından gerçekleştirilirken; Bilinçli tüketici olmanın önemi, küçüklerin aile alışverişlerindeki rolüne ve bu alışverişlerinde ebeveynlerine dikkat etmesi gereken hususları hatırlatması konusunda yardımcı olmaları gerektiği gibi hususlara elen alındı.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kültürünün küçük yaşlardan itibaren kazanılabileceği gerçeğinden hareketle planlanan eğitim çalışmalarında, çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemleri görsellerle anlatılıyor.

Öğrencilere Alo 174 Gıda Hattı, gıda kayıpları ve israf konularında bilgilendirilmiş olup, öğrencilerin etkin katılımları sağlanarak eğitimler tamamlandı.

Muhabir: Huri Afacan