(Haber: Huri Afacan) - Bolu’da süne zararlısına karşı biyolojik mücadelede survey çalışmalarında başarı elde edildi. Yararlı böceklerin sayısındaki artış, ekipler tarafından sahada tespit edildi.

Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında süne mücadelesinin temelini oluşturan surveyler devam ediyor. Ekipler, sahada incelemeler yaparak, süne zararlısına karşı biyolojik doğal mücadeleyi güçlendiriyor.

Kıymetlendirme surveyinin ardından yumurta parazitoit surveyinin gerçekleştirildiği çalışmalar sonucunda süne popülasyonunun ekonomik zarar eşiği altında olduğu belirlendi.

Bulanan süne yumurtalarında ise çok yüksek oranda parazitlenme gerçekleştiği tespit edildi. Surveyler neticesinde süne yumurtalarında parazitlenmeyi sağlayan Trissolcus türlerinin oldukça yoğun olduğu görüldü.

“BU YARARLILARIN ARTMASINA OLANAK SAĞLAMAKTADIR”

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden, çalışmalara dair bilgilendirme yapıldı. Yararlı böceklerin, zararlı böcekleri etkisiz hale getirdiği belirtilerek, “Parazitoit adı verilen bu yararlı böcekler yumurtalarını süne yumurtalarının içine koyar ve tüm gelişme dönemlerini konukçu yumurtası içinde tamamladıktan sonra ergin olarak çıkarlar. Parazitoitin bulunduğu yerlerde ağaçlık alanların olması ve besin kaynaklarının bulunması popülasyonun artmasına neden olur. İlimizin ağaçlık alan olarak zengin bir potansiyele sahip olması bu yararlıların artmasına olanak sağlamaktadır” denildi.

“KİMYASAL İLAÇLARDAN KORUNMALARI GEREKMEKTEDİR”

Doğal mücadele için ilaçlama yapılmaması gerektiğinin altı çizilerek, “Süne ile biyolojik mücadelenin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için çok hassas olan bu doğal düşmanların varlıklarını sürdürebilmeleri, bunun için de özellikle uygulanan kimyasal ilaçlardan korunmaları gerekmektedir. Parazitoit yoğunluğunun bulunduğu yerlerde ilaçlama yapılmaması bu etmenleri korumak adına oldukça önemlidir” ifadeleri kullanıldı.

“ZARARLILARIN POPÜLASYONLARI BASKI ALTINA ALINMAKTADIR”

Zararlı böceklerin varlığının doğal düşmanlar ile baskılandığı aktarılarak, “Tarımsal üretimde ekonomik kayıplara neden olan zararlı organizmalara karşı, doğada bulunan parazitoit, predatör gibi doğal düşmanlar yardımıyla zararlıların popülasyonları baskı altına alınmaktadır. Bu duruma doğal denge denilmektedir. Doğal dengenin bulunduğu bir ortamda bilinçsizce kimyasal uygulanması bu dengeyi bozmaktadır. Bu nedenle kimyasal mücadele kararı alınırken tüm bu etkenler göz önünde bulundurulmalıdır” açıklaması yapıldı.

Muhabir: Huri Afacan