(Haber: Oğuzhan Eke) - Keçilerini otlatırken taşların arasına gizlenen yavru kızıl geyik ile karşılaşan Serhat Bağcıoğlu, “Keçileri otlatırken denk geldim. İki adım daha atsam üstüne basacakmışım” dedi.

Bolu’nun Seben ilçesinde keçilerini otlatan Serhat Bağcıoğlu, Hoçaş Köyü mevkiinde yavru kızıl geyik ile karşılaştı. Bağcıoğlu, taşların arasında gizlenen yavru geyiği son anda fark etti. Gizlendiği zemin ile aynı renk tonlarına sahip yavru kızıl geyik ise Bağcıoğlu’nun yanına gelmesine rağmen hiç hareket etmeden bekledi. Bağcıoğlu, o anları kameraya aldı.

“KÖPEKLERİ UZAKLAŞTIRMIŞ”

Yaşananı anlatan Serhat Bağcıoğlu, “Dağda keçileri otlatırken denk geldim. İki adım daha atsam üstüne basacakmışım. Bir, iki saat önce o bölgede köpekler, bir geyik kovalamıştı. Anne geyik köpekleri peşine takıp, yavrusundan uzaklaştırmış” dedi.

YETKİLİLER UYARDI!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü, doğada yavru geyiklerle karşılaşabilecek vatandaşlar için uyarıda bulundu. Geyikler için yavrulama dönemi olduğu belirtilerek, “Geyiklerin yavrulama dönemi olduğu için, doğada yavru geyiklerle karşılaşmak mümkün. Böyle durumlarda yavruya dokunmadan bölgeden uzaklaşmalı. Annesi mutlaka yakınlardadır. Yaralı bir yavru geyik ile karşılaşılması durumunda ise 112 Acil Yardım numarası üzerinden ekiplere haber verilmeli" denildi.

Editör: Oğuzhan EKE