(Haber: Huri Afacan) - Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü arasında 2024 Emekliler yılı kapsamında 60 yaş ve üstü vatandaşlar için yaşam kalitesini artıracak ve sosyal hayat için aktif bir yaşam sürmelerine destek olmak için protokol imzalandı.

60 yaş üstü vatandaşlar için hazırlanan protokolü BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan tarafından imzalandı.

Protokol kapsamında, 60 yaş ve üstü vatandaşların katılımıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Birlikte Öğrenme Üniversitesi ile ilgili uygulama-araştırma merkezlerinde 60 yaş üstü vatandaşlara yönelik ders, kurs ve programlar açılacak. Bu programlarda vatandaşlar, BAİBÜ personeli ya da öğrenciye uygulanan indirimli fiyat tarifesi ve benzeri ayrıcalıklardan yararlanabilecek ya da programlar ücretsiz olacak. Yabancı dil eğitimi ve uzaktan eğitim programlarında da aynı uygulama geçerli olacak.

60 yaş üstü vatandaşlar bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecek

2024 Emekliler Yılı kapsamında vatandaşlar için çalıştay, panel, sempozyum, konferans ve benzeri akademik programlar düzenlenecek. Alanında uzman / usta olan vatandaşlarda kendi alanlarında bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşabilecek.

Protokol kapsamında ayrıca, Birlikte Öğrenme Üniversitesi’ne katılımın teşvik edilmesi, uzaktan eğitim programları oluşturulması ve bununla ilgili kitap, video gibi içeriklerin sağlanması, bitki bakımı, arıcılık, mantarcılık ve benzeri konularda etkinlikler yapılması, ücretsiz fide ve tohum dağıtımı, fotoğrafçılık, aşçılık, pastacılık gibi alanlarda atölyelerin açılması, ebru, kil, resim gibi sanat atölyelerine ve koro gibi müzik topluluklarına katılımın sağlanması hedefleniyor.

Muhabir: Huri Afacan