SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ İLE TARİHİ YARIMADA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

“TARİHİ MİRASI KORUYACAK, SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ”

(Haber: Huri Afacan)- AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, Tarihi Bolu Yarımadası Sağlıklaştırma ve Restorasyon projesi ile Kültür Sokağı’nın yerel mimari ve tarihî zenginliğinin modern dokunuşlarla birleştirilerek, hem turistlerin hem de şehir sakinlerinin uğrak noktası haline getirileceğini söyledi.

31 Mart Yerel seçim çalışmaları kapsamında Tarihi Arasta Çarşısında esnaf ve vatandaşları ziyaret eden AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, tarih kokan kent merkezinde kültür varlıklarını korumak ve bölgeyi turizme kazandırmak amacıyla Sokak Sağlıklaştırma Projesi çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

“BOLUMUZUN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Proje hakkında bilgi veren Demirkol, “Çağdaş ve bilinçli toplumlar, sahip oldukları kültürel zenginliklerin değerini bilir, onları koruyarak gelecek kuşaklara taşımak için özel bir çaba sarf eder. Bir toplumun geçmişe dair en önemli varlıkları ise; çevresini oluşturan evleri, sokakları, anıtları, dini-sosyal yapıları ve kültürel değerleridir. Bizler de yerel yönetimler olarak zengin tarihi dokusuyla çok önemli bir noktada olan Bolumuzun değerlerine sahip çıkmak, korumak ve tarihi çevre bilinci oluşturmak adına Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni hayat geçireceğiz. Tarihi mirası koruyacak, sosyal belediyecilik yapacağız.” dedi.

“TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLACAK”

İmaret Cami’den başlayarak sokağın sonuna kadar uzanacak projenin turizm açısından çok önemli olduğunun altını çizen Demirkol, “Yarımada projesi tarihi dokunun korunması ve canlandırılması ile bölgedeki doğal güzelliklerin korunarak geliştirilmesini kapsayacaktır. Yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve dinlenme noktalarıyla zenginleştirilecek alanda, kültürel etkinlikler, sanat sergileri ve tarihî rehberli turlar düzenlenecektir. Bu proje, şehrimizin turizmine büyük katkı sağlayacak ve Bolu'nun tarihini yaşatmayı sürdürecektir. Tarihi yarımada projesi içerisinde İmaret Cami’den başlayarak sokağın sonuna kadar uzanan bu tarihi güzergâhta gerçekleştirecek sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesiyle, bu alana hak ettiği değer geri kazandırılacaktır. Kültür Sokağı, yerel mimari ve tarihî zenginlik modern dokunuşlarla birleştirilerek hem turistlerin hem de şehir sakinlerinin uğrak noktası haline getirilecektir.” şeklinde konuştu.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ