(HABER: BURHAN YEŞİLTAŞ-FAHRİ GÜNDÜZ)- Boluspor Kulübü Başkanı Savaş Abak, görevini bırakma kararını açıklamasına rağmen, kulübün mali sorunlarıyla uğraşmayı sürdürüyor. Başkan Abak, Necip Çarıkcı döneminden kalan borçları ödemeye devam ederek kulübün mali durumunu düzeltme çabalarını son ana kadar bırakmadı. Geçtiğimiz günlerde, eski başkan döneminden alacağı olan eski kaleci Ozan Evrim Özenç’in son ödemesini de gerçekleştirdi.

Özenç’in avukatı, Ocak ayında tesislere gelerek 1 milyon 709 bin TL’lik alacağı için icra takibi başlatmıştı. Başkan Savaş Abak, bu borcu iki taksit halinde ödeme sözü vermiş ve 1 milyon TL’yi Ocak ayında, kalan 709 bin TL’yi de sezon sonunda ödeyeceğini taahhüt etmişti. Sözünü tutan Abak, görev süresi dolmadan bu ödemeyi tamamladı.

Kırmızı beyazlılarda Haziran ayının sonunda yapılacak olan kongrede kesinlikle aday olmayacağını belirten Başkan Savaş Abak ve yönetim kurulunu bu kararı almaya iten en önemli sebep ise eski Başkanlar Necip Çarıkcı ve Abdullah Abat’ın bıraktığı devasa borç yükü oldu.

Eski Başkanlar Çarıkcı ve Abat dönemlerinde yönetimsel hataları sayısız oyuncunun ödenmeyen maaşları ve birçok kalem göze çarpıyor. Başkan Savaş Abak’ın iki yıldır bu isyanı, suçlamaları ve iddiaları karşısında ise eski başkanları Necip Çarıkcı ve Abdullah Abat’ın Bolu kamuoyuna açıklama yapmamaları ise dikkat çekiyor.

“Eski Yönetimlerin 2 milyon Euro borcunu ödedik"

2017-2018 sezonunda 5 Milyon Euro harcanarak takımın play-off oynatıldığına dikkat çeken Abak, play-off oynayan takımın maliyetinin ise 2 milyon 400 bin euro olduğunu açıkladı. Başkan Abak ayrıca, geçmiş dönemde başkanlardan kalan 2 milyon Euro borcu ödediklerini söyledi.

“Her geldiğim Başkanlık döneminde banka borcundan bıktım”

Boluspor Kulübü Başkanı Savaş Abak, 30 bin Euro olan borcun katlanarak 360 bin Euro olarak ödediklerini ifade ederekİ “Göreve başladığımız 28 Mayıs 2022’den bu yana; temlikler, icralar, hacizler, eski futbolcu borçları, eski personel borçları, eski banka borçları, eski vergi dairesi borçları, eski avukat borçları, eski teknik heyet borçları, FIFA, CAS, vesaire, vesaire... Hep bunlarla mücadele ettik. Her geldiğim Başkanlık döneminde banka borcundan bıktım. Eski vergi borçlarından bıktım. Temliklerden bıktım. İcralardan bıktım. Acaba bu icraları getirenler, kendi şirketlerinde de böyle mi davranıyorlar. Bugüne kadar bu Yönetim irili ufaklı yaklaşık 30 dosya kapattı. 2 milyon Euro'nun üzerinde ödeme var. Borç 1'ken ödenmeyince 8 kat, 10 kat 10 olmuş. Ödenmesi gereken 250 bin lira 2 milyon, 30 bin Euro 360 bin Euro, 70 bin liralık anlaşma 290 bin lira, 80 bin liralık ödeme 800 bin lira olmuş. Ama Allah’ın izniyle bunların hepsi ödendi. Kalan dosya sayımız da 4 ve bunların da ödemesi 125-130 bin Euro'yu geçmemesi gerekir. Ama inşallah onu da 5-10 katıyla ödemeyiz” dedi.

“Bu kulüp bir kuruş faiz ödemedi”

Eski Başkanlardan kalan 2 milyon Euro'luk borcun ödenmesinin yanında Boluspor'un sadece kendisi ve yönetim kurulu üyelerine olan borç dışında hiçbir borcu olmadığının altını çizen Başkan Abak; “Bugün itibariyle Boluspor Kulübünün banka borcu yok. Personel borcu yok. FIFA ve CAS’a hiçbir borcumuz yok. Hiçbir dosyamız yok. Temliklerin büyük kısmı bitti. Sadece Spor Toto'ya bir temlikimiz var onu da Abdullah Abat'ın kaldırmasını bekliyoruz. İnşallah keyfi geldiğinde o temliki kaldırır. Geldiğimiz gün 28 Mayıs 2022 ve bugün 24 Mayıs 2024 yani yaklaşık 24 aydır Boluspor Kulübü bankalara bir kuruş finansman ve faiz ödemedi. Tüm Kulüpler bugün %50, %60’larla faiz ödüyor. Bu kulüp bir kuruş faiz ödemedi” diye konuştu.

“İsim konuşmaktan nefret eder hale geldim”

Boluspor’a olan nefretin sebebini anlamadığını dile getiren Abak; ““Son iki yılda çok zorluklar yaşadık. Bizden önceki son 6 yılın sıkıntılı ve çözülmemiş işleri bizlere kaldı. İnsanlar beni yordu. İnsanlarla uğraşmak beni yordu. Bana ne Abdullah'tan, bana ne Tacettin’den. Merhaba der geçerim. Ama bakıyorum Boluspor'a yanlışlıklar yapılmış. 0 da benim zoruma gidiyor. Ben de burada 10 sene önce Başkanlık yaptım. Tertemiz teslim ettim. Geçen bir yerde yazı okudum, şöyle diyor; insan, edindiği her tecrübe sonrası iyi olan bir yanını kaybediyor. Şunu anlamıyorum; buradan ayrılınca, Boluspor'a olan bu nefretin sebebi ne? Size Boluspor ne yaptı? Bu mu Başkanlık? Bizim de hatamız oluyor. Ben olmuyor demiyorum. Bir olur, iki olur, üç olur. Ama bile bile olmaz. 10 liralık suya kim 100 lira verir? Ne yaptınız abi? Tamam ödedik sıkıntı yok. Ama ne bitmez dosya imiş! Bıktım insanlarla uğraşmaktan. Herkesin yaşam felsefesi ve yaşama bakışı farklı. Bazısı; parası, malı mülkü için hayatını tüketiyor, bazısı da haysiyeti, şerefi ve onuru için hayatını tüketiyor. Ben şu anda eski vergi borçlarını ödemesem, o dönemde görev yapmış tüm yönetim kurulu üyelerinin hesaplarına bloke gelir. Bunu hepsi biliyor. İnanın artık isim konuşmaktan nefret eder hale geldim. Çünkü Boluspor'u dibe çekiyor. Bu gelirlere karşılık harcanan paralar nedeniyle gün gelecek bu kulüplerin tamamı batacak ve şirketleşenler ayakta kalacak. Allah'tan Bolu’da bizim gibi kerizler var" ifadelerini kullandı.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ