(Haber: Oğuzhan Eke) - MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, TBMM’de yaptığı konuşmasında, esnaf kredilerinde faiz artırımına dikkat çekerek, “Esnaf ve sanatkârlarımız ciddi bir mağduriyet ile karşı karşıya” dedi.

Türkiye genelinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığı ile çekilen kredilerin faizleri artırıldı. Esnafların daha önceden çektiği ve kullandığı kredilere yeni faizler uygulandı. Yüzde 7,5 faiz ile kredi kullanan esnafların yeni faiz oranı yüzde 17 oldu. Yüzde 25 faiz ile kredi çeken esnaf ise ödemelerini yüzde 29 faizle yapacak.

ESNAF TEPKİLİ

Bolu’da ve Türkiye’de bir anda gündeme düşen faiz zammı sonrasında esnaflar tepki gösterdi. Birçok esnaf sosyal medyadan paylaşım yaparak, söz konusu uygulamanın bir an önce geri çekilmesini talep etti.

“CİDDİ BİR MAĞDURİYET”

Esnaflardan gelen taleplere karşılık, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu Milletvekili İsmail Akgül’den geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) gündem dışı söz alan Akgül, faiz artışının esnafı zor duruma soktuğunu işaret ederek, “Ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan ve zor şartlar altında ticari faaliyetleri sürdürmeye çalışan esnaflarımızın ortağı olduğu Esnaf Kefalet Kredi kooperatiflerinden çekilen kredi faiz oranlarında %10luk bir artışa gidilmiştir. Bu durum karşısında Esnaf ve sanatkârlarımız ciddi bir mağduriyet ile karşı karşıya kalmaktadır. İstihdam, ekonomiye katkı ve küçük esnaflarımızın var oluşlarının devamı açısından yükseltilen faiz oranlarının düzenlenmesi esnafımızın en tabi hakkıdır. Ahilik şuuru ve bilinci içerisinde emek veren tüm esnaf ve sanatkârlarımıza bir kez daha saygı ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

FAİZ ARTIŞLARI

Esnaf kredilerinde faiz,

%7,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %17

%8,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %18

%9,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %21

%12,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%15 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%17,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %25

% 20 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %26

%22,5 ile Çekenlerin Yeni faiz oranı %27

%24 ile çekenlerin Yeni Faiz Oranı %28  %25 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %29 olarak artırıldı.

Editör: Oğuzhan EKE