Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte, kira artışlarını da etkileyen TÜFE rakamları da netleşti. Buna göre haziran ayında iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 62,51 oldu.

Mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte işyerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı.

Buna göre normal koşullarda kira artışlarında baz alınan 12 aylık ortalama verisi de netleşti. Böylece Mayıs ayında kiralara uygulanabilecek tavan zam oranı da netleşti. Haziran ayı zam oranı yüzde 62, 51 oldu.

Konut kiralarında ise yüzde 25’lik tavan zam uygulaması bir ay daha devam edecek. 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 25'lik tavan uygulamasına son verileceği bekleniyor. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 'uygulamanın devam etmesi için neden görmüyorum' şeklinde açıklamaları olmuştu.

YÜZDE 25 KİRA ZAM SINIRI KALKIYOR MU?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki yüzde 25 zam sınırının devam edip etmeyeceği konusunda, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde bir çalışma yok," ifadesine yer verdi. Ayrıca çok uluslu şirketler için asgari kurumlar vergisi getireceklerini belirten Şimşek, "Arsalar ve gayrimenkuller üzerinden elde edilen gelirler konusunda da bir paket çalışmamız var," ifadelerini kullandı.

8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu'na eklenen geçici madde ile konut kiralarına yüzde 25 artış sınırı getirilmiş ve bu sınır 1 Temmuz 2024'e kadar uzatılmıştı. Bu düzenleme ile konut kira artış oranının üst sınırı yüzde 25 olarak belirlenmişti. Ancak Şimşek'in açıklamasına göre, yeni bir düzenleme yapılmayacağı için 1 Temmuz'dan sonra bu yüzde 25 zam sınırlaması kaldırılacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ