reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

KOOPERATİFÇİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI

KOOPERATİFÇİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI
24 Ocak 2020 - 16:21

Bolu Belediyesi öncülüğünde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekleri ile hazırlanan proje kapsamında, 24 – 25 – 26 Ocak tarihlerinde verilecek olan ‘Yerel Kalkınma Temelli İşbirliği ve Kooperatifçilik Eğitimi’, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda başladı. 

HABER: MEHMET FATİH YALINIZ

Eğitimin ilk gününde düzenlenen törene, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, proje sorumluları ve kadınlar katıldı.

Eğitime konuşmacı olarak ise, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Başkanı Muammer Niksarlı ve İzmir Köy-Koop. Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, ilk konuşmayı, Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan Şen yaptı. Kooperatifçiliğin önemine vurgu yapan Şen, “Kooperatifçilikle ilgili onlarca, hatta yüzlerce tanım var. Bunların içinde bir tanesi açık farkla en sevdiğim tanımdır. Bu tanım; ‘Kanaatim odur ki, muhakkak surette birlikte kuvvet vardır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi kuvvetleri zeka maliyetleri birleştirmek demektir.’ Mustafa Kemal Atatürk. Kooperatifçilik, sürdürülebilirlik, istihdam, büyüme, yerel kalkınma ve adaletli gelir dağılımı sağlayan insana yakışır bir modeldir.” dedi.

Daha sonra Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş konuşmasını yaptı. Ateş şunları söyledi; “Bugün güzel bir konuya ev sahipliği yapıyoruz ve buna paydaş olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Buradaki misafirlerimizin bilgilerinden ve tecrübelerinden faydalanacağız. Oda olarak, ilimizin gelişmesi, ülkemizin gelişmesi için yeni girişimcilerin, yeni bir ruhun var olması gerektiğini sürekli söylüyoruz. Sürdürülebilir olması da bizim için çok önemli. İçimizden girişimci çıkarmakla olmuyor. Sermayeye de ulaşmamız lazım. Sermaye yapısındaki hareketlilik de sürekli dengeleri de bozuyor. Sermaye piyasasındaki hareketliliğe sahip olabilmek için birlik ve beraberliğimizi de arttırmak gerektiğine inanıyorum. Sadece bankalardan finans sağlamakla olmaz. Kişisel becerilerimizi, güçlerimizi bir araya getirerek birlik ve beraberlikler oluşturmamız gerekiyor. Bunlardan biri de kooperatifçiliktir. İlimize baktığımız zaman, yaklaşık 3500 – 4000 üyemiz var, bunun %5’i kooperatif. Bunların %75’i tarımsal nitelikteki kooperatif. Sağlıklı giden kooperatiflerimiz var. Birliklerimiz de var. Bunların gelişmesi gerekiyor, olumsuz olanları da var. Yeni bir sayfa açıldı. Bu kalkınma planında da dile getirildi. Kooperatiflerin tekrar hareketlenmesi gündemde.”

Ateş’in ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan katılımcılara hitap etti. Özcan; “Bu toplantıya kendimde özel bir ilgi duyuyorum. Gerçekten kooperatifçilik konusu Türkiye’de aslında unutulmaya yüz tutmuştu yakın zamana kadar. Biz aslında kooperatiflerle yeni tanışmadık. 80’li yılları hatırlarsanız, yapı kooperatifleri Türkiye’de çok yaygındı. Bolu’daki, Köroğlu, Özlem, Yunus Emre siteleri bunların örneğiydi aslında. İlk yapı kooperatifleri 80’li yıllarda çok hareketlenmişti. Sonrasında unutuldu. İlimizde çok sayıda kooperatiften bahsedildi ama onların önemli bir kısmı Bolu’nun bitki örtüsü bakımından Türkiye’nin en zengin ili olması sebebiyle ve birçok köyünün orman köyü olması sebebiyle aslında bunlar orman kooperatifleri. Dolayısıyla tarımsal anlamda biraz fazla gelmiş olabilir nüfusa göre ama tarımsal kooperatif anlamında çok fazla kooperatifimiz yok. Kendim hukukçuyum. Ama kooperatif nasıl kurulur? Kooperatifler nasıl tasfiye edilir? Şuanda hiç faal olmayan kooperatifler var. Onların nasıl tasfiye edileceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Bugün çok değerli konuklarımız var. Kooperatifler Birliği Başkanımız burada, değerli hocamız var. Neptün Hanım v.ar. Neptün Hanım aynı zamanda bizim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızında eşi. Tunç Soyer’in de kooperatifçilik adına neler yapmaya çalıştığını ulusal basından takip ediyorsunuz. Ege bölgesi kooperatifçilik anlamında Türkiye’de en önde geliyor. Orada bu işi başarmışlar. Hatta geçen bizde Manisa’daki kooperatiften ciddi miktarda ağaç aldık. Kooperatiflerin avantajları fazla. Belediye gibi kurumlara ihalesiz sadece protokolle dahi hizmet satışı gerçekleştirebiliyor. Bolu olarak iki büyük şehrin arasındayız. 30-35 milyon insanın 2-2.30 dakika bir sürede ulaşabildiği bir şehiriz. Türkiye nüfusunun yaklaşık %40 burası. Dolayısıyla sağlıklı işlerliği olan kooperatifler kuralım. Bugün Neptün Hanım ve değerli konuklarımızdan bunu öğrenelim. Ürettiğimiz ürünleri pazarlama noktasında bir sıkıntı yaşamadığımızı düşünüyorum. Bizde Bolu Belediyesi olarak, Ticaret odamızla birlikte bu konuda sizlere özel olarak katkı ve destek vermek istiyoruz. Hep birlikte başarabiliriz. Yaparsak bunu 4-5 yıl sonra belki kooperatifçilik konusunda konum avantajımızı da kullanarak çok çok iyi yerlere gelebiliriz diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, kooperatifçilikle ilgili bir kısa film katılımcılara izletildi.

“Proje çok ayağı yere basan bir proje”

Daha sonra ‘Yerel Kalkınma Temelli İşbirliği ve Kooperatifçilik Eğitimi’ başladı. Eğitim kapsamında konuşan, Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer; “Çok inandığım bir şeyin peşinden gidiyorum. Gördüğüm kadarıyla proje çok ayağı yere basan bir proje. Çok iyi pişirilmiş ve Bolulular ile paylaşılacak bir proje, paydaşlar da çok kuvvetli” dedi.

24-25-26 Ocak 2020 tarihlerinde devam edecek eğitim boyunca, Kooperatif Nedir? Rolü ve Önemi, Başarılı Kooperatifler, İş Planı, Ana Sözleşme, Ortaklık ve Fesih gibi konular ele alınacak.

Kep Adresi [email protected]