reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

2020’DE %4,8’LİK İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENİYOR

2020’DE %4,8’LİK İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENİYOR
05 Kasım 2019 - 13:58

Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Yalçın, ilimizde gerçekleştirilen 2019 yılı İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuçları hakkında düzenlediği basın toplantısında “Bolu ilimizde 2020 yılı içerisinde %4,8’lik istihdam artışı bekliyoruz.” dedi.

İŞKUR Bolu ilinde 401 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Bu araştırma sonucunda piyasanın en çok ihtiyaç duyduğu işgücü alanları İmalat, Ulaştırma ve Depolama ile Toptan ve Perakende ticaret olarak belirlendi.

İl Müdürü İsmail Yalçın yaptığı açıklamada “Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %33,2’sında 533 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Bolu genelinde açık iş oranı %1,8 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık işe sahip sektör 299 kişiyle İmalat sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Proses İşçisi, Piliç Kesim ve İsleme Elemanı ve Makineci (Dikiş) tir.  Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Fiziki – Bedensel Yeterlilik, Takım Çalışması, Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübedir.” dedi. İsmail Yalçın ayrıca, “İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile aramaktadır.” dedi.

Bolu ilinde yapılan araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %35’ünde 508 kişinin temininde güçlük çekildiğini belirten Yalçın, Eleman temininde en çok güçlük çekilen mesleklerin Paketleme İşçisi, Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı, Kesimhane İşçisi, Garson (Servis Elemanı), Piliç Kesim Ve İsleme Elemanı, Makineci (Dikiş), Tır-Çekici Şoförü, Konfeksiyon İşçisi, Brode Makinesi Operatörü/Brodecı, olduğunu belirtti.

İsmail Yalçın ayrıca Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 407 kişilik istihdam artışı beklendiğini ve işverenlerin 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %4,8 oranında artmasını öngördüğünü ifade etti. En fazla istihdam artışı beklenen sektörlerin İmalat ile Toptan-Perakende Ticaret sektörlerinde olacağını dile getiren İsmail Yalçın, Paketleme İşçisi, Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı, Proses İşçisi ve Makineci (Dikiş) mesleklerinde azalış olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kep Adresi [email protected]