reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ” YAPILDI

“AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ” YAPILDI
19 Ocak 2021 - 13:09

Bolu Valisi Ahmet Ümit, 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, VKS yöntemiyle gerçekleştirilen ve 81 İli kapsayan “Afet Farkındalık Eğitimi Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

 HABER: Aslı Akış

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 İl Valisiyle video konferans yöntemiyle, Mülki İdare Amirleri Afet Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi. Bakan Soylu,  afet riskinin ülkenin her yanına eşit oranda dağıldığını, afet anı müdahale ve kurtarma, afet sonrası barınma ve yerleşim gibi konularda ciddi bir kapasite ürettiklerini ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet teşkilatı bünyesinde kısa adı ‘PAK’ olan Polis Arama Kurtarma Birimi’ni cuma günü göreve başlatacaklarını açıkladı. AFAD gönüllülük sistemiyle insan gücünü ve akredite kurum sayısını artırdıklarını anlatan Soylu, “İnşallah emniyet teşkilatımız bünyesinde kısa adı PAK olan Polis Arama Kurtarma Birimi’ni önümüzdeki cuma günü başlatıyoruz” dedi.

“VATANDAŞIMIZ ÇİVİ ÇAKARKEN BİLE AFET RİSKİNİ DÜŞÜNSÜN”

Afet bilinci, afet eğitimi ve afet farkındalık eğitiminin önemli olduğunu dile getiren Süleyman Soylu, “Deprem anında nereye kaçacağımızdan tutun, binalarımızın sağlamlığını kontrol ettirmeye kadar, deprem ve afetlerle ilgili pek çok konuda insanların zihnine girmek istiyoruz. Yani öyle bir farkındalığımız olmalı ki bir vatandaşımız çivi çakarken bile afet riskini düşünsün. Girdiği her binaya ‘Bu bina sağlam mı?’ diye bakmayı alışkanlık haline getirsin” ifadelerini kullandı.

MOBİL SİMÜLASYON ARAÇLARIYLA 81 İLDE FARKINDALIK EĞİTİMİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021’i “Afet Eğitim Yılı” ilan ettiklerini, bu kapsamda yıl boyunca 369 faaliyet planladıklarını dile getirdi.

“KENT MEYDANLARINDA AFET EĞİTİM ÇADIRLARI KURULACAK”

“Afet Eğitim Yılı” ile ilgili 14 bakanlık, 50 meslek odası, sendika ve federasyon olmak üzere toplam 64 kurumla iş birliği protokolü imzalanacağını anlatan Soylu, “Belediye yöneticileri ve çalışanlarına, muhtarlara yönelik eğitimler yapılacaktır. Mobil simülasyon araçlarıyla 81 ilimizde farkındalık eğitimleri verilecektir. Kent meydanlarında afet eğitim çadırları kurulacaktır. 100 kamu spotu hazırlanacaktır. 74 kamu kurum ve kuruluşu, sendikalar, odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak, 8 bin 547 kişiye afet farkındalık eğitmen eğitimi verilmesi planlanmıştır. Bu kişilerle 768 formatör öğretmen ve onların yetiştirdiği 135 bin öğretmen ve AFAD eğitmenleri ile birlikte bir program çerçevesinde bu faaliyet yürütülecek” şeklinde konuştu.

Kep Adresi [email protected]