reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN EMEKLİLİK YAŞI VE KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN EMEKLİLİK YAŞI VE KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI
29 Mayıs 2017 - 16:17

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN EMEKLİLİK YAŞI VE KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, emeklilik yaşının yukarıya çekilmesine ilişkin bir çalışmanın gündemde olmadığına işaret ederek, “Mevcut yasal yapı devam edecek. Emeklilik yaşının ileriye çekilmesi ile ilgili çalışma söz konusu değil” dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi. 29 Mayıs’ın İstanbul’un fethinin yıl dönümü olduğunu söyleyen Kurtulmuş, bu olayın milletin tarihinde olduğu kadar insanlık tarihinde de çok müstesna bir yeri olduğunu hatırlattı. Beşiktaş’ı tebrik eden Kurtulmuş, “15. Lig şampiyonluğunu zor bir maratondan sonra kazanmış olan Beşiktaş camiasını, futbolcularını, teknik heyetini tebrik ediyorum. İnşallah seneye diğer takımlar da bu yarışın içinde olur. Beşiktaş’a Avrupa macerasında da başarılar diliyorum” ifadelerini kaydetti.
“Kıdem tazminatı reformu Türkiye’nin gündemine gelecektir”
“Bakanlar Kurulu toplantımızda 3 konu gündeme geldi” diyen Kurtulmuş, “Bunlardan bir tanesi kıdem tazminatı ile ilgili Çalışma ve Sosyal ve Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun sunumuydu. Bu reform detaylı bir şekilde gündeme geldi. İşçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu mümkün olduğu kadar olmayacak ve sürdürülebilir yapının ortaya konduğu reform detaylarıyla paylaşıldı. Bu reformun uygulanabilmesi için ilave bir yapıya ihtiyaç olmadığı, mevcut yapıyla bu reformun sürdürülebileceği ortaya kondu. Bu Bakanlar Kurulundaki ilk bilgilendirmedir. Konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar ve kıdem tazminatı reformu Türkiye’nin gündemine gelecektir. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır. İlk sunumu yapılmıştır, önümüzdeki günlerde ilgili tarafların görüşleri dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” ifadelerini kullandı.
İkinci ele alınan konunun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından ele alınan deprem meselesi olduğunu belirten Kurtulmuş, depreme karşı alınacak tedbirlere değinildiğini ifade etti. Depreme dayanıklı şehirlerin ortaya çıkması için ilgili modellerin üzerinde durulduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, son derece ciddi tedbirlerin alınmasının gündemde olduğuna işaret etti.
Üçüncü konunun, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından gündeme getirilen gümrük kapılarında ÖTV’siz akaryakıt satışı ile ilgili yeni çalışmalar olduğunu anlatan Kurtulmuş, “Mevcut gümrük kapılarına ilave olarak mal sevkiyatında bulunan araçların ÖTV’siz akaryakıt temini sağlanacak, ikinci olarak da miktarda artış yapılacaktır. Belli bir miktar üzerinde duruluyor. Ekonomik yükleri hesaplandıktan sonra, çalışmalar tamamlanınca önümüzdeki günlerde Türkiye kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.
Emeklilik yaşı
Emeklilik yaşının yukarı çekilmesi ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığına ilişkin de konuşan Kurtulmuş, “Hayır, yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu anda mevcut emeklilik yaşı ile ilgili yasal düzenleme devam edecektir. Ancak, Sayın Müezzinoğlu’nun söylediği şey şu, OECD’de emeklilik yaşı 72, bizde 52. Türkiye’de de bu yaşın belli bir süre içinde ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Çalışma Bakanlığının hedefi 2036’ya geldiğinde kadınlarda 58 erkeklerde 60’a çekilmesi için tahminde bulunuyor ve buna göre planlama yapıyorlar. Mevcut yasal yapı devam edecek. Emeklilik yaşının ileriye çekilmesi ile ilgili çalışma söz konusu değil” diye konuştu.
Kıdem tazminatı ile ilgili kurumsal yapının yeterli olduğunu anlatan Kurtulmuş, “Yoksa tabii kıdem tazminatı şekillenirse bunun için tabii ki yasal düzenlemeler gerekir” diye konuştu.

Kep Adresi [email protected]