reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BAŞKAN KAZAN “YILIN ÖRGÜTLENMESİ” ÖDÜLÜNÜ ALDI

BAŞKAN KAZAN “YILIN ÖRGÜTLENMESİ” ÖDÜLÜNÜ ALDI
16 Ekim 2018 - 11:18

 Yaşayan Şehirler Platformu tarafından “Şehir Ödülleri Türkiye 2018” kapsamında İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği’ne verilen “Yılın Örgütlenmesi“ ödülünün tescil belgesi İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Başkanı, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’a verildi.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın ve Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Faik Öztunç Sayın Kemal Kazan’ı makamında ziyaret ederek, tescil belgesini takdim etti. Sayın Kazan, “Turizm ülkemizde önemli bir ekonomik sektör. İPEKBİR 2011 yılında, Ayaş-Sapanca İpek Yolu Koridoru üzerinde bulunan bölgenin ve bölgedeki şehirlerin bir bütünlük içerisinde hareket ederek tanıtımlarını tek elden yürütmeleri ve kültür, tarih, doğa ve inanç turizmi potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak için kuruldu. 8 üye ile kurulan Birliğimiz bugün 18 üye ile yoluna devam etmektedir. Bölgemiz İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirlere de çok yakın.

Öncelikle hedefimiz bu bölgede bir bütünlük ve birlik sağlayarak turizmde hak ettiğimiz yere gelmek. Biz de bölgedeki tüm potansiyelimizi rasyonel anlamda kullanmak ve turizmden alacağımız payı artırmak istiyoruz. Bölgemizde turizm sektörünün uzun vadeli ve sağlıklı gelişmesini hedefliyoruz. Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunma, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerden en üst düzeyde yararlanma anlayışına sahip bir birliğiz. Bizi bu ödüle layık gören Yaşayan Şehirler Platformu jürisine ve Başkanı olarak size çok teşekkür ederiz” diye belirtti.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın ise, ilk önce değerlerin korunmasını öğrenmeleri gerektiğini belirterek, “Biz değerlerimizi koruyamadığımız sürece onların üzerine hiçbir mimari yapı kuramayız. İlk önce değerlerimizi korumasını öğrenmeliyiz. Daha sonra koruduğumuz değerleri yöre halkına kazandırıp sürdürülebilir bir yaşam oluşturmalıyız. Bu projedeki amacımız yarıştırmak değil örnek göstermekti. Yaşayan Şehirler Platformu, şehirlerin kentsel kalkınma hedeflerini kazandırmaya yönelik bir adımlar bütünüdür” dedi.

Yaşayan Şehirler Platformu olarak şehirlerin sahip olduğu doğal, kültürel değerlerin ilk önce korunup, doğru örgütlenme ile güçlenerek, katma değerler oluşturmak, yöre halkına ekonomik sürdürülebilir girdiler kazandırmak ve doğru etkili yerelden kalkınma adamlarını hayata geçirmek temel hedefi olduklarını ifade eden Akın, “Göynüğü ziyaretimizde gördük ki bizim hedeflerimiz Göynük’te varış yerine dönüşmüş bile… Koruma bilincinin tüm Türkiye’ye örnek olarak sunulması gereken Göynük kültürel ve tarihi mirasına başarı ile sahip çıkmış, tüm Türkiye’ye model olabilecek ender destinasyonlarımızdan birisi. Göynük ve çevresindeki ilçelerimiz tarafından kurulan İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği’nin, günümüzde çok konuşulan kümelenme yolunda atmış olduğu doğru ve sağlıklı adımlar, 18 üyesi ile birlikte ortak hedef belirleyerek zaman, bütçe tasarrufları, güç birliği ile zorlukların üstesinden gelerek kat etmiş oldukları mesafe, inovatif ve yenilikçi bakış açılarıyla geleneksel değerlerini kimliklerini günümüze taşımaları, korumaları, tanıtmaları, değerli jüri üyelerinin takdiri ile İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği’ne yılın örgütlenmesi ödülünü kazandırdı. Bizler bu model örgütlenmeyi tüm Türkiye’ye örnek göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kep Adresi [email protected]