reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BAŞKAN ÖZCAN GÖLKÖY’Ü İSTEDİ

BAŞKAN ÖZCAN GÖLKÖY’Ü İSTEDİ
12 Aralık 2019 - 10:59

 

Bolu Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşimi Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda gündeme gelen Gölköy barajının sorunları ile belediyenin neden uğraşmadığı yönündeki haberler ve şikâyetler üzerine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, açıklamalarda bulundu.

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Aralık Ayı Meclis Toplantılarının İkinci Birleşiminde dilek ve temenniler kısmında meclis üyelerine hitap etti. Bolu Belediyesine Gölköy’le ilgili şikayet geldiğini belirten Özcan, konunun muhatabının Bolu Belediyesi olmadığını, 2018 yılında Gölköy’ün belediyeden alındığını ifade etti.

 

Kapı giriş ücretlerine zammı da Devlet Su İşlerinin yaptığını aktaran Özcan, Gölköy’ün belediyeye verilmesi durumunda, temizlik, yol ve bakım gibi hizmetleri yerine getirerek, girişi de sembolik bir fiyata çekeceklerini söyledi.

 

MEHMET FATİH YALINIZ

Son günlerde Gölköy’le ilgili kapı girişi ücretine zam, temizlik ve yol gibi konularda bir çok şikayet aldıklarını söyleyen Bolu Belediye Başkanı bölgedeki sorumluluğun Devlet Su İşlerine bağlı Sulama Birliği olduğuna dikkati çekti. Özcan; “Vatandaş zaman zaman bize fırça atıyor. Diyor ki kapıda para alıyorsunuz. Ondan sonra yolu yapmıyorsunuz diyor. Bir de kapı girişine %80 zam yapmışsınız diyor. 2007 yılında yapılan bir protokol ile devlet su işleri ve belediye arasında Gölköy belediyeye bırakılmış. Yani bu şu demek. Çöpünü sen alacaksın, yolları sen yapacaksın, kapıdaki giriş ücretini de sen alacaksın. Şimdi Bolu Belediyesi 2007 yılından sonra 2012 yılında o zaman sulama birliği özeldi. Burayı geçici olarak sulama birliğine vermiş. Tahsis kendisinde geçici tahsis sulama birliğinde. Kapı geliri sulama birliğine katkı olsun diye yapmış bunu. 2018 yılında sulama birliğinin özerk yapısı kanunla kaldırılınca bu sefer ne yapmış eski belediye başkanı, DSİ’ye bağlanmış sulama birliği suluma birliğine yapılan tahsisi iptal etmiş. Ama 2018’in altıncı ayında devlet su işleri tek taraflı bir beyanla 6.6.2018 de Gölköy’ü tamamen belediyeden almış. 6 Haziran 2018 yılından itibaren Gölköy ile Bolu Belediyesi arasında bir bağ kalmamış. Dolayısıyla kapıdaki gelirleri Bolu Belediyesi almıyor. Oranın yollarının yapılması ile belediye ilgilenmiyor. Oranın çöplerini biz alıyoruz ama oranın çöplerinin de toplama zorunluluğu da belediyede yok. Biz bunu öğrendikten sonra dedik ki Gölköy’ü bize verin dedik. Temizliğini daha sağlıklı yapalım, yolunu biz yapalım dedik. DSİ’ye müracaat ettik ama şu gün itibari ile bize herhangi bir olumlu dönüş olmadı.” dedi.

 

“GÖLKÖY YENİDEN BELEDİYENİN HİZMETİNE VERİLSİN”

Gölköy’ün belediyeye tahsisli olmadığını, ancak orada bir taleplerinin olduğunu ifade eden Özcan, her şeye hazır olduklarını ve Gölköy’ün tahsisini istediklerini söyledi. Özcan; “Kapıdaki geliri DSİ alıyor, kapıdaki zammı DSİ yapıyor. Oranın yolunu yapmayan DSİ. Dolayısıyla oranın sorumluluğu belediyeye verilmediği takdirde Gölköy ile şikâyetlerin muhattabı biz değiliz. Biz bu şikâyetlerin muhatabı olmak istiyoruz. Verin diyoruz Gölköy’ü bize yolunu da yapalım, bakımını da yapalım her şeyi yapalım. Ama kapıdaki geliri almayı biliyorlar. Ama buna karşı hizmet getirmiyorlar. Biz desek ki arkadaş buranın çöpünü biz alamayız kimse bize bir şey söyleyemez. Çünkü burayı almışsın bizden. Bir de orada bir derneğin kafeteryası var bana göre hiç de uygun değil. Geçmiş yönetim bunu kiraya vermiş, ya da sulama birliği kiraya vermiş. Şimdi Bolu Belediyesinden bu tahsisi almışsın diyorsun ki kiracıyı sen çıkar. Ben açık olarak söylüyorum. Hem Gölköy’ün güzelleştirilmesi adına hem de daha temiz olması açısından fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu konuda Ak Parti grubundaki arkadaşlara da bu durumda aracı olmalarını diliyorum. Orada kapıya zammı yapan kamu kuruluşu ile belediyenin hiç alakası yok ama fırçayı belediye yiyor. Tekrar söylüyorum orası bize tahsis değil vatandaş bize şikâyetçi olmasın. Kapı geliri ile ilgili bize bir şey söylemesin çünkü biz belirlemiyoruz oranın fiyatını. Biz şunu da yaparız Gölköy’ü bize verirlerse kapı girişini çok sembolik hale getiririz bunun sözünü veriyoruz. Bizim oradan bir gelir beklentimiz yok.  Bizim ortada bir talebimiz var tamam desinler.  Kuralları koysunlar kurallara uymazsak her türlü cezayı da versinler biz her şeye hazırız. Ama hak etmediğimiz yerden fırça yiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Kep Adresi [email protected]