reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Belediye Başkanlığı’ndan İddialara Yanıt

Belediye Başkanlığı’ndan İddialara Yanıt
03 Temmuz 2017 - 9:32

Bolu Belediyesi, ‘şehir şebeke suyunun mikroplu olduğu’ iddialarının doğruyu yansıtmadığını açıkladı. Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için her şeyden daha önemlidir. Şehir şebeke suyu ve Kökez içme suyuyla ilgili yapılan analizlerde, suların güvenilir ve sağlıklı olduğu bir kez daha tescillendi. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla şebeke suyunu ve Kökez suyunu kullanabilirler” denildi.

Bolu Belediye Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“Bolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce şehir merkezimizde bulunan ve halkın kullanımına sunulan şehir şebeke suyu ve Kökez içme suyunun kontrolü düzenli olarak yapılmaktadır. Su kalitesi arıtma tesisimizin tüm kademelerinde düzenli olarak takip edilmekte ve tesis çıkışı ile depolarımız da anlık olarak izlenmektedir. Buna ilave olarak suyun vatandaşlarımıza ulaştığı noktalarda Belediyemizce günlük olarak suyun dezenfeksiyonu da kontrol edilmektedir.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince düzenli olarak kontrol ve denetim numuneleri alınmakta ve analizleri İl Sağlık Müdürlüğü laboratuvarlarında ve Halk Sağlığı laboratuvarında düzenli olarak yapılmaktadır. Şehir şebeke suyu Belediyemiz İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde arıtılmakta ve tam olarak dezenfeksiyonu sağlanarak, ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’ değerlerine uygun bir şekilde şehir şebeke sistemine verilmektedir.

KÖKEZ SUYU DA GÜVENLE İÇİLEBİLİR

Kaynaklarından toplanarak şehrin belirlenmiş bölgelerindeki 96 çeşmeden halkın kullanımına sunulan Kökez içme suyu için de gereken tüm tedbirler alınmaktadır. Kökez Suyu Hisartepe’deki ve Atatürk Orman Parkı’ndaki depoda toplanarak dezenfekte edilmekte ve güvenle halkımızın kullanımına sunulmaktadır.

TAŞIMA KAPLARININ DEZENFEKSİYONUNA DİKKAT!

Vatandaşlarımıza bu noktada önemli bir uyarımız var; Kökez suyu gibi taşınarak kullanılan sularda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da taşıma kaplarının dezenfeksiyonudur. Temizliği düzgün yapılmamış sürekli kullanılan bu kaplarda kontaminasyon olasılığı yüksektir. Mevsimsel olarak sıcaklık etkisiyle kontaminasyon riski artmaktadır.

Vatandaşlarımızın en güvenilir su olan şebeke suyunu tercih etmelerini tavsiye eder, doğal kaynak suyu olarak gördükleri fakat korunmasız ve dış etkenlere maruz kalarak, salgın hastalıklara neden olabilecek, Belediyemiz yetki ve sınır alanı dışında kalan suları kullanmamaları konusunda önemle uyarırız.”

Kep Adresi [email protected]