reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“BİNALARIN DEPREM DAYANIKLILIĞINI KONTROL EDİLMELİ”

“BİNALARIN DEPREM DAYANIKLILIĞINI KONTROL EDİLMELİ”
07 Mart 2021 - 14:06

Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından “Deprem Haftası” ve “Afet Eğitim Yılı” etkinlikleri kapsamında çalışmalar devam ediyor.

İlimizde bulunan tüm kurumların yanı sıra köy ve ilçelere de giden AFAD ekipleri, vatandaşlar ile ilgili kurum yetkililerini afete karşı bilgilendiriyor. Ayrıca AFAD Müdürlüğü yetkililerince Valilik önünde eğitim ve tanıtım stantları kuruldu. Gün boyunca açık olan standa gelen vatandaşlara broşürler dağıtılarak bilgilendirmeler yapıldı, çocuklara da balon hediye edildi. Bolu protokolü, AFAD standını ziyaret ederek, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Depreme karşı her türlü tedbirin alınması gerektiğini vurgulayan yetkililer, “Fiziki tedbirleri almamız gerekiyor. Onun için İçişleri Bakanlığımız bu sene çok güzel çalışmalara başladı. Bundan sonra devam edecek. Bakanlığımız, 2020 yılını ‘Afete Hazırlık Yılı’ ilan etmişti. 2021 yılı da ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak ilan edildi. Bu çerçevede eğitimciler, eğitimlere başladı. Yılsonuna kadar 51 milyon insanımız depreme karşı eğitilecek” vurgusu yaptılar.

Vatandaşların AFAD Müdürlüğü tarafından verilen deprem farkındalık eğitimlerine mutlaka katılmasını isteyen AFAD yetkilileri, “Bu, ‘hayat memat’ meselesi. Deprem öldürmez ama bina öldürüyor. Bunu kesinlikle söylemek istiyorum;  1999 depreminden önce yapılan binaların sahipleri mutlaka binalarını kontrol ettirsinler. Depreme karşı riskleri varsa tedbirleri alsınlar çünkü devletimiz bunlara her türlü imkanı veriyor. Çürük binalardan mutlaka kurtulmamız lazım. Deprem var olan bir gerçek ve çok vahim bir hadise. Buna karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor” açıklamasında bulundular.

Kep Adresi [email protected]