reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU-İHH’DAN DÜNYA YETİMLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

BOLU-İHH’DAN DÜNYA YETİMLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
09 Haziran 2017 - 16:43

BOLU-İHH Yetim Birimi Sorumlusu bu yıl dördüncüsünü idrak edecekleri Dünya Yetimler Günü münasebeti ile her yıl olduğu gibi bu yılda ilimizde bakımını üstlendikleri yetimler, aileleri ve yetim hâmileri ile birlikte gerçekleştirmeyi düşündükleri ifade etti. İftar programını 10 Haziran Bolu Belediye Başkanının ev sahipliğinde kutlayacaklarını; ayrıca bu bayram Bolu’dan 100, Bosna-Hersek’de 100, olmak üzere toplam 200 yetimi bayramlıkla sevindireceklerini sözlerine ekleyerek tüm yeryüzü yetimlerinin Dünya Yetimler Gününü tebrik ettiklerini söyledi.

BOLU-İHH Yetim Birimi Sorumlusunun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Dünyadan her şey ile ilgili bir gün vardı ama yetimlerle ilgili bir gün yoktu. Hatırlatma yapılmıyordu. Esasen Müslümanlar için her gün, yetim, anne ve babalar günüdür. Ama bir de o gün bir şeyi hatırlatmak ve planlamak, geleceğe taşımak ve inşa etmek için bir girişimde bulunduk. İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) başvurarak ‘Dünya Yetimler Günü’ ilan edilsin istedik. İİT, başvurumuzu değerlendirdi ve ramazanın 15. gününü “Dünya Yetimler Günü” olarak ilan etti. Biz bu günü dört yıldır değerlendiriyoruz. Bir farkındalık oluşsun istiyoruz.”

Bugün Ramazan ayının 15’i. Bugün Dünya Yetimler Günü. Dünya üzerinde nice mahrumiyetler içerisinde savaşlar, doğal afetler, hastalık ve yoksulluk gibi nedenlerle 400 milyonu aşkın çocuk yetim bulunuyor. Bu çocuklarımızın yarısı her türlü ilgi ve alakadan yoksun bir şekilde, sığınacakları bir yuvaları olmaksızın sokaklarda yaşıyorlar. Velisiz, sahipsiz olan çocuklarımız ise maalesef organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, savaş ağaları ve misyoner örgütlerin insafına terk edilmekteler.

Yeryüzünün tüm yetim çocuklarını, kimsesizlerini, terk edilmiş yavrularımızı hedefleyerek çıktığımız bu güzel yolculuğumuzda yetim yavrularımızı Efendimiz (sav)’in emanetleri olarak görüyoruz. Eğitimden, sağlığa, sosyal destek çalışmalarından acil yardımlara, kültürel aktivitelerden mesleki eğitim ve kalkındırma projelerine kadar onlarca ülkede on binlerce çocuğumuzla buluşabilmeyi, onların saçlarını okşayıp hatırlarını sorabilmeyi amellerin en güzeli olarak görüyoruz. Bizim için büyük bir mutluluk olan yetim yavrularımızla birlikte olabilme bahtiyarlığını, bu kutlu çalışmaya gönül veren, yetimi kendi öz yavrusu olarak bilip gecesini gündüzüne katan kıymetli yetim dostu gönüllülerimizle, hayırsever bağışçılarımızla paylaşıyor, onlara teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bizler biliyoruz ki yetimlerin velisi Allah (cc)’tır. Yetimlerin Efendisi Peygamberimiz (sav) “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimse ile ben (şehadet parmağı ile orta parmağını bir araya getirerek) cennette bu kadar yakın olacağız” buyurmuşlar ve bizlere yeryüzünün bütün yetimlerini işaret etmişlerdir. O halde yetimlere kucaklarını, gönüllerini açanlara, sınır tanımadan onların başlarını okşayanlara müjdeler olsun!

Kep Adresi [email protected]