reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Bolu Masal Parkı Projesi’ne hız verildi

Bolu Masal Parkı Projesi’ne hız verildi
02 Mayıs 2017 - 10:15

Başkan Yılmaz:

“Masal Park’ı 23 Nisan 2018’te Hizmete Açacağız”

Dünyaca ünlü masal kahramanlarına ev sahipliği yapacak Bolu Masal Parkı Projesi’ne hız verildi. Bolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek projenin detayları netleşirken, Park’ta yer alacak heykellerin yapımına başlandı. Altyapı çalışmalarının da hızla devam ettiğini açıklayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Masal Park’ı önümüzdeki yıl 23 Nisan’da hizmete açarak, çocuklarımıza armağan edeceğiz” dedi.

Bolu’ya, çocukların hayal dünyasını ve yeteneklerini geliştirmek, yetişkinlere farklı bir mekan alternatifi sunmak için örnekleri, Ankara, Antalya, Kayseri, Eskişehir’de bulunan Masal Park yapılacak. Bolu Masal Parkı’nda Türk ve dünya literatüründeki efsane, masal ve destan kahramanları heykel betimlemeleriyle vücut bulacak. Çocukların masal kahramanlarıyla buluşacağı Park, benzerine az rastlanır atmosferi ile yetişkinleri de çocukluklarına götürecek.

16 MASAL KAHRAMANI BU PARKTA BULUŞACAK

Kılıçarslan Mahallesi’nde toplam 14 bin 370 metrekare alana kurulacak olan Masal Parkı’nda Nasrettin Hoca, Karagöz ve Hacivat, Keloğlan, Deli Dumrul, Pinokyo,  Rapunzel, Şirinler, Kül Kedisi, Taş Devri, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız, Bremen Mızıkacıları, Hansel ve Gretel gibi 16 masal ve halk kahramanının heykeli yer alacak. Ayrıca parkın bir bölümünde satranç alanı olacak. Nuh’un Gemisi gibi efsanelere, masallara ve hikayelere ev sahipliği yapacak Masal Parkı’nda ayrıca Bolu’ya özgü simgeler de çikolata ev, makarna ev, tavuk ev gibi yapılarla temsil edilecek.

Dinozor şeklindeki giriş kapısıyla ziyaretçilerini karşılayacak Bolu Masal Parkı’nın eğlencenin yanı sıra değerler eğitiminin de mekanı olması planlanıyor. Masal Parkı’nda, masal kahramanlarıyla birlikte buz pisti, gölet, çim amfi, çim tepeleri, akülü araç yolu, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, kafeterya, otopark gibi sosyal alanlar da yer alacak.

BOLU’NUN TANITIMINA DA KATKI SAĞLAYACAK

Çocuklara farklı ve öğretici bir dünya sunacak olan Masal Parkı ile Bolu’nun turizm potansiyelini arttırarak, kentin tanıtımına katkı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, şunları söyledi:

“Masal gibi güzelliklere sahip Bolumuza ve çocuklarımıza öğretici, dinlendirici ve huzur verici bir hizmet daha vermenin mutluluğu içindeyiz. Projemizin detayları netleşti. Türkiye’deki ve dünyadaki örneklerinin ötesinde Bolumuza özgü değerleri de içinde barındıran Masal Park’ın altyapı çalışmalarını Belediyemiz kendi imkanlarıyla gerçekleştirecek. Nasrettin Hoca’dan Kül Kedisi’ne Karagöz ve Hacivat’tan Şirinlere kadar Park’ta yer alacak 16 masal ve halk kahramanının heykelleri için ihaleyi tamamladık, yapımına başlandı. Diğer taraftan Bolu’nun simgeleri olarak tasarlanan çikolata ev, makarna ev, tavuk ev için sponsorluk görüşmelerimiz devam ediyor. Bolumuzun ekonomisini oluşturan çikolata, makarna ve beyaz et sektöründeki firmalarımızla birlikte bu projemizi gerçekleştirmek ve Bolumuza kazandırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılışını yaparak Masal Parkı çocuklarımıza armağan etmeyi planlıyoruz.

Masal Park, Bolu’nun dünyanın yaşanabilir 10 kenti arasında yer alması hedefimizin anlamlı bir parçası. Turizmde dünya markası yapmak için çalıştığımız Bolu her geçen gün daha da gelişiyor, güzelleşiyor. Tabiatın Kalbi, önümüzdeki dönemde Belediyemizin projelerinin tamamlanmasıyla bir dünya şehri olacak ve turizmde de adından sıkça söz ettirecek. Bolumuz, Bolu halkı ve geleceğimizin teminatı çocuklarımız her şeyin en iyisini ve en güzelini hak ediyor.”

Kep Adresi [email protected]