reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Bolu’da 583 proje yürütülüyor

Bolu’da 583 proje yürütülüyor
19 Ekim 2017 - 18:24

2017 yılı IV. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Bolu Valisi Aydın Baruş başkanlığında İl Özel İdaresinde düzenlendi.

Toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcıları, bölge müdürleri ve daire müdürleri katıldı. Toplantıdan önce bir konuşma yapan Vali Aydın Baruş, geçtiğimiz günlerde PKK’lı teröristlerin hain saldırısında şehit düşen Geredeli Piyade Uzman Çavuş İlhan Sezer ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi. Toplantı şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı.

Vali Baruş daha sonra Bolu’da devam eden projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Baruş; “1 Ocak – 19 Ekim 2017 Dönemi itibari ile İl genelinde 126’sı Bölge Müdürlükleri, 10’u Üniversite, 3’ü Cumhuriyet Başsavcılığı, 19’u İl Özel İdaresi, 96’sı İl Müdürlükleri, 190’ı Kaymakamlıklar (Köylere Hizmet Götürme Birlikleri) ve 139’u Belediyelere ait olmak üzere toplam 583 proje yürütülmektedir.

Söz konusu projelerin; Proje Bedelleri Toplamı, 2 Milyar 951 Milyon TL, Yılı Ödenekleri 323 Milyon 229 Bin TL olup, Yılı Ödeneklerinin Harcaması 194 Milyon 672 Bin TL’dir. Ödeneklerin % 19’u Ulaştırma, % 25’i Eğitim, % 21’i Diğer Kamu Hizmetleri, % 10’u Tarım, % 6’sı Enerji, % 2’i Turizm, % 7’si İnşaat, % 5’i Orman, % l’i Spor, % 4’ü Sağlık sektörüne aittir.

Belediye Yatırımları, Proje Bedelleri Toplamı: (252) Milyon (053) Bin TL, Yılı Ödenekleri: 38 Milyon 212 Bin TL, Yılı Ödeneklerinin Harcaması 25 Milyon 975 Bin TL’dir.

Kurumlardan alınan bilgilere göre 583 Projeden; Proje Aşamasında 48, Yaklaşık Maliyet Aşamasında 9, İhale Safhasında 33 İhalesi Yapılan 12 Devam Eden 327 Biten 154 proje vardır.

Projelerin Sektörel dağılımı ise; eğitim 36, enerji 32, inşaat 6, madencilik 1, orman 7, sağlık 34, spor 7, tarım 33, turizm 40, ulaştırma 98, diğer kamu hizmetleri 289 şeklindedir.” diye konuştu.

Bolu’da devam eden önemli projelerin detaylarından da bahseden Bolu Valisi Aydın Baruş, konuşmasına KÖYDES projeleri ile başladı. Baruş, “KÖYDES projesi kapsamında, 2047 yılında Yüksek Planlama Kurulu kararı ile ilimize 19 milyon 184 bin 623 TL ödenek ayrılmıştı, bu ödenek çerçevesinde 87 adet içme suyu projesi, 33 adet atık su projesi, 95 adet köy yolları projesi olmak üzere toplamda 215 proje yürütülmektedir. Bu projelerin büyük bir kısmı tamamlanmış olup, bazı projeler halen devam etmekte olup, kısa zamanda projeleri tamamlamayı planlıyoruz. Bu projeler çerçevesinde 38 köy ile 64 mahallenin içme suyu, 130 kilometre civarında birinci kat ve ikinci kat asfalt kaplama, 10.5 kilometre, bütümlü sıcak kaplama, 50 bin m2 civarında parke taşı döşeme işi yapıldı. 33 adet kanalizasyon ve fosseptik tesisi, bir adet de menfez yapımı gerçekleştirilmiştir.” dedi.

İlerleyen dakikalarda Bolu’da devam eden gölet ve sulama projeleri hakkında konuşan Vali Baruş, şöyle devam etti; “İlimizde Gerede – Dörtdivan ilçelerinde yürütülmekte olan Tekke Barajı projesi çerçevesinde 86 milyon TL proje bedelli Tekke Barajı projesi için 2017 yılında 17 milyon 900 bin TL ödenek, ayrılmış olup geçmiş yıllarda 29 milyon 745 bin TL, 2017 yılında da 17 milyon 899 bin TL harcama yapılmıştır. Projede yaklaşık 13 kilometrelik Kartalkaya Kayak tesisi rölovasyon yolunun tüm imalatları tamamlanmıştır. İl Özel İdaremiz tarafından gerçekleştirilmiş ödenek çerçevesinde. Derivasyon tüneli, beton kaplama imalatı, enjeksiyon işleri, gövde sıyırma, şekil verme, dolu savak kazıları kısımları tamamlandı. Projede fiziki gerçekleşme %54 seviyesindedir. Proje ile 5 bin 523 hektar alan sulanacak, Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa ilçelerinde ayrıca içme suyu temin edilecektir.

Bolu Seben Taşlıyayla Sulama projesi 16 Mart 2017 tarihinde ihalesi yapıldı. 11 Ağustos 2017 tarihinde yer teslimi yapıldı. Çalışmalara başlandı, bu kapsamda da projenin gerçekleştirilmesi sürecinin başlaması münasebeti ile 2020 yılında bitiş yapılması planlanmıştır. Bolu Ovası Sulama Şebekesi rehabilitasyonu 120 milyon bedelli bir proje. Bu kapsamda Bolu Ovasındaki sulamanın yer altına alınması ve su kaybının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Yatırım, Kalkınma Bakanlığına sunulmuş olup, yatırım programına alınarak ihale işlemine başlanacaktır.

Yine DSİ Bölge Müdürlüğünce devam ettirilen, Bolu Kıbrıscık Alanhimmetler Göleti ve sulamasında %95 fiziki gerçekleşme, Bolu Göynük Gökçesaray Göletinde %99 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, işin teslim alma çalışmaları yürütülmektedir. İnşallah sulama amaçlı bu göletimizin de devredilmesi ile Göynük’teki tarım alanlarının sulanması gerçekleştirilecek ve bu çerçevede de köylülerimiz alternatif ürünleri yetiştirmeye de olanak bulacaktır. Bolu Göynük Hasanlar göleti 411 hektarlık alanı, Dedeler Göleti 246 hektarlık alanı sulayacak su hacmini sağlamak üzere planlamış olup, yapım ihalesi 27 Temmuz 2017 tarihinde çıkıldı ve mali kontrol devam etmektedir.Bolu Göynük Kaşıkçışeyhler, Yeniceşeyhler ve Değirmenözü göletleri planlama çalışmaları 19 Ağustos 2016 tarihinde başlandı. Planlama çalışmalarının 12 Kasım’da tamamlanması planlanıyor ondan sonra proje çalışmalarına başlanacak. Bu göletlerin yapılmasıyla da Kaşıkçışeyler göletinden 320 hektar, Yeniceşeyhler göletinden 180 hektar, Değirmenözü göletinden 70 hektarlık alanı sulayacak suyun depolanması sağlanacaktır.  Bolu Göynük İbrahimözü, Ömerler, Yeşilköy ve Sultanköy göletleri de proje çalışmalarının başlaması da planlanmaktadır. Bu göletlerden de önemli miktarda tarım alanının sulanması sağlanacak, böylece tarımsal bakımdan toprakları elverişli olan Göynük İlçemizde tarımsal üretimin ciddi anlamda artış gösterecek ve köylülerimizin geçim kaynaklarını temin ederek şehirlere göç etmesinin de önüne geçilecektir.

“Adalet Binasında %75 fiziki gerçekleşme sağlandı”

Bolu’da devam eden önemli projelerden olan Adalet Binasında %75 oranında fiziki gerçekleşme sağlandığını söyleyen Baruş, “İlimizde devam eden önemli yatırımlardan birisi de Adalet Binası. 48 milyon proje bedelli iş için 2017 yılında 13 Milyon 750 bin TL ödenek ayrılmış olup, bugüne kadar 26 milyon 624 bin TL harcama yapılmıştır. Betonarme kısmı, kaba inşaat ve tüm sıva işleri bitmiş olup, binanın tesviye betonlarının  %75’i tamamlanmış olup, dış cephe kaplama devam ediyor. Projede devam eden inşaat çalışmaları çerçevesinde %70 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu yatırımı da 2018 yılının bahar aylarında bitirilmesi planlanmış olup ilimizde adliyenin sıkıntı çektiği yerleşim problemi konusuna çözüm getirilmiş olacaktır.” diye konuştu.

“İki adet yurt projesi devam ediyor”

Vali Baruş konuşmasının sonunda Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu İl Müdürülüğü tarafından devam ettirilen yurt binası projelerinin detaylarını aktardı. Baruş, “Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu İl Müdürlüğü tarafından iki adet yurt yapımı planlandı. Biri merkezde 750 öğrenci kapasiteli. Onun için 5 milyon TL ödenek ayrıldı. Proje aşamasındadır. Gerede İlçemizde de 300 kişilik bir öğrenci yurdu yapımı planlanmış olup 2017 yılında 4 milyon TL ödenek ayrıldı bu iş de proje aşamasında. İnşallah 2018 yılında bunların ihaleleri gerçekleştirilerek yapımına başlanacak.” dedi.

Vali Baruş’un konuşmasının ardından, bölge müdürleri ve daire müdürleri sunumlarını gerçekleştirdi.

Kep Adresi [email protected]