reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU’DA AŞILAMA BAŞLADI

BOLU’DA AŞILAMA BAŞLADI
14 Ocak 2021 - 12:47

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü BAİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Köroğlu Devlet Hastanesinde Çin merkezli SinoVac’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı.

 Sağlık Bakanlığı tarafından covid-19 ile mücadele de aşılama çalışmasının başlamasıyla birlikte Bolu’ya da beklenen aşılar geldi. Çin’den gelen, SinoVac firmasına ait CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığına ait özel araçlarla hastanelere dağıtıldı. Hastanelerde oluşturulan aşı odalarında isteğe bağlı olarak ilk etapta sağlıkçılara aşıların ilk dozları vurulmaya başlandı.

Bakanlık tarafından oluşturulan sistem ve MHRS üzerinden aşı randevusu alınacak.   Bakanlığın aşılama izni vermesinin ardından aşılama başlayacak.   İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstündekiler ile yaşlı ve engellilerle koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada aşı, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunanlara uygulanacak.   Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.   Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

AŞILAMA İÇİN RANDEVU ALMAK GEREKİYOR  

Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden, ALO 182’den,  aile hekimlerinden veya uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek.   Vatandaşlar, konumlarına göre Kovid-19 risk sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek.

Kep Adresi [email protected]