reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Bolu’da desteklenecek ürünler belli oldu

Bolu’da desteklenecek ürünler belli oldu
22 Ağustos 2017 - 15:32

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 941 havzada üretimi desteklenecek 21 ürünün listesini oluşturdu. Bolu’da arpa, buğday, mısır (dane), kuru fasulye, nohut, yem bitkileri, patates, aspir, ayçiçeği, yulaf, fındık, çeltik destek kapsamına alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, Bakanlık tarafından yürütülen Milli Tarım Projesi kapsamında havza bazında desteklenecek ürünler belli oldu.

Bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasında 21 ürünün üretimi desteklenecek. Bolu’da da ortalama 7 ürün destek kapsamına alındı.

DESTEKLENECEK ÜRÜNLER

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, Türkiye’de arz açığı bulun​​an, stratejik ve bölgesel açıdan, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürüne ilişkin bölgeler tek tek değerlendirilerek belirlendi.

Bolu’da arpa, buğday, mısır (dane), kuru fasulye, nohut, yem bitkileri, patates, aspir, ayçiçeği, yulaf, fındık, çeltik destek kapsamına alındı.

Söz konusu ürünlerle ilgili veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi, il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda dağıtıldı.

2017 sezonunda uygulanacak bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

DESTEKLENECEK ÜRÜNLERİN İLÇE BAZINDA DAĞILIMI

Merkez: Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri, Patates

Dörtdivan: Arpa, Aspir, Buğday, Mısır (Dane), Nohut, Yem Bitkileri, Patates

Gerede: Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf, Patates

Göynük: Arpa, Buğday, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf, Fındık, Patates

Kıbrıscık: Arpa, Buğday, Çeltik, Nohut, Yem Bitkileri

Mengen: Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri

Mudurnu: Arpa, Buğday, Yem Bitkileri, Yulaf, Fındık, Patates

Seben: Arpa, Buğday, Çeltik, Nohut, Yem Bitkileri, Yulaf, Patates

Yeniçağa: Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Nohut, Yem Bitkileri, Patates

Kep Adresi [email protected]