reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU’DA ORGANİK TARIMSAL ÜRETİME DESTEK

BOLU’DA ORGANİK TARIMSAL ÜRETİME DESTEK
15 Ağustos 2022 - 13:48

Bolu’da Ahududu, Aronya ve Böğürtlen bahçelerinde “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında sertifikasyaon masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmak suretiyle insan ve çevre sağlığına uygun üretim yapan üreticiler belirleniyor.

HABER: ASLI AKIŞ

Ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği büyük işletmelerde yoğun sermaye ve emek gerektiren bir yandan da işletme sahibine önemli gelir sağlayan bir meyvecilik kolu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen “Organik Tarımın yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Ahududu, Böğürtlen ve Aronya yetiştiriciliği çerçevesinde Bolu’da çalışmalar devam ediyor.

ORGANİK TARIMIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ NE BAKANLIKTAN DESTEK

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projesi”  hakkında bilgi vererek; “İlimizde bulunan Ahududu, Aronya ve Böğürtlen bahçelerinden uygun olanlarının organik tarıma geçişlerini sağlamak amacıyla hazırlanan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında, inceleme ve tespitlere devam ediliyor. Proje kapsamında Bolu İli Merkez ve ilçelerine bağlı köylerde yetiştiriciliği yapılacak ürünlerin Sertifikasyon masrafları Bakanlığımız Finansmanıyla karşılanarak, insan ve çevre sağlığına uygun üretim yapan çiftçilerin desteklenmesi amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

“BAHÇE TESİSİ PROJELERİ İLE İVME KAZANARAK VE HIZLA YAYGINLAŞIYOR” 

Murat, bahçe tesisi projelerinin giderek ivme kazandığına da işaret ederek; “Katma değerinin yüksekliği nedeniyle ilimizde alternatif ürün olarak önem arz eden Ahududu, Aronya ve Böğürtlen yetiştiriciliği, geçen yıl İl Müdürlüğümüzce uygulanan bahçe tesisi projeleri ile ivme kazanarak ve hızla yaygınlaşmaktadır. Üreten Bolu’muzun üreticilerine hayırlı olsun” dedi.

ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLMEKTE

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Menek’in de bizzat katıldığı incelemelerde organik tarım yapmaya en uygun arazi ve çiftçilerin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.

Kep Adresi [email protected]