reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

BOLU’DAKİ KADIN ESNAF SAYISI AÇIKLANDI

BOLU’DAKİ KADIN ESNAF SAYISI AÇIKLANDI
06 Ekim 2022 - 13:26

“Türkiye’nin Kadın Esnaf Haritası”na göre Bolu’da bin 870 kadın esnaf olarak faaliyet yürütüyor. Ancak bu sayı ile ilimiz kadın esnaf oranının az olduğu iller arasında bulunuyor.

Türkiye’de esnaf sayısı 2 milyonu geçerken kadın esnaf sayısı 400 bin bandına dayandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonundan (TESK) edinilen bilgiye göre, eylül ayı sonu itibarıyla ülkedeki esnaf sayısı 2 milyon 99 bini buldu. Kadın esnaf sayısı ise 385 bine ulaştı.

Bolu’da ise bin 870 kadın, esnaf olarak çalışıyor. Bolu bu sayı ile ülke genelinde kadın esnaf oranının az olduğu iller arasında yer aldı.

“Türkiye’nin Kadın Esnaf Haritası”na göre, İstanbul, İzmir ve Ankara en fazla kadın esnafın olduğu iller olarak öne çıkarken Bayburt, Ardahan, Siirt son üç sırada yer aldı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İŞ KOLLARI

Ülke genelinde kadın esnafın en çok tercih ettiği iş kolu “kuaförler, güzellik salonları ve c” olarak belirlendi. Bu alanı sırasıyla “terziler, dokumacılar, konfeksiyoncular, giyim zanaatkarları”, “tuhafiye, manifaturacı ve hazır giyimciler”, “lokantacılar” ve “bakkallar” takip ediyor.

“AMACIMIZ KENDİ İŞİNİN PATRONLARI OLMALARI”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlar içinde kadın esnaf ve sanatkarların oranının yüzde 18.34 olduğunu söyledi.

Türkiye’de en fazla kadın üyeye sahip teşkilat olmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Palandöken, “Temennimiz, kendi işinin patronu olan kadınlarımızın sayısının gün geçtikçe artarak tüm sektörlerde faaliyet göstermesidir. Kadınların istihdama katılması, ülke ekonomisine büyük destek sağladığı gibi, aile içinde ve sosyal hayatta da sorunların çözümüne katkı sağlar.” dedi.

Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için kadın emeğine, gücüne ve alın terine ihtiyaç olduğunu belirten Palandöken, “Bu kapsamda öncelikle teşkilatımızdaki kadın esnaf ve sanatkar sayısını artırmak, mevcut kadın esnafımızın ülke içindeki ekonomik konumunu geliştirmek ve güçlendirmek, ayrıca kadınlarımızı esnaf ve sanatkarlığa özendirmek için gerekli teşvik ve destekleri artırmak amacıyla çeşitli kamu iş birlikleriyle projelerimiz yakın zamanda hayata geçirilecektir.” İfadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]