reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

CHP grubundan Abant açıklaması

CHP grubundan Abant açıklaması
30 Haziran 2020 - 16:07

 CHP Bolu İl Genel Meclisi Grup Başkanı Erhan Beykoz, Abant’ta faaliyet gösteren işletmelerin gelirinin İl Genel Meclisi’nden alınarak Milli Parklar Müdürlüğü’ne verilmek istenmesine tepki gösterdi.

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

CHP Bolu İl Genel Meclisi Grup Başkanı Erhan Beykoz, CHP Bolu İL Teşkilatı ile bir araya gelerek,  gelirleri Bolu İl Özel İdaresi’ne ait Abant’taki özel işletmelerin Milli Parklar Müdürlüğü’ne devredilmesi ve yeni yapılan Düzce-Abant bağlantı yoluyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Bolu İl Özel İdaresi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın, Belediye Meclis Üyesi Cumhur Bandakçıoğlu, İl Genel Meclisi CHP Grubu Üyeleri; Erhan Beykoz, Eyüp Beşli, Bedri Pehlivan ve Erdal Tombak katıldı.

“ABANT VE YEDİGÖLLER BOLU’DAN KOPARILMAK İSTENİYOR”

CHP Bolu İl Genel Meclisi Grup Başkanı Erhan Beykoz, yapımı tamamlanan Düzce-Abant bağlantı yolu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Korona virüs sebebiyle zor günler yaşadığımız bu günlerde, yapılan tüm çalışmalar ve sonuçları itibarıyla valiliğimiz, belediyemiz ve sağlık il müdürlüğümüze şükranlarımızı sunuyoruz. Pandemi günlerinin başında yapılan çok büyük bir yanlışa atılan imza için karşınızdayız.

Yıllardır Bolu’dan koparılmak istenen Abant ve Yedigöller gündemden hiç düşmemektedir. Nitekim komşu ilimiz Düzce yılların bitmeyen sevdasında Abant’a Beyköyü-Samandıra- Sinekli Yaylası üzerinden yol açarak başarıya ulaşmıştır. Karar Nisan ayı ortasında Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmış, 13 milyon lira gibi bir rakam ayrılarak işe başlanmıştır. Karar sonrası yol çalışmaları yapılırken, yola yakın olan ve kesilmesi söz konusu ağaçlarda işaretlenmiştir.

CHP İl genel meclis üyeleri olarak Bolu’nun sahipsiz olduğunun ve her geçen gün irtifa kaybettiğinin gerçeklerini açıklamak üzere sizlerle bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

“BOLU’NUN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKTIK”

Beykoz, İl Genel Meclisi CHP grubunun Bolu’nun değerlerine sahip çıkılması için çaba gösterdiğine vurgu yaparak, “Yaklaşık 1,5 yıldır görev yaptığımız il genel meclisine seçilen ve görevlerini eksiksiz yerine getirmeye çalışan üyeler olarak vicdanımızın rahat olduğunun bilinmesini istiyoruz. Zira görev yaptığımız kısa dönemde CHP gurubu olarak sizlerden aldığımız yetki ile sizlere layık olmak için gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. 487 köy ve 115 mahallemizle ilgili tüm konularda öncelik esaslarına göre yapılması planlanan iş ve işlemlerin tamamını takip ettiğimiz gibi, Bolu’nun değerlerine de sahip çıktık. Yıllar öncesi temeli atılan ama tamamlanamayan yatırımları gündeme taşıyıp, çürümeye yüz tutmuş milyonluk yatırımların hayata geçmesi adına sizlerin sesi olduk. Tarihimizi, geçmişimizi ve gelecek kuşaklara bırakacağımız değerlerimizi gün yüzüne çıkardık, çıkarmaya devam edeceğiz!” şeklinde konuştu.

“ABANT’I DÜZCE’YE BAĞLAMAYA ÇALIŞAN ZİHNİYET ADIM ADIM İLERLEMEKTE”

Erhan Beykoz, Düzce-Abant bağlantı yolunun ardından Bolu ile Abant yolu arasındaki işletmelerin değer kaybedeceğini söyledi: “Şimdi de, Bolu’nun markası olan Abant ile ilgili çok önemli açıklamalar yapmak üzere sizlerleyiz. Geçtiğimiz meclis gündemine taşıdığımız Düzce-Abant bağlantı yoluyla ilgili iktidar kanadından herhangi bir açıklama yapılmaması düşündürücüdür. Yıllardır Abant’ı Düzce’ye bağlamaya çalışan zihniyet adım adım ilerlemekte, konuya sahip çıkmayan iktidar sahipleri gelişmeler karşısında sessiz kalmaktadır. Bolu-Abant arasında hizmet veren yaklaşık 50 işletmede 250-300 arası hizmet elemanı çalışmaktadır. Beyköyü-Samansıra-Sinekli yaylası geçiş güzergâhı ile çalışan sayısı %20 oranına düşecektir. Bunları açıklamamıza rağmen, kimseden tek ses çıkmaması içimizi acımaktadır.”

“İŞLETMELER MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Abant’taki işletmelerin gelirlerinin Milli Parklar Müdürlüğü’ne devredilmesi ilişkin konuşan Beykoz, “Yine Abant ile ilgili son olarak, Abant’ta İl Özel İdaresi’ne ait yani Bolu’nun öz kaynaklarıyla kurulan işletmeler maalesef Milli Parklar Genel Müdürlüğüne devredilmek istenmektedir. Yapılacak olan devir ile özel idareye ait Abant Evleri, Göl Gazinosu, Kır Gazinosu, Köşk Oteli ve belki de köylerimizin satış yerleri el değiştirecektir. Yıllık yaklaşık 1 milyon lira kiramız milli parklara gidecek, Bolu’ya hizmet olarak gelmeyecektir.  Köylerimizde bulunan başıboş hayvanlara sahip çıkmayan, Bolu’nun doğal güzelliklerini karşılıksız, üretmeden kendisine rant haline getiren ve vatandaşların korkusu haline gelen köpekleri rehabilite edip kontrol altına alamayan Milli Parklar, gelirlerimizi iç edecektir.”

“MHP GURUBU TAM DESTEK VERİYOR”

İl Genel Meclisi MHP grubunun kendilerine destek verdiğini ifade eden Erhan Beykoz, “Abant ile ilgili basın açıklamasını yapacağımız mecliste gurubu olan tüm siyasi partilerin bilgisi dahilindedir. Açıklamamıza MHP gurubu tam destek vermesine rağmen, komisyon çalışmaları ve ilçelerinde olan MHP’li arkadaşlarımız gelemediler. Arkadaşlarımız konunun takipçisi olduklarını, Bolu halkına da selamlarını söylediler. Bolu’ya sahip çıkan MHP’li arkadaşlarımıza hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 “HAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN SEÇİLEN VEKİLLERİMİZE GÖREV DÜŞMEKTEDİR”

Beykoz, konuyla ilgili AK Parti Bolu milletvekillerine büyük görev düştüğünün altını çizdi; “Milletimizin oyları haklarımızı korumak için seçilen vekillerimize en başta Arzu Aydın’a görev düşmektedir. Sayın Vekilimiz Aydın’ı Bolu’nun sorunlarının ilki adına göreve çağırıyoruz. Yıllık alınan kiraların Bolu’nun köylerine hizmet olarak döndüğünü iyi bilen vekillerimiz, Bakan Yardımcımız aracılığıyla bu işe dur demelidir! 1956 DP döneminde çıkarılan kanun ile işletmelerin milli parklara devrini kabul etmemiz mümkün değildir.”

“YA GÖREVİNİZİ YAPIN YA DA İSTİFA EDİN”

CHP Bolu İl Genel Meclisi Grup Başkanı Erhan Beykoz, son olarak AK Parti Bolu milletvekillerine çağrıda bulunarak, “Bolu’yu sahipsiz bırakanlara unutmasın ki, Bolu sahipsiz değildir. Sadece görevini yapmayan, yapmak istemeyen, duymamış, görmemiş gibi yapanları göreve çağırıyoruz. Üstelik bakan yardımcımızın Fatih Metin’in Bolulu olması da vekillerimiz için bir anlam ifade etmiyor mu? Son olarak vekillerimizden isteğimiz, ya görevinizi yapın ya da istifa edin. Yerinize gelecek kişiler Bolu’ya sahip çıkacaktır. Bolu halkının takdirlerine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]