reklam
reklam
Köroğlu Gazetesi | Bolu
reklam

DARBE GİRİŞİMİ (15 TEMMUZ 2016)

DARBE GİRİŞİMİ (15 TEMMUZ 2016)
Bu haber 09 Temmuz 2019 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye, tarihinde görmediği şekilde bir askeri darbe girişimiyle karşılaştı. Milletin sokağa çıkması ile bastırılan bu darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonda darbeyi örgütleyenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış FETÖ silahlı terör örgütü militanları oldukları ortaya çıktı. Türkiye’nin saat saat, 15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişimi kâbusu…

22.00 – Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup askerce ele geçirildi. Aynı saatlerde İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı.

22.10- Olağanüstü durum üzerine Başbakanlık müsteşarı başkanlığında Çankaya Köşkü’nde koordinasyon merkezi kuruldu. İlk olarak meydanların halk tarafından hâkimiyet altına alınması kararlaştırıldı.

22.40- Ankara’daki Genelkurmay karargâhından silah sesleri duyuldu.

23.05- Hükümetten ilk açıklama geldi. Başbakan Binali Yıldırım “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti milletin iradesini temsil eden hükümet işbaşındadır. Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Asla ve asla bu gibi kalkışmalara izin vermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir, gereği yapılacaktır” dedi.

23.24- Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekât Eğitim Merkezi’nde bir patlama meydana geldi.

23.30- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirildi.

00.00- Güvenlik kaynaklarınca, “Askeri kalkışma, ordu içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup subay tarafından yapılmaya çalışılmaktadır.” açıklaması yapıldı.

00.09- Ankara Yenimahalle’de bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsüne askeri helikopterlerce ateş açılması üzerine MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00.10- Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na doğru hareket etti.

00.13- TRT’yi işgal eden kalkışmacı askerler korsan darbe bildirisi okuttu. Korsan bildirinin TRT’de okutulmasından bir süre sonra TÜRKSAT,  TRT’nin yayınını kesti.

00.26- Bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önce CNN Türk televizyonu olmak üzere çeşitli televizyon kanallarına bağlanarak, askerî kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı meydanlara davet etti.

00.35- Darbe girişimiyle ilgili ilk soruşturma İstanbul’da başlatıldı. Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, darbe girişimini yapan askerlerle ilgili soruşturma başlatıldığını ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi.

00.57- Saldırganlar, TRT yayınlarını kesen TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askerî helikopterlerle saldırdı.

01.01- Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı.

01.30- Çankaya Köşk’üne ateş eden 5 zırhlı araca güvenlik görevlileri silahla karşılık verdi. Halkın da desteği ile darbeciler püskürtüldü.

01.39- TBMM Genel Kurul Salonu açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve milletvekilleri Genel Kurul Salonu’nda yerini aldı. Kahraman, darbeye karşı çıkan siyasi partilere teşekkür etti. CHP ve AKP’li grup başkanvekilleri de birer açıklama yaparak, demokratik siyasete sahip çıktıklarını açıkladılar.

02.30- Darbeci askerler Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı havadan hedef aldı. Hava saldırısı sonucu 17 polis şehit oldu.

02.49- TBMM 7 dakika arayla 2. Kez bombalandı. Bazı polis memurlarıyla Meclis görevlileri yaralandı, kulis camları kırıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına indi.

03.00- TRT yeniden normal yayınına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.

03.20- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a geldi.

04.20- Erdoğan İstanbul’a geldikten sonra ilk açıklamayı yaptı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin cuntacılar tarafından götürüldüğünü açıklayan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı’nın akıbetini ise bilmediğini söyledi. Erdoğan, “Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler’’ dedi.

06.30- Darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kontrol eden askerler teslim oldu.

06.43- FETÖ mensuplarınca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarına 2 bomba atıldı.

06.52- Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını bildirdi.

07.50- Fetullahçı Terör Örgütü üyesi 29 albay ve 5 general, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından görevden uzaklaştırıldı.

08.25-  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, darbeciler tarafından tutulduğu Akıncılar Üssü’ne düzenlenen operasyonla kurtarıldı.

09.58- Türkiye genelindeki tüm hâkim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

Darbe girişimi sırasında 248 kişi şehit oldu, 2.193 kişi de yaralandı.

15 Temmuz gecesi TSK içerisindeki FETÖ üyelerinin; 8 binden fazla askeri personeli görevlendirdiği, 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank, 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı tespit edildi.

09 TEMMUZ

1920- Doğudaki katliamı protesto için, Ermenistan’a ültimatom verildi.

1932- Türkiye, Milletler Cemiyeti’ne üye oldu.

1952- İstanbul Teknik Üniversitesi televizyon laboratuarı, ilk televizyon yayınını basın önünde yaptı.

1979- Abdi İpekçi cinayetinin sanığı Mehmet Ali Ağca yakalandı.

1987- Midyat’ın bir mezrasına ve bir köyüne saldıran teröristler 31 kişiyi öldürdü.

2001- Emlakbank, Ziraat Bankası’na devredildi.

2018- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’te yemin ederek görevine resmen başladı. Türkiye’de parlamenter sistem sona erdi.

10 TEMMUZ

1921- Yunanlılar, Yenişehir, İnegöl, Orhaneli ve Domaniç’i ele geçirdi.

1923- İstanbul’da Harp Akademisi kuruldu.

1939- Türk Basın Birliğinin ilk kongresi Ankara’da toplandı.

1996- Türksat uydusu, Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılarak geçici yörüngesine yerleştirildi.

11 TEMMUZ

1921- İngilizler, Suriye’de istenmeyen Faysal’ı, Irak’ta kral ilan etti.

1933- Sümerbank, resmen faaliyete geçti.

1958- İstanbul’da, 1930’dan beri birleşik olan valilik ve belediye başkanlığı birbirinden ayrıldı.

1975- Eski Çin’in başkenti Xian’da 2000 yıl öncesinden kalma aslı ile aynı boyda, savaş donanımlı, kilden

yapılmış 6000 kişilik ordunun heykelleri bulundu.

12 TEMMUZ

1878- Osmanlı Devleti, Kıbrıs Adası yönetimini İngiltere’ye devretti.

1915- İngiliz ve Fransızlar, Seddülbahir’de saldırı başlattı.

1916- Ruslar, Muş Cephesi’nde saldırıya geçti.

1920- Yunanlılar, İznik’i işgal etti.

1921- Yunan kuvvetleri Gediz’e girdi.

1932- Türk Dili Tetkik Cemiyeti, Samih Rifat başkanlığında kuruldu.

13 TEMMUZ

1921- Yunanlılar, Afyonkarahisar’ı ikinci kez işgal etti.

1930- İlk Dünya Futbol Şampiyonası Uruguay’da başladı.

1959- Trabzon’da, Amerikan hava üssü kuruldu.

1976- Yumurtalık Savcısı Sefa Mutlu’yu öldürmekten sanık Yılmaz Güney, 19 yıl hapse mahkûm edildi.

1993- Diyarbakır’da, Ergani çevresindeki kazılarda bulunan 9 bin yıl öncesine ait kumaş parçasının, en eski kumaş kalıntısı olduğu açıklandı.

1995- Isparta’nın Senirkent ilçesindeki sel felaketinde 74 kişi öldü.

2009- NABUCCO Doğalgaz Boru Hattı Projesinde ‘dönüm noktası’ kabul edilen hükümetler arası anlaşma, taraf ülkelerin başbakanlarınca Ankara’da imzalandı.

14 TEMMUZ

1920- Yunanlılar, Gördes’i işgal etti.

1920– Ermeniler, Dehne Boğazı’nı ele geçirdi.

1921- Yunanlılar, Tavşanlı’yı işgal etti.

1921- Ankara’da, Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey’in (Tanrıöver) başkanlığında Maarif Kongresi toplandı.

1926- Mustafa Kemal Paşa’ya yönelik İzmir Suikastı girişimi gerekçesiyle Ziya Hurşit ve arkadaşları idam edildi.

1936- Türkiye, olimpiyatlarda ilk altın madalyayı aldı. Yaşar Erkan, Berlin Olimpiyatları’nda güreşte 61 kiloda birinci oldu.

1982- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Maliye Bakanı Kaya Erdem ile İmar ve İskân Bakanı Şerif Tüten görevlerinden istifa ettiler.

1983- Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy katledildi.

1987- Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 8 ili bünyesinde toplayan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kuruldu. OHAL Valiliğine Diyarbakır Valisi Hayri Kozakçıoğlu atandı.

1997- İstanbul Harbiye Orduevi’ne, lav silahıyla ateş açıldı.

15 TEMMUZ

1099- Haçlılar Kudüs’ü işgal etti.

1928- İskoç Dr. Alexander Fleming, penisilini buldu.

1968- Bir yıl sonra yeniden İstanbul’a gelen ABD 6. Filosu, üniversite öğrencilerince protesto edildi.

1974- Kıbrıs’ta Yunanlı subayların yönetimindeki Ulusal Muhafız Örgütü, Cumhurbaşkanı Makarios’u devirdi ve EOKA-B lideri Nikos Sampson’u Cumhurbaşkanı ilan etti.

1983- Ermeni terör örgütü ASALA’nın Paris Orly Havaalanı’nda düzenlediği bombalı saldırıda ikisi Türk 6 kişi öldü, 63 kişi yaralandı.

1997- Avrupa Birliği Komisyonu,  yayımladığı raporda Türkiye’yi tam üyeliğe aday ülkeler arasına almadı.

2016- Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup tarafından darbe girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar rehin alındı. TRT’ ye el konuldu. TBMM bombalandı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER