reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

DARBE GİRİŞİMİ

DARBE GİRİŞİMİ
12 Temmuz 2017 - 20:05

(15 TEMMUZ 2016)

 

Türkiye, tarihinde görmediği şekilde bir askeri darbe girişimiyle karşılaştı. Milletin sokağa çıkması ile bastırılan bu darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonda darbeyi örgütleyenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış FETÖ silahlı terör örgütü militanları oldukları ortaya çıktı. Türkiye’nin saat saat, 15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişimi kâbusu…

 

22.15 – Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup askerce ele geçirildi.

Aynı saatlerde İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı.

22.10- Olağanüstü durum üzerine Başbakanlık müsteşarı başkanlığında Çankaya Köşkü’nde koordinasyon merkezi kuruldu. İlk olarak meydanların halk tarafından hâkimiyet altına alınması kararlaştırıldı.

22.40- Ankara’daki Genelkurmay karargâhından silah sesleri duyuldu.

23.05- Hükümetten ilk açıklama geldi. Başbakan Binali Yıldırım “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti milletin iradesini temsil eden hükümet işbaşındadır. Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Asla ve asla bu gibi kalkışmalara izin vermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir, gereği yapılacaktır” dedi.

23.24- Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekât Eğitim Merkezi’nde bir patlama meydana geldi.

23.30- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirildi.

00.00- Güvenlik kaynaklarınca, “Askeri kalkışma, ordu içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup subay tarafından yapılmaya çalışılmaktadır.” açıklaması yapıldı.

00.09- Ankara Yenimahalle’de bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsüne askeri helikopterlerce ateş açılması üzerine MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00.10- Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na doğru hareket etti.

00.13- TRT’yi işgal eden kalkışmacı askerler korsan darbe bildirisi okuttu. Korsan bildirinin TRT’de okutulmasından bir süre sonra TÜRKSAT,  TRT’nin yayınını kesti.

00.26- Bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önce CNN Türk televizyonu olmak üzere çeşitli televizyon kanallarına bağlanarak, askerî kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı meydanlara davet etti.

00.35- Darbe girişimiyle ilgili ilk soruşturma İstanbul’da başlatıldı. Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, darbe girişimini yapan askerlerle ilgili soruşturma başlatıldığını ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi.

     00.57- Saldırganlar, TRT yayınlarını kesen TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askerî helikopterlerle saldırdı.

01.01- Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı.

01.30- Çankaya Köşk’üne ateş eden 5 zırhlı araca güvenlik görevlileri silahla karşılık verdi. Halkın da desteği ile darbeciler püskürtüldü.

01.39- TBMM Genel Kurul Salonu açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve milletvekilleri Genel Kurul Salonu’nda yerini aldı. Kahraman, darbeye karşı çıkan siyasi partilere teşekkür etti. CHP ve AKP’li grup başkanvekilleri de birer açıklama yaparak, demokratik siyasete sahip çıktıklarını açıkladılar.

02.30- Darbeci askerler Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı havadan hedef aldı. Hava saldırısı sonucu 17 polis şehit oldu.

02.49- TBMM 7 dakika arayla 2. Kez bombalandı. Bazı polis memurlarıyla Meclis görevlileri yaralandı, kulis camları kırıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına indi.

03.00- TRT yeniden normal yayınına döndü. TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.

03.20- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a geldi.

04.20- Erdoğan İstanbul’a geldikten sonra ilk açıklamayı yaptı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin cuntacılar tarafından götürüldüğünü açıklayan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı’nın akıbetini ise bilmediğini söyledi. Erdoğan, “Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler’’ dedi.

06.30- Darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kontrol eden askerler teslim oldu.

06.43- FETÖ mensuplarınca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarına 2 bomba atıldı.

06.52- Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını bildirdi.

07.50- Fetullahçı Terör Örgütü üyesi 29 albay ve 5 general, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından görevden uzaklaştırıldı.

08.25-  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, darbeciler tarafından tutulduğu Akıncılar Üssü’ne düzenlenen operasyonla kurtarıldı.

09.58- Türkiye genelindeki tüm hâkim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

Darbe girişimi sırasında 248 kişi şehit oldu, 2.193 kişi de yaralandı.

15 Temmuz gecesi TSK içerisindeki FETÖ üyelerinin; 8 binden fazla askeri personeli görevlendirdiği, 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank, 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı tespit edildi.

Kep Adresi [email protected]