reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

DGS SINAVI TAMAMLANDI

DGS SINAVI TAMAMLANDI
09 Ağustos 2020 - 12:55

İki yıllık ön lisans eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına geçerek devam ettirmek isteyen adaylar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Yerleşkesinde Dikey Geçiş Sınavını tamamladı.

İki yıllık ön lisans eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına geçerek devam ettirmek isteyen 389 bin 308 adayın katıldığı Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS), 81 il merkezi ve Lefkoşa’da 89 sınav merkezinde tamamlandı. Sınav saatinde kampüs yolunda ve içerisinde yoğunluk yaşanmasına rağmen önlemlerden taviz verilmedi. Maskesiz ve ateşi ölçülmeden hiçbir aday sınav yapılacak alanlara alınmadı.

120 sorudan oluşan DGS’de sayısal ve sözel testlerin uygulanacağı adaylara 150 dakika süre verildi. 2020-DGS’nin sonuçları, sadece 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek. Yerleştirmeler ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak. DGS sonuçları, ÖSYM tarafından 9 Eylül’de açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Kep Adresi [email protected]