reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

EĞİTİM-İŞ’TEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNE TEPKİ

EĞİTİM-İŞ’TEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNE TEPKİ
27 Temmuz 2020 - 10:38

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, MEB’in Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine tepki göstermek amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Korkmaz, Öğretmenlerin hizmet puanları borsa endeksi gibi artmakta ve/veya azalmaktadır. Bu artış ya da azalışlar, öğretmenler arasında haklı bir kuşku uyandırmaktadır. MEB il içi yer değiştirme takvimini uzatmalı, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlamalıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19.06.2020 tarihinde 31160 sayılı Resmi Gazete’de, “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmasının üzerine Eğitim-İş tarafından konuyla ilgili dava açılmıştı.

MEB tarafından söz konusu değişikliğin uygulamaya koyulmasının ardından Eğitim-İş, 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı.

Bolu’da da, Eğitim-İş Şube Başkanı Erkan Korkmaz, yaptığı açıklamada, “MEB, 1 milyon Öğretmeni ilgilendiren hizmet puanı kriterlerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeyi 19.06.2020 tarihinde yürürlüğe koymuştu. Eğitim-İş olarak hizmet puanının hizmetle ilgili olması gerektiği, yeni uygulamanın öğretmenler arasında yeni ayrışma ve tartışmalara yol açacağı, tüm öğretmenlerin kriterlerin tamamına erişme şansı olmadığından eşitsizlik yaratacağı ve geçmişe dönük belgelerde yapılacak uygulamalar ile yer değiştirme döneminde haksızlıkların ortaya çıkacak gerekçeleri ile konuyu yargıya taşımış ve Bakanlığı uygulama için yargı denetimini beklemesi için uyarmıştık.

“ORTAYA ÇIKACAK KAOSUN SORUMLUSU MEB, MAĞDURU İSE ÖĞRETMENLER”

Çıkabilecek bir yargı kararında ortaya çıkacak kaosun sorumlusunun MEB, mağdurunun ise öğretmenler olacağı uyarılarımıza kulak tıkayan Bakanlık kendi koyduğu kuralları sisteme yansıtmakta, öğretmenlerin hizmet puanlarını hesaplamakta sınıfta kalmış, günlerdir sorunu çözememiştir. Öğretmenlerin hizmet puanları borsa endeksi gibi artmakta ve/veya azalmaktadır. Bu artış ya da azalışların izahı da olmadığından öğretmenler arasında haklı bir kuşku uyandırmaktadır.

“BU KADAR KISA SÜREDE MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLEMEYECEĞİ AÇIKTIR”

Eğitim-İş olarak; uygulamanın yürürlüğe girmesi ile fark ettiğimiz, öğretmenlerimizin ise uygulamanın başlaması ile canlı canlı yaşadıkları; 2011 öncesi alınan ödüllerin (Teşekkür, Takdir, Aylıkla Ödül) puan dışı bırakılarak büyük oranda iktidar yandaşlarına dağıtılan belgelerin puan yapılması, zorunlu hizmet ek puanının, İYEP kursları ve belleticilik gibi görevleri yerine getiren öğretmenlerin geçmişe dönük uygulanmaması gibi sorunları çözümsüz olarak beklemektedir. Bu şartlar altında başlatılan yer değiştirme sürecinde bu kadar kısa sürede mağduriyetlerin önüne geçilemeyeceği açıktır.

 “MEB ADİL PUAN HESAPLAMALARINI TAMAMLAMALI”

MEB il içi yer değiştirme takvimini uzatmalı, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlamalı, öğretmenlerin puanları ile ilgili kaygılarını giderdikten sonra yer değiştirmeleri gerçekleştirmelidir. Puanı ile ilgili kaygısı, tespiti ya da hata olan öğretmenlerin yazılı talepte bulunmalarını tavsiye ediyoruz. MEB unutmamalıdır ki bir öğretmenin puanındaki hata aynı branştaki birçok öğretmeni etkileyecektir. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi tekrar belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

 

Kep Adresi [email protected]