reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

EĞİTİM SEN’DEN PROMOSYON TEPKİSİ

EĞİTİM SEN’DEN PROMOSYON TEPKİSİ
06 Ağustos 2022 - 15:51

Eğitim-Sen Bolu Şubesinden yapılan açıklamada, banka promosyonlarının mevcut ekonomik koşullara göre güncellenmesi gerektiği belirtilerek;  “Ülkemizde son aylarda enflasyon tamamen kontrolden çıkmış, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitleleri zamlar altında ezilerek geçim derdine düşmüştür” denildi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, alım gücünün düşmesi ve özellikle enflasyon karşısında kamu çalışanlarının maaşlarının erimesine Eğitim-Sen Bolu Şubesinden tepki geldi.  Ülkemizde son aylarda enflasyonun  tamamen kontrolden çıktığı, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitlelerinin zamlar altında ezilerek geçim derdine düştüğüne dikkat çekildi.

“KAMU EMEKÇİLERİ CİDDİ ANLAMDA EKONOMİK ZARARLA KARŞI KARŞIYA”

“Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıyadır” ifadelerinin yer aldığı açıklama;” Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir” paylaşımında bulunuldu.

“MİLYONLARCA ÇALIŞAN CİDDİ ANLAMDA MAĞDUR OLMUŞTUR”

Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre bankalar ile yapılan promosyon sözleşmelerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret edilerek;  “Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir.” ifadelerine yer verildi.

“BANKALARIN KÂRI YÜZDE 300’LERİ AŞAN ORANLARDA”

Eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımların en kısa sürede atılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada; “İktidarın benimsediği sermayeye dost, emekçiye düşman ekonomi politikaları sonucunda bankaların kârlılık oranları yüzde 300’leri aşan oranlarda artmıştır. Bir yandan milyonlarca ücretli çalışan açısından büyük ekonomik kayıplar söz konusuyken, diğer yandan bankaların bilançolarında dikkate değer kar ve kazançların ortaya çıkması, promosyon sözleşmelerinin mevcut ekonomik koşullara uygun olarak güncellenmesini gerektirmektedir. Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) %79,60 ve üretici fiyat enflasyonunun (ÜFE) %144,61 olarak açıklandığı bir ortamda eğitim ve bilim emekçilerinin maaş, ek ders ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmeleri yeniden değerlendirilmeli, eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımlar en kısa sürede atılmalıdır.” denildi.

Kep Adresi [email protected]