reklam
reklam

Köroğlu Gazetesi | Bolu

reklam

EMNİYETTEN HAVA DESTEKLİ TRAFİK DENETLEMESİ 

EMNİYETTEN HAVA DESTEKLİ TRAFİK DENETLEMESİ 
18 Ağustos 2018 - 19:48

Bolu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, Paşaköy mevkiinde hava destekli trafik denetlemesi yapıldı.

Denetlemeye, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, şube müdürleri ve personel katıldı. 

MEHMET FATİH YALINIZ

Paşaköy Mevkiinde yapılan denetlemede Bolu Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilen insansız hava aracı kullanıldı.

Denetlemeye katılan Bolu Valisi Aydın Baruş, burada yaptığı açıklamada, bayram tatili başladıktan sonra Bolu sınırları içinde ölümlü bir trafik kazası yaşanmadığını söyledi. Vali Baruş, sürücülerin trafik kurallarına uyması gerektiğine vurgu yaptı.

Vali Baruş şöyle konuştu; “Bugün itibariyle Kurban Bayramı tatiline girdik. Bolu ili de ülkemizin ana trafik aksları üzerinde bulunması münasebetiyle yoğun bir trafiğe maruz kalmakta. Özellikle dün akşam saatlerinden itibaren bugün de yoğunluk git gide arttı. Özellikle öğle saatlerinde Karabük önünde bir aşırı yoğunluk oluştu ancak bu yoğunluğa sebep olan trafik kazalarında kaza yapan araçlar ortadan kaldırıldı. Şuanda akıcı bir trafik sağlandı. Özellikle yoğun olan güzergâhlarda, Gerede ayrımından Karabük önüne doğru, yaklaşık dakikada 44 araçlık bir yoğunluk var. İstanbul-Ankara otoyolunda dakikada 68 araçlık bir yoğunluk var. Ankara-İstanbul yönünde ise 28 araçlık bir yoğunluk var. Bu da yoğun trafik olduğunun işareti değil.

“TEDBİRLERİMİZ BAYRAM SÜRESİNCE DEVAM EDECEK”

Dün başlayan trafikten bugüne kadar, ilimiz sınırları içerisinde çok şükür ölümlü bir kaza yaşamadık. Sadece 4 yaralanmalı kazamız oldu. 9 hafif yaralı vatandaşımız var. Bunun dışında ufak tefek maddi hasarlı kazalar tabi ki oluyor. Önemli olan vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması. Ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak için çok yoğun tedbirler aldık. İl sınırları içerisinde, bayram süresince bu tedbirlerimiz devam edecek. İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz ve İl Jandarma Komutanlığı trafik timlerimiz gece gündüz, 24 saat görev başındalar. Gece ve gündüz olmak üzere, Bölge Trafiğe bağlı 28 ekibimiz, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı 11 ekibimiz görev yapıyor, yaklaşık 76 personel var.

Jandarma Trafik Timlerimizde de 18 ekipte 36 personelimiz görev yapıyor. İnşallah bu bayramı, vatandaşlarımızın canına halel getirmeyecek şekilde, trafik kazalarından ari olarak atlatmak istiyoruz.

KURALLARI İHLAL EDENE KIRMIZI DÜDÜK

İçişler Bakanlığımız, bu Kurban Bayramında çok yoğun tedbirler alınması talimatını verdi. Sayın bakanımızın talimatıyla da trafik ihlallerini azaltmak üzere bir uygulama başlatıldı. Özelikle çocuklarımıza trafik eğitimi vermek ve çocuklarımız vasıtasıyla da hem sürücülerde hem de yetişkinlerde, trafik bilinci konusunda oluşturmak amacıyla. Özelikle hız ve emniyet kemeri kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile ‘bu bayramda bende trafik polisiyim, kuralları ihlal edene kırmızı düdük’ sloganı ile bir uygulama başlatıldı. Bizde kontroller sırasında, araçlarımızda, çocuklarımızla bu uygulamanın örneklerini sergileyeceğiz.  Bu yöntemle de trafik bilincini, süratli araç kullanmama, gerek sürücü gerekse yolcular tarafından emniyet kemerinin kullanımının artırılması konusunda olumlu sonuçlar bekliyoruz”

HAVADAN DRONE TAKİBİ

Bu bayramdan itibaren uygulamaya gelecek trafik kontrollerinde bir yenilik daha var; Drone Uygulaması. Özellikle şuan üzerinde bulunduğumuz D*100 karayolu da dâhil, şehirlerarası yollarımızda sürücülerin hatalı sollama yapmaması, önünde ki aracı yakın takipte bulunmaması, bir de hatalı ve tehlikeli şerit değiştirme ihlallerinde bulunmaması için havadan bunların kontrolünü yapacağız. Uygulama neticesinde hatalı ve tehlikeli sürüş yaptığı tespit edilen sürücülere de ceza uygulanacak. Buradan bütün sürücülerimize şunu söylemek istiyorum: ‘Lütfen hız kurallarına uyalım, emniyet kemerini hiçbir zaman ihmal etmeyelim ve sürüş halindeyken cep telefonu kullanmayalım’ böylece kendi canımızı da korumuş oluruz, bize kavuşmayı umutla bekleyen yakınlarımızı da bu bayram günlerinde üzüntüye sevk etmemiş oluruz. Bütün vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik ediyorum, tüm yolcularımızı da sağlıklı, hayırlı yolculuklar temenni ediyorum.”

Baruş, burada yaptığı açıklamanın ardından, denetlemeye katıldı. Trafik polisleri tarafından durdurulan araçların sürücüleri ve yolcuları ile sohbet eden Baruş, sürücülerden kurallara uymalarını istedi.

Baruş, araçlarda bulunan çocuklara, kırmızı düdük uygulaması hakkında bilgiler verdikten sonra, kırmızı düdük, oyuncak ve satranç takımı hediye etti.