reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“ESNAFIMIZIN SESİNİ DUYURACAĞIZ”

“ESNAFIMIZIN SESİNİ DUYURACAĞIZ”
11 Aralık 2020 - 10:03

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu ve partililer ilimizde faaliyet gösteren lokanta, kafe ve restoranları ziyaret etti. Esnafın pandemi sürecinde yaşadıkları ekonomik sıkıntılar ve alınması gereken mali önlemler noktasında görüş alışverişinde bulundular.

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, esnafın korona virüs salgını sürecinde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek Bolu Milletvekillerine ve Cumhur ittifakının il ve ilçe başkanlarına seslendi. Türkoğlu,  AK Parti iktidarının ekonomik kaygıları yüzünden Korona virüs salgınıyla ile  mücadele edemediğini söyledi.

“ESNAFIN SORUNLARINI DUYURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, korona virüs salgını sürecinde esnafın yaşadığı sıkıntıları anlatarak Bolu Milletvekillerine ve Cumhur ittifakının il ve ilçe başkanlarına seslendi. Türkoğlu; “AKP iktidarı ekonomik kaygıları yüzünden koronavirüs salgınıyla ile  mücadele edememiştir. Bugün ne yazık ki Türkiye koronavirüs salgının da hızla ikinci dalganın etkisi altına girmiştir. Kasım ayının sonuna doğru açıklanan yeni tedbirlerle birlikte, lokanta, kafe, restoran gibi yeme içme sektöründe çalışan yüzbinlerce insanımız açlık mı sağlık mı ikilemine düşürülmüştür. Bildiğiniz gibi pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir sektörel destek olmadan alınan kısıtlama kararları ile kafe, restoran ve yeme içme mekânları sadece paket servise ile hizmet verir hale getirildi. Benzer bir kapanma kararını ülkemizden haftalar önce alan AB üyesi ülkeler bu paralelde işletmelerine milyarlarca Euro’luk destek paketi de açıklamıştı. Ülkemizde ise esnafımız, işletmeler ve çalışanları zincirleme iflas tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. İlimiz de faaliyet gösteren ve bu kısıtlamalardan etkilenen esnafımızı ziyaret ederek bu süreçte yanlarında olduğumuzu hissetmek istiyoruz. Esnafımızın sorunlarını duyurup, çözüm önerilerini, beklentilerini dillendirmek için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZ HAKSIZ BİR REKABETLE KARŞI KARŞIYA”

Türkoğlu, esnafın işlerinin azaldığını ifade ettiklerini vurgulayarak; “Ziyaretlerimizin ilk günün de, ziyaret ettiğimiz esnafımızın tamamı ağız birliği edercesine işlerinin %80 azaldığını ifade ettiler. Özellikle sulu yemek çıkaran esnafımızın Paket Servis ve Gel Al uygulamasına dâhil olmalarının mümkün olmadığını, müşterinin paketlenmiş sulu yemek, çorba çeşitlerini tüketmediğini net olarak gördük. Uygulanan kısıtlamanın sektörün %30’nu oluşturan ve ilimizde de çokça şubesi olan Fast-Food zincirlerine yaradığı su götürmez bir gerçek. AKP iktidarı AVM’ ler de, dinlenme tesislerinde hizmet veren zincir restoranlara her hangi bir kısıtlama getirmezken, lokanta esnafımızı da yıllardır paket servis yapan Uluslararası ve Ulusal Fast- Food zincirleri karşısında haksız bir rekabetle baş başa bırakmıştır” şeklinde konuştu.

“NORMALLEŞME SÜRECİNE DÖNMEK İSTİYORLAR”

Esnafın yapmış olduğu ciro ile önünü göremediğini aktaran Başkan Türkoğlu, “Bugün yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren esnafımız yaptığı ciro ile personel giderlerini, dükkân kirasını, elektrik parasını, doğalgaz faturasını, bankaya olan kredi borcunu ödeyemeyeceğinin farkında. İlk dalgada 75 gün dükkânını kapatan esnafımız, ikinci dalgada sadece paket servisle kaç gün yâda kaç ay hizmet vereceğini bilmiyor. Yani önünü göremiyor. Kovid virüsü ile mücadelenin bütün vatandaşlarımızın ve sektörlerin dâhil edildiği uzun süreli sokağa çıkma yasağı ile çözüleceğini bilimi insanları net olarak söylüyor. Ziyaret ettiğimiz esnaflarımız da Kovid virüsünden biran önce kurtulup normalleşme sürecine dönmek için hükümetin böyle bir karar alması gerektiğine inanıyor. Ekonomisi ülkemizden çok daha kötü olan İran da bile 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişken ülkemizde bunun yapılmasının imkânsız olarak görülmesi düşündürücüdür” dedi.

“ İNSANIMIZI SAĞLIYLA, EKMEK PARASININ ARASINDA BIRAKMAYIN”

Bolu Milletvekillerine ve Cumhur ittifakının il ve ilçe başkanlarına seslenen Türkoğlu; “Mağdur olan esnafımızın, işsiz kalmaktan korkan işçimizin sesini duyun ve duyduklarınızı Genel Merkezinize söyleyin. İnsanımızı sağlıyla, ekmek parasının arasında bırakmayın. Esnafımız, yanında çalışan işçimiz karamsar, kaygılı, stresli, geceleri uyuyamıyor. Siyasetle uğraşan bizler bu insanlarımızın vebalini taşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler sorumluluklarımızın farkındayız. Kovid virüsü salgınına rağmen gerekli önlemleri alarak Bolu’daki Esnafımızı ziyaret ederek yaşadığı sorunları korkmadan ve yüksek sesle söyleyeceğiz. Çünkü biliyoruz; gerçeği anlatan her cümle kurşun gibidir. Yalan söyleyenin canını acıtır. Ya doğru olanı yapmasına vesile olur. Ya da yalan söyleyenin itibarını öldürür” diye konuştu.

 

Kep Adresi [email protected]