reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

FOBİLER, TÜM İNSANLARIN ORTAK NOKTASI MIDIR?

FOBİLER, TÜM İNSANLARIN ORTAK NOKTASI MIDIR?
17 Şubat 2021 - 11:47

Tüm inandığınız değerler üzerine söz verir misiniz? Devam eden sözleri mahkemelerde duymuşunuzdur. Korkular, tüm insanların ortak noktasıdır. Hobiler, kişiden kişiye değişebilir. Kimi insan tenis oynamayı sever, kimi insan bisiklete binmekten. Örnekler çoğalabilir. Ama her insanın bir korkusu vardır. Dünyanın 8 milyar olduğunu ve her insanın parmak izinin farklı olduğunu bildiğimiz halde nasıl korkular, ortak noktası olduğunu iddia ediyorum. Evet, çok garip.

Psikolojinin temelleri beynin incelenmesi ve beyinden gelen bildirimlerin vücuda yansıması eyleme dökülmesini analiz edebilmektir.

Beynin çaresiz kaldığı iki nokta vardır;

– korku

– Bilinmemezlik.

Korku, sonradan öğrenilen ve bu öğrenmeyi parietal lobda bana zarar verecek olarak kodlamasıdır. Ve kodladığı bilgiyi frontal lobuna çağırdığında her daim o kodladığı korkuyu yaşaması kaçınılmazdır.

Hayvanlara, nesnelere ve insanlara karşı kodladığı bilgiler, o kişide her daim bilinmemezliğe sürükleyecektir.

Bilinmemezlik, frontal lobu diğer adıyla bilişsel faaliyetleri her daim zor duruma sokmaktadır. Bilinmemezlik, sizleri çıkmaz sokağa doğru ilerletir. Bilinmemezlik, tecrübenin yetersiz kaldığı durumlardır. Tecrübe, özgüvenin temel harcıdır.

Tecrübe nedir?

Tecrübe insanın hayatı boyunca çevresinde etrafında ailesinde ve iş hayatında yaşadığı olaylardan deneyimlediği olayların toplamıdır.

Tecrübe maddi kaynaklar kullanılarak öğrenilecek ve ezberlenecek bir şey değildir. İnsanlar bazı tecrübeleri kazanabilmek için ağır bedeller ödemektedir. Bu tecrübelerini hayatına aktaranlar her zaman fark yaratanlardır

Eğer bir insan manevi değerlerini sorgulamaya başladıysa korkutucu bir şekilde ilerlemesi kaçınılmazdır.

Herkes, her şeyin farkında ama

Hiç kimse hiçbir şeyin farkında değil gibi yaşamaya devam ediyor.

Haftaya görüşmek dileğiyle…

Kep Adresi [email protected]