reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Geleneksel Pürenli Yayla Şenliği yapıldı

Geleneksel Pürenli Yayla Şenliği yapıldı
31 Temmuz 2017 - 13:35

Bolu Valisi Aydın Baruş, Mudurnu’nun Taşkesti Beldesi’nde 8. Geleneksel Pürenli Yayla Şenliği’ne katıldı. Düzenlenen şenlikte konuşan Vali Baruş, “Biz sizlerle birlikte olursak, sizlerin sorunlarını çözersek kendimizi vazifemizi yapmış addederiz” ifadelerine yer verdi.

Ortaköy Köyü, Ilıca Köyü, Taşkesti Merkez, Karaçomak, Karacasumandıra, Yeğenderesi Tosunlar Mahalleleri tarafından organize edilen yayla şenliğine Bolu Valisi Aydın Baruş, Milletvekili Ali Ercoşkun, Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Taşkesti Belediye Başkanı Saim Çevik, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen yayla bayramında ilk olarak konuşan Taşkesti Belediye Başkanı Saim Çevik, “Gelenek ve göreneklerimizi devam ettirmek, birlik ve beraberliğimizi daha da artırmak için düzenlenen bayramımıza katıldığınız için hepinize saygılar, sevgiler ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer ise yaptığı konuşmasında, Kültürümüzü, adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi devam ettirmekte olan bu tür organizasyonlarımızı önemsiyoruz. İmkanlarımız oranında sizlerle beraber oluyoruz ve bu beraberlikten dolayı da mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda bu organizasyonda emeği geçen, katkı veren ve fedakarlık gösteren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“BU MİLLETE NE KADAR HİZMET ETSEK AZDIR”

“Bu topraklara, bu millete ne kadar hizmet etsek azdır” diyerek sözlerine başlayan Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun konuşmasında, “Cenab-ı Hak imkan veriyor Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Başbakanımızla, Bakanlarımızla bu milletin hak ettiği hizmetleri tek tek yerine getirmeye gayret ediyoruz. Bu devletin imkanlarını en doğru şekilde kullanacağız ve bundan elde ettiğimiz zenginliği de bu topraklara hizmet olarak yansıtacağız. Geçmişle kıyasladığımız zaman birçok konuda oldukça iyi konumlara geldik. Ama daha yapacağımız işler var. Çok daha iyisini yapabileceğimiz gücümüz ve potansiyelimiz de var. Cenab-ı Hak ömür verdiği müddetçe bizlerde hep birlikte üzerimize düşen görevleri gerçekleştireceğiz. İlimizde Sayın Valimizin önderliğinde tüm yöneticiler olarak hep birlikte üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye gayret edeceğiz. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ve bu geleneği göreneği yaşatmak için burada bulunan hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU TOPRAKLARIN HER BİR KARIŞINDA ŞEHİTLERİMİZİN KANI YATIYOR”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise yaptığı konuşmasında, “Bu güzel günde yayla şenliğine teşrif ederek hep birlik olma mutluluğunu bize bahşettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyor sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Millet olmak kolay değildir. Dünya üzerinde iddiası olan medeniyetler kuran topluluklar, millet olmayı başarabilen topluluklardır. Türk Milleti binlerce yıllık tarihi ile nesilden nesile aktardığı örfleri, adetleri, gelenekleri ve manevi değerleriyle dünya üzerinde millet olmayı başarabilmiş, büyük medeniyetler kurabilmiş yegâne uygarlıklardan birisidir. Biz bunu nasıl başardık? Tarih içerisinde uğruna savaştığımız topraklar uğruna kan dökerek, canımızı vererek ve çocuklarımıza bu topraklar üzerinde yaşamanın kıymetini çok güzel bir şekilde anlatarak başardık. Yaklaşık bin yıl önce Anadolu’ya göç ettiğimizde ve artık bu toprakları ebedi yurdumuz kılmak gerektiğine inandığımızda atalarımız bu vatanın her bir karış toprağı için bin bir türlü fedakarlık gösterdiler ve bu topraklar uğruna canlarını verdiler. Bu toprakların her bir karışında şehitlerimizin kanı yatıyor. Biz vatan uğruna mücadele etmeyi, canımızı vermeyi bildiğimiz gibi aynı zamanda güzel günlerimizde de hep beraber olmayı ve geleneksel hale getirdiğimiz bu tür organizasyonlarda da kardeşliğimizi, dostluğumuzu göstermeyi çok iyi bildik” dedi.

“SİZLER BU VATANI YÜREKTEN SEVEN İNSANLARSINIZ”

“Bu ülkede çok zor zamanlarımız geçti” diyerek sözlerine devam eden Vali Baruş, “Bunlardan en önemlilerden birisini de bildiğiniz gibi geçen yıl yaşadık. Milletimizi bin yıldır bu topraklardan atmak isteyen, ülkemizin ilerlemesini, kardeşçe yaşamasını hazmedemeyen ve bu milletin dünya üzerinde zulme uğrayan insanlara kucak açmasını kıskanan ülkeler, odaklar içimizden birilerini kullanarak oyun etmek istediler. İhanetlerin en büyüğünü yaşadık. Ama binlerce yıldır olduğu gibi bu millet yüreğiyle kardeşçe birbirine tutunarak ve Sayın Cumurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece bir çağrısıyla meydanlara dökülerek o hainlere gereken cevabı verdi ve bu milletin bu topraklardan hiçbir zaman atılamayacağını ve bu topraklarda kıyamete kadar kardeşçe yaşayacağımızı tüm dünyaya haykırdı. Ben bu birlik ve beraberlikte göstermiş olduğunuz bu cansiperane mücadeleden dolayı Bolu halkı olarak, Mudurnu halkı olarak, Taşkesti halkı olarak hepinizi tebrik ediyorum. Sizler bu vatanı yürekten seven insanlarsınız. Her gittiğimiz yerde, Bolu’nun, Mudurnu’nun ve diğer ilçelerimizin köylerinde insanımızın gözündeki bu vatan sevdasını her zaman görüyoruz ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SİZLERİN SORUNLARINI ÇÖZERSEK KENDİMİZİ VAZİFEMİZİ YAPMIŞ AZLEDİYORUZ”

Vatandaşlarımızın hizmetin her türlüsünün en iyisine layık olduğunu belirten Vali Baruş, “Tabi ki bu hizmetler imkanlar çerçevesinde yerine getirilebiliyor. Ama düşündüğümüz zaman, öncesiyle karşılaştırdığımızda, vatandaşlarımızın ayağına giden, onların halini hatırını soran, onlarla birlikte mutlu olmayı, onlarla birlikte ağlamayı kendi hayatlarına prensip edinen yöneticilerimiz var. Biz sizlerle birlikte olursak, sizlerin sorunlarını çözersek kendimizi vazifemizi yapmış addederiz. Başka türlü rahat olmamız mümkün değildir. Buranın eksikliklerini de biliyoruz. Yollarımızın daha iyi hale getirilebilmesi için elimizden geleni yapacağız. Tabii öncelikle köylerimizin anayolları, daha sonra yayla ve orman yollarımızın çok daha iyi hale gelmesi lazım. Bu şenliğe iştirak ederek birlik ve beraberlik manzarasına katkıda bulunan, kardeşçesine burada bir arada olan ve üzüntülü günlerde birbirine sarılmayı başardığı gibi sevinçli günlerde de bir olmayı başaran tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin ve Taşkesti Belediye Başkanı Saim Çevik, düzenlenen etkinliğe katkı veren sponsorlara plaketlerini verdiler.

8.Geleneksel Pürenli Yayla Bayramı, düzenlenen güreş müsabakaları ve konserlerin ardından sona erdi.

Kep Adresi [email protected]