reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

GÜÇLÜ HEDEFLER BELİRLEMEK NELERE BAĞLIDIR?

GÜÇLÜ HEDEFLER BELİRLEMEK NELERE BAĞLIDIR?
18 Kasım 2021 - 15:49

Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin bir önemi yoktur. (Peter Drucker)

Anahtar doğru kişinin elinde olursa kapıyı açacaktır. Eğer kapıyı açmak gibi düşüncesi olmayan kişinin elinde olan anahtar, bırakın kapıyı açmayı kapıyı aralamaya bile yetmeyecektir. Emeği sarf edip, zahmete katlanabilen kişilerin olacaktır. Çalışarak başarıya koşarken, gönlünüzden geçen güzel şeyleri de yaşayın. Hedefler koyup çalışarak kısa hayatlarını mutlu bir şekilde yaşayabileceklerdir. Kişinin kendisine yeni bir şeyler katması ona yeniden umut yükleyecektir. Çoğu zaman başarısızlıklar bizi mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürükleyebilir ama biz bu başarısızlıklardan ders almamız gerekir. Destek istemekten asla çekinmemeliyiz ve korkmamalıyız. Başarı kişiye yüklenmez, biz başarılı olmak için verilen metodları izlemeliyiz. Israr ve inat önemli özelliklerdir. Her defasında başarılı olamayacağımızı kabullenmemiz gerekiyor.

Belli hedef ve hayallere sahip olmak ise kişiye özgüven kazandırır, kişinin hayat kalitesini artırır; kişiye bir amaç aşılar.

Büyük hedefler kişiyi hayata bağlar. Ancak dediğimiz gibi büyük hedefler, ancak küçük hedeflerin başarıyla gerçekleştirilmesi yoluyla elde edilir. Kendimizi kişisel olarak geliştirmek istediğimiz daha kompleks hedefler seçer, bunları yerine getirmeye çalışırız. Unutmayın, planlarınızı ve hedeflerinizi kendinizi kötü hissetmek için koymadınız; aksine kendinizi geliştirmek için koydunuz.

GÜÇLÜ HEDEFLER BELİRLEMEK NELERE BAĞLIDIR?        

Güçlü hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için çok çalışmak gerektiğini, bu süreçte olabildiğince sakin ve soğukkanlı davranmak gerektiğinin de farkında olmalıyız.

“Hayat bir yolculuktur ve sevgiye ulaşılmadığı sürece, hiçbir yere ulaşmayan bir yolculuk olarak kalır. Sürekli daireler çizilir ve insanın “Ben ulaştım. Olmak için geldiğim şey oldum. Tohum çiçeklerini verdi” dediği mutluluk anı hiç gelmez. Sevgi hedeftir, hayat da yolculuk. Ve hedefsiz yolculuk nevrotik ve gelişigüzeldir; yönü yoktur… Bir gün kuzeye gidersin, öbür gün güneye; her şey rastlantısaldır, herhangi bir şey seni herhangi bir yere götürebilir. Hedef belirli değilse, sürüklenen bir tahta parçası olarak kalırsın. Çok uzak bir yıldız da olabilir önemli değil ama belirli olmalı. Uzaksa sorun değil, ama orada olmalı.” (Osho)Hayal kurmak belki hüzünden kaçış belki yorgunluğumuza bir nebze dinlenme durağı oluyor. Hedef belirleme ve hedefe giden yol hayalden geçer. Hayal edersek o hayalleri hayata geçirebilmek için çaba sarf ederiz.

Hedef belirlediğimiz zaman o hedefe ulaşabilmek için bütün dikkatimizi o hedefe çeviririz ve böylece odaklanmamız artar.

Aslında beynimiz bir hedef belirlediğimizde farkında olmasak dahi bize çok fazla yardımcı olur. Ancak bunu en acil ve önemli olma sırasına göre belirleyeceksiniz. Hedeflerinizi önem sırasına göre ayırmanız neticesinde zihniniz rahatlar.

Kep Adresi [email protected]