reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

HACCP TETKİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

HACCP TETKİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
30 Eylül 2022 - 12:20

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde, Tarım ve Orman Bakanlığının Gıda Güvenilirliği Politikası kapsamında HACCP Tetkik Eğitimi düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Güvenilirliği Politikası kapsamında, Ülke genelinde “Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği” anlayışı ile etkin ve yeterli gıda denetimini ve dolayısıyla tüketiciye güvenilir gıda arzının teminini sağlamak için Bolu İl Tarım ve Müdürlüğü koordinatörlüğünde 26-30 Eylül tarihleri arasında, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) Tetkik Eğitimi gerçekleştirildi.

Düzenlenen eğitime 19 farklı ilden 36 Gıda Kontrol Görevlisi katıldı. Eğitim kapsamında Bolu’da bulunan üretim yerlerine ziyaretler düzenlendi.

“HACCP SİSTEMİ BİLİME DAYALI, SİSTEMATİK VE DİNAMİK”

Sistemin bilime dayalı ve sistematik olduğuna vurgu yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Gıdalarda ortaya çıkabilecek tehlikeleri yok ederek, önleyerek ya da kabul edilebilir seviyeye getirerek gıda güvenliğini sağlamaya yarayan Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sisteminin bilime dayalı, sistematik ve dinamik olduğunu belirtti.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, kontrol görevlilerinin tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması için 5996 sayılı Kanun kapsamında yapılan HACCP tetkiklerinde, işletmelerin HACCP sistemlerini kurup kurmadıklarını, kurulan sistemin işletmeye uygun olup olmadığını ve işletmede etkin şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol ettiğini de dile getirdi.

“KATILIMCILARIN KENDİ GÖREV YERLERİNDE HACCP TETKİKİ YAPABİLECEK”

Düzenlenen eğitim sonrasında, katılımcıların kendi görev yerlerinde HACCP Tetkiki yapabilecek durumda olabileceklerini söyleyen İl Müdürü İzzet Murat, eğitimin ilk 2 günü teorik, 2 günü uygulama ve son günü değerlendirme yapılacağını, uygulama kısmında ise İlimizdeki gıda işletmelerinin ziyaret edileceğini ve uygulamalı eğitim yapılacağını aktardı.

 

 

Kep Adresi [email protected]