reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANI SÜLEYMAN ÖZSARI’DAN KURBAN BAYRAMI İÇİN UYARILAR

HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANI SÜLEYMAN ÖZSARI’DAN KURBAN BAYRAMI İÇİN UYARILAR
08 Ağustos 2019 - 16:05

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Süleyman Özsarı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde beslenme ve sağlık konusunda uyarılarda bulundu. Özsarı, Bayram süresince et tüketiminin artmasının, öğün düzeni ve sayısının değişmesinin kronik hastalığı olan bireylerde sağlık problemlerine neden olabileceği vurguladı.

Haber: Aslı Akış

 Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Süleyman Özsarı, kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla, Kurban bayramında sağlıklı beslenme, kesim esnasında uyulması gereken hijyen kuralları, sağlıklı et tüketimi ve dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda eğitici ve bilgilendirici açıklamada bulundu.

 Kurban bayramında çevre ve halk sağlığına zarar vermeden kurban ibadetinin yerine getirilmesi için

dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Özsarı; “İslam dininin önemli vecibelerinden birisi olan kurban ibadetinin insana ve çevreye zararı olmadan eda etmek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dini amaçla ve ibadet maksadıyla yerine getirdikleri kurban kesiminin gerekli dini hükümlere, uygun sağlık ve çevre şartlarına riayet edilerek yerine getirilmesi, başta hayvanlardan insanlara geçen (zoonotik) hastalıklar olmak üzere, sağlık, çevre sağlık, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, toprak içine derince gömülerek imha edilmesi gibi konularda halkımızın bilgilendirilmesi çevre ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir. Kurban satış yerlerinin, kurbanlık hayvan naklinin, kurban kesilmesinin, kurban kesim yerlerinin ve kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarına uyulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILMAYAN HAYVANLARLA TEMASA GEÇMEYİN”

Süleyman Özsarı, Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların halk sağlı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak; “Hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığı yönünden çok büyük önem taşıyan bakteriyel, viral, paraziter ve fungal hastalıklar (zoonotik hastalıklar) mevcuttur. Bu hastalıklardan bazıları; tüberküloz, bruselloz, şarbon, salmonelloz, leptospiroz, kampiylobakteriyoz, listeriyoz, yersiniyoz, toksoplazmoz, kuduz, deli dana hastalığı, kist hydatik. Bu nedenle hayvan yetiştiricileri ve satın alan kişilerin gerekli sağlık kontrolleri yapılmayan hayvanlarla temasa geçmeleri ve bunların etlerini tüketmeleri kendileri ve ailelerinin sağlıkları açısından büyük riskler taşımaktadır.

“ETLERDE OLUŞABİLECEK BAKTERİ BÜYÜK BİR TEHLİKEYE DÖNÜŞEBİLİR”      

Hayvanların sağlıklı olması tek başına yeterli değildir. Çünkü gıda kaynaklı 250’den fazla mikrobiyal hastalık ve zehirlenme vardır. Özellikle yaz sıcakları da eklenince et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyara ulaşabilmektedir. Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından ne derece büyük bir tehlikeye dönüşebileceği konusunda fikir vermektedir. Bu nedenle, hastalık yapan ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların ete bulaşmasının önlenmesi, ette mevcut mikroorganizma sayısını azaltmak veya kabul edilebilir bir seviyeye indirmek ve mikroorganizmaların üremelerini ve toksin salgılamalarını engellemek için kesim, yüzme ve parçalama işlemlerinin serin yerlerde yapılması son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

“TEMİZLİK KURALLARI İHMAL EDİLMEMELİ”

Kurban kesimi ve sonrasında hijyen kurallarına vatandaşların özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Süleyman Özsarı; “Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği önemlidir. Bunların gelişi güzel bir şekilde etrafa atılmaması ve akarsulara dökülmemesi gerekmektedir. Özellikle hayvanların iç organların (karaciğer ve akciğer gibi) köpek ve kedilere verilmemesi gerekir. Bütün bunlar usulüne uygun bir şekilde imha edilmeli veya derin çukurlara gömülmelidir. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemelidir.

Ete hava, hayvan kesen kişiler, kullanılan kaplar vs. yoluyla gerçekleşecek bulaşmayı önlemek amacıyla temiz bıçak ve malzemeler kullanılması, etlerin konulacağı kapların iyice yıkanmış, kurban kesen kişilerin ellerini iyice yıkaması ve kesim sırasında hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir” diye konuştu.

“DENGELİ BESLENMEYE DİKKAT”

Kurban etlerinin tüketilmesi, saklanma koşulları ve tüketim şekli konusunda yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veren Özsarı; Ağır ve aşırı yemek yenilmesi halinde ise sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Etin 1-2 gün buzdolabında dinlendirilmesi pişme süresini azaltarak sindirimi daha kolaylaştırmaktadır. Kırmızı etin ağırlıklı olarak tüketildiği kurban bayramında dengeli beslenmek büyük önem taşımakta; aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketmek başta kalp olmak üzere vücudu olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden özellikle kalp, şeker, tansiyon hastalarının normal beslenme düzeni dışına çıkmamaları gerekmektedir.

“SIVI TÜKETİMİNE ÖZEN GÖSTERİN”

Gün içinde birden fazla kez et tüketmek hem sindirim sistemini hem de kalp damar sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden ortalama bir insanın günlük 50-100 gram arasında et tüketmesi genel sağlığın korunması açısından önemlidir. Daha fazla alınan protein ise enerjiye çevrilirken açığa çıkan üre böbreklerin yükünü artırmaktadır. Bu da yeteri kadar sıvı alınmazsa vücudun susuz kalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden günlük 2-2,5 lt sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Etlerin yapısında posa bulunmadığından bir öğünde çok fazla tüketilebilmektedir. Bunu önlemek için yemeğe mutlaka çorbayla başlanmalı, etin yanında sebze ya da salata da tüketilmelidir.

 “ETLER 24 SAAT BUZDOLABINDA DİNLENDİRİLMELİ”

Hayvanlar ilk kesildiklerinde ölüm sertliği dediğimiz sertlikte olmaktadır. Bekledikçe metabolizma ile oluşan asitlerin de etkisi ile bu sertlik yavaş yavaş kaybolmaktadır. Bu yüzden etin hemen tüketilmesi sertliği açısından sorun oluşturabilmektedir. Hem pişirmede kolaylık hem de lezzet açısından et buzdolabında 1 derecede 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir” dedi.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAKTIR”

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Süleyman Özsarı son olarak ilimizde kurban hizmetleri komisyonlarının gerekli çalışmaları yaptığı ve bayram süresince kontrollerin devam edeceğini söyledi. Özsarı; “Halk Sağlığı Müdürlüklerince, kamuoyu, görevliler ve ilgililerin sağlık şartları konusunda bilgilendirilmesi, çevre ve toplum sağlığının olumsuz etkilenmemesi açısından ortaya çıkabilecek şikâyetlerin yerinde ve zamanında değerlendirilerek sonuçlandırılması, İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonlarının etkin ve verimli çalışması için gerekli desteğin sağlanması, sürekli olarak kontrol ve denetimlerin yapılması, kontrol ve denetim sonuçlarına göre gerekli tedbirler alınacaktır” açıklamasında bulundu.

Kep Adresi [email protected]