reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“HER TÜRLÜ ŞİDDETLE KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

“HER TÜRLÜ ŞİDDETLE KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ”
25 Kasım 2021 - 14:42

AK Parti Bolu Kadın Kolları, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan açıklamada, açılan dövizlerle kadına yönelik şiddeti kınandı.

Haber: Ebru Buket Dönmez

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle AK Parti Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Bolu’da yapılan açıklamaya AK Parti Kadın Kolları Bolu İl Başkanı Hicran Çağalı’nın yanı sıra Kadın Kolları üyeleri, AK Parti Bolu Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak, AK Parti Bolu İl Sekreteri Mustafa Nuri Gürsoy da destek verdi.  Çağalı, “Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız” dedi. Açılan dövizlerde, “kadın-erkek omuz omuza şiddetle mücadelede kararlıyız”, “şiddet dili değil, empati dili”, “kadına şiddet, insanlığa ihanet”, “şiddet insan hakkı ihlalidir”, “şiddete sıfır tolerans”, “ şiddet insanlık suçudur”,  “sevgi yeşertir, şiddet soldurur”, “öfkene yenik düşme” gibi sözler yer aldı.

“AK PARTİ  OLARAK REFORM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATTIK”

AK Parti olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attıklarını vurgulayan AK Parti Kadın Kolları Bolu İl Başkanı Hicran Çağalı, “Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa’da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile “Töre Nedeniyle” ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” sözlerine yer verdi.

“KADINA YÖNELİK SUÇLARIN CEZALARI ARTIRILDI”

“Çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz” diyen Çağalı, “Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir” şeklinde konuştu.

“OMUZ OMUZA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Hicran Çağalı, “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” dedi.

Kep Adresi [email protected]