reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“İÇME VE KULLANMA SUYUMUZ GÜVENLİ VE SAĞLIKLI”

“İÇME VE KULLANMA SUYUMUZ GÜVENLİ VE SAĞLIKLI”
28 Temmuz 2017 - 11:12

 

Bolu Belediyesi, bazı yayın organlarında yer alan, “şehir şebeke suyunun ishal salgınına neden olduğu” iddialarının “iftira” olduğunu açıkladı. Belediye Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Gerek Bolu İl Halk Sağlığı Müdürlüğü gerekse Belediyemiz tarafından yapılan tüm analiz sonuçları içme kullanma suyunun sağlıklı ve güvenli olduğunu tescilliyor. Vatandaşlarımızın şebeke suyuyla ilgili hiçbir endişesi olmasın, içme kullanma suyumuz güvenli ve sağlıklı. Herhangi bir delile dayanmadan, su kaynaklı ishal salgını iddiaları iftiradır. Belli çevrelerin içme suyu gibi halk sağlığını yakından ilgilendiren konuları sorumsuzca kullanarak huzursuzluk çıkarmaya çalışmasını kınıyoruz” denildi.

“DENETİM VE ÖLÇÜMLER DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR”

“Geçtiğimiz günlerde bazı yayın organlarında yer alan ve asılsız iddiaları içeren haberler halkımızda panik ve endişeye yol açmıştır. Hiçbir dayanağı olmayan iddialar üzerine daha önce de yaptığımız açıklamada dikkat çektiğimiz gibi; Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce şehir merkezinde halkın kullanımına sunulan içme kullanma suyunun kontrolü düzenli olarak yapılmaktadır. Arıtma tesisimizin tüm kademeleri, tesis çıkışı, depolarımız anlık olarak izlenmekte ve sonuçlar Bolu Belediyesi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Şehir şebeke suyu, ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’ değerlerine uygun bir şekilde şehir şebeke sistemine verilmektedir.

Ayrıca İl Halk Sağlığı Müdürlüğü de sürekli ve düzenli olarak su tetkiklerini ve günlük klor ölçümlerini yaparak sularda mikrobik kirlenme olup olmadığı izlemektedir. Bazı yayın organlarında yer alan iddialarla ilgili İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Belediyemize gönderilen yazıda da ‘Düzenli olarak yapılan su tetkiklerinde bugüne kadar olumsuz bir duruma rastlanmadığı gibi mikrobik bulaşmayı engellemek üzere Bolu Belediyesi tarafından sular sürekli klorlanmakta olup Müdürlüğümüzce bu hizmette de herhangi bir aksama olmadığı tespit edilmiştir. İlimizde gerek Ramazan ayı gerekse Ramazan Bayramı boyunca halkın genelini etkileyen bir ishal salgını olmamıştır. İddia edildiği gibi ishal vakalarında ciddi bir artış olmadığı gibi salgın olarak nitelendirilebilecek bir durum gözlenmemiştir. Kaldı ki herhangi bir ishal salgınında su ve gıda ile ilgili olduğunun iddia edilebilmesi için Halk Sağlığı Müdürlüğünce su tetkiklerinde, Tarım İl Müdürlüğünce gıda tetkiklerinde mikrobik bulaşma tespit edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir delile dayanmadan su ve gıda kaynaklı ishal salgınının olduğunu iddia etmek halkta gereksiz endişe ve paniğe yol açabilmektedir. Görüldüğü gibi haberdeki bilgiler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Halkımızın endişe ve paniğe kapılmasına gerek yoktur’ denilmiştir.

Analiz raporları sorun olmadığını tescilliyor

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Belediyemiz tarafından alınan su örneklerine ait analiz raporları ile bakiye klor sonuçları da halkımızın tüketimine sunulan içme kullanma suyunda sorun olmadığı tescillenmiştir. Dolayısıyla söz konusu basın organlarında yer alan ‘şehir şebeke suyunun mikroplu olduğu ve ishal salgınına neden olduğu” iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

İddialar asılsız ve iftira amaçlı

Basının objektiflik ilkesine aykırı olarak taraflı ve Belediyemiz aleyhine kasıtlı olarak gerçeğe aykırı haber yayınlayan bu basın kurumlarıyla ilgili olarak hukuki süreç başlatılmıştır. Belediyemiz hakkında yalan haberler yapmak sureti ile kamuoyunda yanlış kanaat uyandıran ve halkın Belediyemize olan inancını ve güvenini sarsıcı mahiyette haber yapan ilgililer hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur ve yasal takibat devam etmektedir. Bu noktada belli çevrelerin içme suyu gibi halk sağlığını yakından ilgilendiren konuları sorumsuzca kullanarak huzursuzluk çıkarmaya çalışmasını esefle kınıyoruz.

Belediyemizi yıpratmaya yönelik, hiçbir temele dayanmayan bu tür asılsız iddialara itibar edilmemesi konusunda halkımızı bir kez daha uyarmak isteriz. Vatandaşlarımızın içme kullanma suyuyla ilgili hiçbir endişesi olmasın, en güvenilir ve sağlıklı su,  şebeke suyudur. Halkımız gönül rahatlığı ile Belediyemizin denetimindeki içme ve kullanma suyunu kullanabilir.

Kep Adresi [email protected]