reklam

Köroğlu Gazetesi | Bolu

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI
19 Temmuz 2018 - 16:36

Çocuklarımıza İnterneti ve Sosyal Medyayı Bilinçli Kullanmayı Nasıl Öğreteceğiz?
İnternet ve sosyal medyanın iyi yanları olduğu gibi zararlı yönleri olduğunu düşünmekte fayda var. Son zamanlarda bilgisayar oyunlarının çocukları intihara kadar sürüklediği haberlerini sık sık rastlıyoruz. Peki Ebeveynler olarak nerede yanlış yapıyoruz?
İnternet bir yönüyle limbik sisteme (beyinde insanın duygu kısmını kontrol eden bölüm) hitap ediyor. Bu yüzden saldırganlık ve cinsel bozukluklar ortaya çıkıyor.
Ebeveynler olarak şunu bilmeliyiz ki “hiçbir teknolojik alet çocuk bakıcısı değildir.” “Tableti iyi kullanıyor, cep telefonunu senden benden daha iyi biliyor” diye en beceriksiz insanların bile rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış bu aletleri kullandığı için çocuklarımızın zeki olduğunu düşünüyoruz.
Çocuk ve Ergenlerde İnternet, Görsel ve Sosyal Medya Kullanım Yaşları
0-3 Yaş Dönemi
Mümkün olduğunca ekrandan uzak tutulmalı.
4-6 Yaş Dönemi
Bu dönemde gün içerisinde sadece 20 dakika eğitici videolar izletilebilir.
7 Yaş ve Sonrası
Çocuk bu dönemde internet ile tanışabilir fakat internette geçirdiği süre gün içerisinde bir buçuk saati geçmemelidir. Eğitsel oyunlar oynayabilir. Stratejiye dayalı oyunlar bağımlılık yaptığı için oynatılmamalıdır.
Tüm bu tavsiyelere uyuyor olsak bile evimizde mutlaka güvenli internet bağlantısı oluşturmamız gerekmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) üç çeşit internet paketi sunmaktadır:
Standart Paket; mahkeme kararı ile kapatılan siteler hariç tüm sitelere girebilir.
Aile Paketi; bu paket bize seçenekler sunmaktadır. Örneğin, sadece sosyal medya ve oyun paketlerine erişmek gibi.
Çocuk Paketi; sosyal medyaya kapalıdır. Sadece çocuğun eğitimi ile alakalı alanlara ulaşım izni vardır ve çocuklarımız için en güvenli pakettir.
Çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişebilmesi için 12 yaşına kadar en güvenli internet paketi olan “çocuk paketi”ni kullanmalıyız.
Çocuğumuza Ne Zaman E-posta Hesabı Açmalıyız?
En erken 8-9 yaşında açılmalıdır. Bunu yaparken de çocuğun muhakeme yeteneğinin olgunlaşmış olması gerekir. Eğer bu gerçekleşmemiş ise e-posta hesabı açmak için daha ileri yaşlar beklenmelidir. Hesap mutlaka kendi adıyla açılmalıdır. Anonim bir kimlik kullanılmamalıdır. Öncesinde ilk olarak doğru ve faydalı kullanma öğretilmeli ve ardından yine doğru yazışma kuralları hakkında bilgi verilmelidir.
Amaç Her Ne Olursa Olsun Çocuklarınızı Kullanmayın!
Çocukların her anını sosyal medyada paylaşmak doğru değildir. Son dönemlerde ebeveynler yeni doğan bebeklere sosyal medya hesabı açıp çocuklarının fiziksel ve beceri gelişimlerini dönem dönem paylaşmaktadırlar. Burada özellikle belirtmek isterim ki ebeveynler tarafından bu iyi niyetli davranışları ile son dönemde oldukça sık gündeme gelmeye başlayan pedofili (çocuğun cinsel istismarı) vakaları için maalesef zemin hazırlanmış oluyor. Çocukla ilgili iyi niyetle yapılan her teşhir büyük bir tehlike yaratmaktadır. Çocuğumuza ait bilgi ve fotoğrafları sosyal medyada görüntülenmek, beğeni ve paylaşım almak gibi kendi egomuzu tatmin etmeye yönelik davranışlar kabul edilebilir değildir ve çocuk için ileriki dönemlerde telafisi zor yıkımlara neden olabilir. Ayrıca ebeveynler olarak çocuğu küçük yaşta sosyal medya ve internet kullanıma özendirecek bir “rol model” durumuna düştüğümüzü de unutmayalım.
Çocuğumuzun Sosyal Paylaşım Sitelerine Üye Olmasına Ne Zaman İzin Vermeliyiz?
13 yaşından itibaren sosyal medya hesabı açılabilir. Fakat bu hesapların 18 yaşına kadar aile kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Çocuklar, Sosyal medya hesaplarına ait parolaların aile üyeleri dışında kimse ile paylaşılmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır. Aksi durumda çocuk adına açılmış olan hesaplardan uygunsuz paylaşımlar, yazışmalar gerçekleşebilir.
Çocuğun zeka ve kişisel gelişiminin göstergesi yaşıtları ile paylaştığı kaliteli zamandır. Aksine sosyal medya kullanması, karmaşık stratejik oyunlarda başarılı olması, cep telefonu ve tableti iyi kullanması çocuğun zeki olduğunu değil, aile tarafında ihmal edildiği ve sosyal ilişkiler kurma konusunda başarısız olduğunun göstergesidir.
Unutmayın, kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar…