reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“KADIN VE YAŞAM” SERGİSİ AÇILDI

“KADIN VE YAŞAM” SERGİSİ AÇILDI
04 Mart 2021 - 17:16

“8 Mart Kadınlar Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle İzzet Baysal Anıtı önünde “Kadın ve Yaşam” konulu sanatsal faaliyetlerin olduğu sergi ve imza kampanyası düzenlendi.

Düzenlenen sergi ve imza kampanyasının ardından Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, öğretmen ve öğretin sanatsal etkinlik yapmalarına izin verilmemesi konusunda açıklamalarda bulundu. Gezici, “Kadın ve Yaşam” konulu, tüm öğretmen öğrencilerle birlikte ‘’ şiir, hikâye, fotoğraf ve resim’’  çalışması yapmak istediklerini belirtti.

Haber: Servet Gökçek

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici yaptığı açıklamada, öğretmen ve öğretin sanatsal etkinlik yapmalarına izin verilmemesi konusunda açıklamalarda bulundu. Gezici, “Kadın ve Yaşam” konulu, tüm öğretmen öğrencilerle birlikte ‘’ şiir, hikaye, fotoğraf ve resim’’  çalışması yapmak istediklerini belirtti.

“TÜM ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERLE ÇALIŞMA YAPMAK İSTEDİK”

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, sergi ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünden destek almak için yazı yazdıklarından bahsederek, “8 Mart Kadınların Uluslar Arası Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü’ne  giderken yaptığımız çalışmalardan biri olan ‘’ Kadın ve YAŞAM ‘’ konulu sanatsal faaliyetlerin olduğu küçük bir sergimiz ve imza kampanyamız için buradayız. Aslında biz bu sergi ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze destek almak için yazı yazdık. Dedik ki; Eğitim Sen olarak KADIN ve YAŞAM konulu, tüm öğretmen öğrencilerimizle birlikte ‘’ şiir, hikaye, fotoğraf ve resim’’  çalışması yapalım. Bunun duyurusu konusunda İl Milli Eğitim müdürlüğümüz bizlere yardımcı olabilir mi? 19. OCAK 2021 tarihinde resmi bir yazı yazarak ilgili şube müdürü ile de görüştük. Ancak İl Milli Eğitim Müdürümüz hiçbir gerekçe belirtmeden uygun olmadığını bize yazılı olarak iletti. Oysaki bizler, okullarımızda her gün eğitimle ilgisi olmayan, öğrenciyi tanımayan, pedagojik formasyonu olmayan müftülüklerle, eğitimin kamusal bir hizmet olduğu ve devredilemeyeceği konusunda verilen yargı kararlarına rağmen adı çocuğa karşı cinsel tacizle anılan,  toplum vicdanında yara açmış derneklerle, vakıflarla protokoller yapıldığını, görüyoruz” dedi.

“YAŞASIN 8 MART!”

Gezici, “çocukların dünyaya ve yaşadıkları ülke sorunlarına karşı duyarlılıklarını arttırmak istediklerini ifade ederek, “Biz de kamuoyu önünde soruyoruz; Hal böyleyken, biz bir eğitim sendikası olarak öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle sanatsal bir etkinlik yapma talebimizin duyurusunun neden uygun bulunmadığını soruyoruz? Pandemi döneminde; çocuklarımızla birlikte bir faaliyet yürütmenin eğitsel gerekçelerini açık açık ifade ettik. Dedik ki sanatın gücünden yararlanalım, çocukların kendini tanıması, tanıtması, kendini değerlendirmesi için fırsat sunalım, Dedik ki; Çocuklarımızın dünyaya ve yaşadığımız ülke sorunlarına karşı duyarlılıklarını arttıralım, bu konuda eğitsel ihtiyaçlarımızı fark edelim, ama bunları yarışma olarak yapmayalım, birlikte olmak, dayanışmak için yapalım. Biz uygun olmayanın ne olduğunu anlayamadık. Ama biz buradayız,  bir aradayız. Bir arada olmaktan da dayanışmaktan da mücadelede etmekten de vazgeçmeden;  yaşamı, kadını, emeği, eşit ve özgür bir geleceği yaratma mücadelesinden geri durmayacağız. Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var! Yaşasın 8 Mart!” şeklinde konuştu.

 

Kep Adresi [email protected]